Автор Тема: RaceChip Tuning  (Прочитано 57596 пати)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
RaceChip Tuning
« на: 09 Март 2012, 20:37:16 pm »
Прилично добри мислења по германските форуми за RaceChip Тунинг.

Повеќе инфо на страната
http://www.racechip.de

Ми стои многу практична варијанта со оглед дека не се чепка по самото возило, туку, преку надворешен бокс ги менува параметрите. Да не споменуваме практичност при посета на редовен сервис, а и plug'n'play варијантата.

Секако и цената, дури и на подобрата изведба. Гледам дека 2.173 фанови удриле лајк на фејсбук.

Секако мислење на форумџиите у браншата би било интересно.

Еве ги предностите што ги дава производителот ( кој очигледно има долга традиција )

Prednosti su jasno vidljive:
Povećanja snage u stvarnom vremenu sa stalnim prilagođavanjem mape motora (i do 100000 puta u sekundi)
Jednostavna ugradnja i demontaža koju klijent može sam izvesti
Nisu potrebne softverske ili mehaničke izmjene na vozilu, RaceChip se jednostavno utakne na već postojeće mjesto.
Poslije demontaže, vozilo je brzo i jednostavno ponovno u svom serijskom stanju.
RaceChip Chiptuning se u pravilu ne može dokazati, tako da je nakon demontaže i dalje na snazi pravo na jamstvo proizvođača vozila.
Program za rad motora u slučaju nužde (program za zaštitu motora), ostaje nepromijenjen. Na taj način ne postoji opasnost od preopterećenja motora.
Učinak RaceChip-a možete sami povećavati i smanjivati. Možete birati želite li „maksimalan učinak“, „ekonomično ekološko podešavanje“ ili „inteligentnu mješavinu oba“.
Zahvaljujući digitalnom načinu rada, Vaš RaceChip možete koristiti u skoro svakom Common-Rail vozilu; sve što vam je potrebno su kabeli. Njih također možete nabaviti kod nas, po povoljnoj cijeni.
Mana nema puno...
Ako na vašem vozilu postoji ograničenje najveće brzine (V-Max), ono se ne može poništiti.
Naša preporuka:
Ako želite maksimalnu zabavu tijekom vožnje za malu cijenu i postići „smislenu, osjetno znatno veću snagu motora“, a da pri tom ne ugrozite vijek trajanja motora, naši Chip Chiptuning-moduli su prava stvar za vas...

U našoj bazi podataka vozila - Chiptuning možete vidjeti postoji li RaceChip i za vaše vozilo.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #1 на: 09 Март 2012, 21:30:11 pm »
примети дека само за дизел е? во изборот на автомобили само дизелаши дава да бираш

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #2 на: 09 Март 2012, 22:10:01 pm »
Приметив, мада не гледам некој проблем со тоа. Орјентацијата им е само на дизел.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #3 на: 10 Март 2012, 00:36:13 am »

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #4 на: 10 Март 2012, 06:56:16 am »
Баш прочитав на Рево, и ми се чини дека компарацијата е премногу уопштена.  Ова дефинитвно не е кинески производ, баш приметив дека е Германска фирма со подолга традиција, која пази на квалитет на делови. Параметрите се менуваат како и кај chiptining-от.
Дали ми се чини дека можеби би платиле за иста работа повеќе , поради името?
Тјунирањето на возила е промена на параметри, кај едниот начин тие се софтверски, кај другиот начин надворешно.

 

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #5 на: 10 Март 2012, 07:48:59 am »
ove e t.n powerbox. go stavas na postoeckata elektronika na motorot i toj ja menuva rabotata na motorot. powerboxot e podobra varijanta od remapiranjeto, posebno vo zapad, kade pred da odis na mot, go trgas box-ot i pominuvas na izduvni gasovi, i ne go zabelezuvaat mod-ot sto si go napravil. vtora rabota, e sto vo sekoe vreme mozes da go izvadis box-ot i kolata e povtorno so fabricki setinzi, znaci imas tuning so eden obicen plug and play, DIY

ima edna losa strana, ako powerboxot e so neprovereno poteklo, moze da ja pregori elektronikata na kolata.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #6 на: 10 Март 2012, 08:02:48 am »
Тјунирањето на возила е промена на параметри, кај едниот начин тие се софтверски, кај другиот начин надворешно.

