Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 1264075 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Банза, тоа така е ама оваа професија е здравство. Грешката не се казува со изгубен муштерија или помал профит или слично. Се заботи за изгубени животи, упропастени човечки животи. Кој ќе го обештети сега татко ми што е инвалид и тоа ради курово здравје на дежурниот доктор кој не беше на работа?

Исто е и со судството ;)

Кој ќе плати и ќе одговара за упропастен човечки живот затоа што неправедно бил држен во притвор година дена или повеќе, или не дај боже бил осуден на затвор? Многу луѓе никогаш ментално не се опоравиле од искуство во затвор. Али да не забегувам од темава...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Сума сумарум:
1. Докторите не сакаат да работат. Мора да имаш врски за да почне докторот да си ја врши работата
2. Медицинскиот персонал (сестри-местри, тинтири-минтири) се ставени таму со врски и се тотално некомпетентни. Секогаш се вадат на тоа дека не се доктори и дека они не смејат да прават ништо без докторите
3. Докторите меѓусебно не се трпат и си ги мерат дипломите. Поради тоа трпат пациентите кои патем и умираат по ходниците
4. Не постои аболутно никакво тело каде можеш да се пожалиш и да побараш правда.

Толку сум многу огорчен од здравствово што кога ќе почнам да размислувам на таа тема почнува желудников да ме боли. Верувам дека има исклучоци ама ако дојдам некогаш до власт, сите досегашни министри за здравство ќе ги стрпам во затвор. За да биде правдата задоволена ќе изградам уште 5 државни болници исти како клиниките на државна и ќе спроведам ригорозни мерки за селекција на персоналот. Ќе им опнам плата х5 ама бројот ќе им го намалам 10 пати!

Апсолутно се согласувам со тебе и со твоите заклучоци. Во 80% на клиника е така, исклучок има од 20%.
Оние 20% ги има осетено за среќа kalimero.

Опрема има многу...Има премногу...Но не е проблем во опремата, туку во необразуваноста и неписменоста на кадарот кој работи, односно НЕработи со опремата...Они уствари се толку неписмени што ништо друго не ги интересира освен да гледаат кога ке дојде 14 часот да си одат дома, а околу 15 до 2 пријавуваат квар на апаратот, кој е предизвикан од нивна страна, најчесто од несоодветно и нестручно работење со истиот...
Значи они не сакааат и не се трудат да научат како работи апаратот за да не им се додаде + работа, као у стилу се прекршуваат од работа. Ако инсталираш нов апарат, должен си како компанија да им организираш обука...Најчесто обуката ако е мало апаратче ја вршат лица од фирмата која ја монтира опремата кои претходно имаат валиден сертификат за таа работа. Без овој предуслов не може да се врши обука. По извршената обука се потпишуваат документи дека е извршена обука и тие исти се доставуваат до министерство на увид...Значи задолжително е да се има обука доколку се работи на некој апарат!!! Тоа е кај мене у фурма....За другиве незна, ете Џиџи нека каже како е кај него...
Е сега, дали операторот ке сака да ги прими советите и препораките од обучувачот и дали ке научи нешто зависи само и само од лично него...Не од обучувачот...
За другите апарати кои се поспецифични и комплицирани, доаѓаат обучувачи од странство, одноно Германија, Србија, Бугарија, Турција итн...
Ради нашиот менталитет највеќе ги сакаат оние од Србија ради тоа што можат да разберат најдобро што им се објаснува...Обуката се врши директно на самиот апарат со пациенти..Во овој случај можноста за грешка е сведена на минимум...Односно ставање на погрешнен контраст, лекови, погрешни снимања итн.
Можам конкретно да кажам на радиологија дека има стар и добро обучен кадар, односно најдобар во македонијава наша...Поготово оние кои работат на магнетната резонанса и компјутерска томографија, па тука би ја ставил и мамографија...Тие се неколку луѓе и може да се избројат на прсти...
Е сега...
Кај се јавува проблем...
Проблем се јавува заради примање на нови волонтери, кој одат на клиника ради да вршат сликања, снимања итн со цел да стекнат искуство...По неколку години ако не ги примат на работа тераат док тераат, оние кои ги интересира се стекнуваат со знаење, останатите ги боли кур за све и само попунуваат место и си тераат.
Сестрите гледаат да се поебат со некој доктор и да бидат главни, докторите се препуцаваат со ја сум бољи ти незнаеш итн...Све у свему е катастрофа.
Ако имаш човек МОЖДА и ке те биде, а и ради него можеш и полошо да пројдеш....А ако немаш или ке поминеш подобро за среќа на господ или ке си отидеш како колатерална штета. ЗА ЖАЛ!!!

Банза, тоа така е ама оваа професија е здравство. Грешката не се казува со изгубен муштерија или помал профит или слично. Се заботи за изгубени животи, упропастени човечки животи. Кој ќе го обештети сега татко ми што е инвалид и тоа ради курово здравје на дежурниот доктор кој не беше на работа?

Исто е и со судството ;)

Кој ќе плати и ќе одговара за упропастен човечки живот затоа што неправедно бил држен во притвор година дена или повеќе, или не дај боже бил осуден на затвор? Многу луѓе никогаш ментално не се опоравиле од искуство во затвор. Али да не забегувам од темава...

