Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1263955 пати)

Отсутен salt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 288
  • Opel Astra fan
    • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
И јас сум за онлајн нарачување само што кај нас е глуп законот и ни лупаат царина и ддв. Ги штитат локалните дилери. Не можеш на раат да нарачуваш.
На пр. Парфеми онлајн  можеш да најдеш од англија или УСА по ептен понидки цени отколку  тука ама коа ке ти лупнат ддв и царина не се исплаќа да нарачуваш. Исто ти е и за спортска опрема патики. . .

испратено од мојот galaxy S7 edge користејќи тапаталк


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Епа да се надеваме дека нема и за витамини и суплементи да се „сетат“ да направат нешто. Иако како што реков на пар познаници летово на неколку пратки им репнале ддв (на еден од нив 18% наместо 5% како е по закон).

Но како и да завртиш, и со ддв и со царина, пак излегува поевтино а би рекол и посигурно (од аспект на квалитетот на производот и контрола на тој квлатитет).


нешто посебно разлика не сум приметила
Тогаш изгледа дека не ти фали колаген, веројатно преку исхраната доволно внесуваш.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Ова многу помага за болки бжво рбетот, 44лв е во бг, ние го земав е по препорака на познаници каде што човекот почна да оди со бастун па се исправи. Се пијат 3 дози(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Каде во Бугарија може да се купи?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Во скоро сите аптеки ама не држат по многу на залиха јас купив 6 (за 2ца) од 3 различни аптеки во благоевград

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Веќе 3-4 години како ми се појавија, џабе и одмарање и се'. Стигнав до фаза кај што не можев да одам од болка, дури и при седење ме болеа, модрици ми искачаа сами по себе (без удар). Немам трчано неколку месеци, само инсенити ама и од тоа ме болат од скоковите (голем импакт) па морам да го правам само на 2-3 дена.
Ако имаш shin splits земи одмарај  само тоа помага или не вежбај толку многу (Зависи што правиш). Јас редовно трчам ама едно време се напнав многу и почна да боли таму до степен што неможев да трчам неколку недели.

Отсутен TheForce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 546
Кога бев на снимање за колковите (пошто и тие ми се фатија кога се спремав за полумаратон) ми кажаа дека се е во ред, но најверојатно коските не ми се способни да издржуваат голем импакт па се подложни на синовит (ми се воспалува синовијалнатантечност од преоптеретување).
Се надевав дека колагенот нешто ќе промени ама слабо.
Епа да се надеваме дека нема и за витамини и суплементи да се „сетат“ да направат нешто. Иако како што реков на пар познаници летово на неколку пратки им репнале ддв (на еден од нив 18% наместо 5% како е по закон).

Но како и да завртиш, и со ддв и со царина, пак излегува поевтино а би рекол и посигурно (од аспект на квалитетот на производот и контрола на тој квлатитет).


нешто посебно разлика не сум приметила
Тогаш изгледа дека не ти фали колаген, веројатно преку исхраната доволно внесуваш.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Калциум? Витамин Д? Не верувам дека Д ти фали штом често трчаш (ваљда надвор на сонце).
Да не претеруваш со вежбање?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Не ги глеајте овие по теретание што вежбаат по 5 саати секој ден, глејте си за себе.
Инаку до сега витамин С(ес) е најефективно решење за зглобови, ама може и брадичка да ти нарасне :) Па и не е страшно ќе си ја обликоваш после :D
И мене ми изгледа на претерано вежбање ама не можам да ти речам тоа е, додуша може да се провери на доктур тоа дали претеруваш, нешто во крвта се гледаше од дробот ми се чини лачи нешто.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Кога бев на снимање за колковите (пошто и тие ми се фатија кога се спремав за полумаратон) ми кажаа дека се е во ред, но најверојатно коските не ми се способни да издржуваат голем импакт па се подложни на синовит (ми се воспалува синовијалнатантечност од преоптеретување).
Се надевав дека колагенот нешто ќе промени ама слабо.
Епа да се надеваме дека нема и за витамини и суплементи да се „сетат“ да направат нешто. Иако како што реков на пар познаници летово на неколку пратки им репнале ддв (на еден од нив 18% наместо 5% како е по закон).

Но како и да завртиш, и со ддв и со царина, пак излегува поевтино а би рекол и посигурно (од аспект на квалитетот на производот и контрола на тој квлатитет).


нешто посебно разлика не сум приметила
Тогаш изгледа дека не ти фали колаген, веројатно преку исхраната доволно внесуваш.

Теносиновит е воспалување на обвивката на тетивите при што се акумулира течност во самата тетива. Од тој аспект врската со издржливост на коските на импакт не ми звучи многу сродно со дијагнозата. Од друга страна колагенот исто не е директно наменет за третман на синовитот, па очекувањата дека тоа ќе го реши проблемот е исто не реален.

http://www.tenosynovitis.org.uk/treating-tenosynovitis

Иако ретко, може подобро е да се провери дали е бактериска инфекција, а од другиве методи шоквејв може да се проба кај нас.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
и со што се лечат тетивите?
Мене од лично искуство ми изгледа премор, ама да не наведувам сега на погрешни мислења.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Веројатно зависи каков тип на повреда има тетивата. Tenosynovitis  и Tendinitis се сосема различен тип на промена на тетивите, па и третманот, освен стандардните RICE (rest, ice, compression, elevation) препорачани за повреди на меки ткива, треба да е различен. Не е исто дали имаш воспаление на обвивката или имаш микро раслојувања/искинувања во тетивата. Не сум баш експерт ама и двата типа на повреди ми се појавиле и немам откриено магично решение. За tendinitis највеќе ми помогна shockwave а за tenosynovitis не би знаел што да препорачам освен RICE.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Дали знаете "лек" за прочистување на црн дроб?
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Консултирај се со лекар за соодветна диета, воглавно да се јаде салати, овошје, зрнеста храна, риба, немасни јадења, а да се избегнува шекери и заситени масти, алкохол никако, пржена храна никако, црвено месо да се избегнува...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Дали знаете "лек" за прочистување на црн дроб?

Многу зелен зеленчук, чај од магдонос, избегавај полномасни ствари, избегавај сувомеснати ствари, јади варено или печено итн. Тоа под претпоставка дека ти е замастен дробот.

Препорака за сок од цвекло, морков, јаболко и лимон. Ако можеш и маџун да најдеш, и тоа помага.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Данкешон на двајцата. Покрај ова ми рекоа и маслиново масло со лимон на гладно срце.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.