 
Па не ќе да е баш така, што се однесува до чиптјунингот.
Баш би сакал ако има некој, да го споредиме со друга кола на која е направен чиптјунинг, се разбира да бидат иста марка, модел и со ист мотор.
Пред месец дена работев чиптјунинг на  Антара и Туксон на кои имаше веќе вакви уреди и платени многу поскапо од цените што ги гледам на сајтот.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #7 на: 10 Март 2012, 12:12:50 pm »
Оскудација :) Паре су скупе :)

До пред скоро време за електроника плаќавме богатства, а сеа ни у сервис не ги носиме.
Веројатно математиката е направена на математика на количина продажба, со помала заработка.
Plug'n'Play варијантата е огромна предност, а фирмата си је со свое производство во Имачка.

Штета што никој не се нафаќа да го домкне тука, околниве земји си имаат овластена продажба. Цената секако би влијаела на полесна одлука за тјунирање.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #8 на: 10 Март 2012, 13:14:49 pm »
Го носеа на времето,баш истиов производ, не се сеќавам која фирма беше.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7002
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #9 на: 10 Март 2012, 16:53:47 pm »
ove e t.n powerbox. go stavas na postoeckata elektronika na motorot i toj ja menuva rabotata na motorot. powerboxot e podobra varijanta od remapiranjeto, posebno vo zapad, kade pred da odis na mot, go trgas box-ot i pominuvas na izduvni gasovi, i ne go zabelezuvaat mod-ot sto si go napravil. vtora rabota, e sto vo sekoe vreme mozes da go izvadis box-ot i kolata e povtorno so fabricki setinzi, znaci imas tuning so eden obicen plug and play, DIY

ima edna losa strana, ako powerboxot e so neprovereno poteklo, moze da ja pregori elektronikata na kolata.

Истото го можеш и со римап ...
Има една мала справа, се вика SPS, или SerialPortSwitch ...

Преку OBD портот се менува модот, сакаш стандарна мапа, сакаш мапа за подобрени перформанси ...
Плус е REVO, проверена работа ...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #10 на: 10 Март 2012, 17:14:02 pm »
Најдобро е оригиналната мапа од твоето возило да се преработи, не се сите мотори исти па сеа ќе им ставиме универзална мапа. Затоа поштуем само ремап на оригиналниот фајл - проверен на дино. Тјунингот не е баш така едноставна работа, затоа и кошта нормално.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #11 на: 10 Март 2012, 17:31:05 pm »
ove e t.n powerbox. go stavas na postoeckata elektronika na motorot i toj ja menuva rabotata na motorot. powerboxot e podobra varijanta od remapiranjeto, posebno vo zapad, kade pred da odis na mot, go trgas box-ot i pominuvas na izduvni gasovi, i ne go zabelezuvaat mod-ot sto si go napravil. vtora rabota, e sto vo sekoe vreme mozes da go izvadis box-ot i kolata e povtorno so fabricki setinzi, znaci imas tuning so eden obicen plug and play, DIY

ima edna losa strana, ako powerboxot e so neprovereno poteklo, moze da ja pregori elektronikata na kolata.

Истото го можеш и со римап ...
Има една мала справа, се вика SPS, или SerialPortSwitch ...

Преку OBD портот се менува модот, сакаш стандарна мапа, сакаш мапа за подобрени перформанси ...
Плус е REVO, проверена работа ...

ne sum znael, dobro zvuci

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #12 на: 10 Март 2012, 20:50:47 pm »

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1262
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #13 на: 10 Март 2012, 20:58:05 pm »
Еве стручно што праи :) Од друг форум каде што надолго и широко се расправа. Инаку на самиот уред има и потенциометри за ручно вежбање :)

The Race Chip doesn't need to know any other functions that the ECU is capable off. It purely intercepts and tweaks the signals sent to the common rail system.

Basically the Race Chip has simple logic. It multiplies/decreases the fuel delivery/pressure of the common rail system. It intercepts the signal going from the ECU to the Common Rail System. So for example if the ECU sends signal to give x unit of Fuel at y pressue, the Race Chip will give a multiple of that and thereby increase the power/torque. Regardless of who the manufacturer is, Common Rail Systems are supplied by a few vendors such as Delphi/Bosch etc. So the chip can be used across multiple cars provided the vendor of the Common Rail Unit is the same.

Дали ова на REVO се носи у Скопје ?

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: RaceChip Tuning
« Одговори #14 на: 10 Март 2012, 21:13:27 pm »
Мене лично ова не ми личи баш како најдобро решение после објаснувањево што го прочитав. Некако многу примитивен начин за добивање нешто плус.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“