Никој нема да плати, ниту ке одговара ако за тоа не се крене фама! Телевизии, чуда, врагови...И мислам дека и покрај тоа пак нема ништо да се случи...
Кај нас треба од корен се да се менува, се да се покоси...
И покрај тоа, пак мислам дека нема да не биде...Никад не не ни било...Така да соочете се со тоа дека живеете во Македонија, соочете се со тоа дека само ГОСПОД БОГ е оној во кого треба да верувате дека ке ве чува од се...

Јас искрено размислувам за напуштање и заминување од државава...Доколку успеам во тоа, и добијам си некаква друга документација, јавно во весник и на телевизија ке се откажам од Македноството, од тоа дека сум македонец и од документите кои ги имам...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Пред се здравје како што велат старите.
Сега ја видов темата и прочитав се ама можам да кажам дека кај нас здравството е без зборови да не даде господ да си имаш мака се наежувам кога ќе слушнам болница од одредени искуства од тоа.Неможам да коментирам за тоа секој си ја знае својата мака и кога ќе дојде ред за лекување да незнаеш на која врата да тропнеш.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
јавно во весник и на телевизија ке се откажам од Македноството, од тоа дека сум македонец и од документите кои ги имам...
Кај и да бегаш ќе те најдам  >:(

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Ке ти пишам кај сум, не се секирај ;)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6946
Јебига, на неколку наврати имам правено целосни прегледи на тело, еднаш во Хјустон, на 2 пати во Дубаи, во Канадска и јао како се викаше другава болница ....

Значи, апсолутно импресиониран, те прима некој уште на врата, за каде сте господине, каде ке одите, те дружи згодна млада Филипинка кај и да идеш, апсолутно љубезни, ваму таму, се завршува работа за половина час, ти задоволен си заштедил време, тие задоволни, може да услужат повеќе клиенти ...
Внатрешноста на бониците беше чиста, нон стоп некој нешто брише, мермерни подови, нови лифтови, посебни за пациенти, посебни за клиенти, посебно за персонал ....

Мој добар другар правеше сообраќајка, го смачка пасатот начисто, кровот му дојде кај копчињата за спуштање и подигање на стакла ...

Целиот така искршен го носиме во Куманово, околу 1 часот изутрина, и се повторува приказната на Фаланга ...
Дежурен доктор, го нема никаде .... Паѓаат плочки од ѕидови, врата дрвени од пред 35 години, провев од секаде ...
Се појави од негде по пола саат, кој знае каде со која сестра што правел, целиот истресен, другаров се превртува од болка, и ни вика, носете го да го снимат на рентген...
Рентгенот пак во друга зграда .. Викам има нешто ходник, поврзан со таа другата зграда ..
-Не, мора од надвор да идете ...
Викам, се жали на болки во грбот, дали е паметно ние со никакво познавање на човечка анатомија да го носиме?

Крена рамења докторот, и отидовме во другата зграда, заедно со болнички лежај на тркала...
Ни сам не знам како го однесовме.. Таму пак не може да го разбудиме оној што работи на рентген ... и тука ми пукна филмот ...

Бидејки НЕМА доктор во ноќна смена кој може да му го прегледа окото, оти цело му беше крваво, мораше да се чека до изутрина, да се појави докторот од прва смена, и да му го види окото ..
Да беше нешто сериозно,НЕМА кој да ти помогне ..

Треба да правам пластична операција, ама за тоа, само во приватниве клиники, боље плати дупло, него да идеш сакат цел живот ..

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Ме чуди само како нема некој да се најде јунак, да распали по тоа болниците...
Никако да најдам кој доктор бил дежурен таа ноќ кога татко ми ќе се угушеше за малце....

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Ме чуди само како нема некој да се најде јунак, да распали по тоа болниците...

И да се најде џабе...Ке го истресат од гаќи, а никој нема да излезе да го брани...И он ке си биде крив а народот среќен пресреќен ке си живее пак даље и + ке викаат...АкО МУ Е!!! Што се курчи кога нема крила...И тоа ти е. Ја зошто ти викам ке си фатам патот за Прчево, ти се занесуеш...За овој народ само гасна комора...И тоа онаа у Треблинка!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Ќе рече народот АКО МУ Е ама на тој докторот што се ебава ноќа смена. Следниот што ќе дојде на негово место ваљда ќе се замисли малце.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Грешка си...
Затоа се одлучив на чекор кој го опишав и кажав...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Во ред Сале. Не мора калаш, може кашикара. И така нема никакво обезбедување. Можеш да отидеш на било која клиника да заколеш пациент за 30 секунди и да си излезеш и никому ништо. А можеш и доктор да заколеш. Никој нема ништо да ти каже и ќе си појдеш дома здрав и жив.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Ај сеа.. Малку самоконтрола во пишувањето не е на одмет.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Што е проблемот со пишувањето? Само карикираме. Тоест одокулу пишуваме за состојбата во здравството.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Пишувајте за здравството, не за масакрирање болнички персонал.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Хаха, штосот ми беше дека во болнициве може било кој да влезе и да прави што сака. Нема никакво обезбедување, освен во гинекологија и на инфективно (половина клиника).