Автор Тема: ЕКО куќи  (Прочитано 1393566 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5730 на: 20 Октомври 2017, 12:45:48 pm »
Имам гледано одамна бамбусов ламинат, лакиран, околу сантим ипол дебел, перверзии беше, али и скапичок... што знам дали сеуште може да се  најде некаде...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5731 на: 20 Октомври 2017, 12:48:31 pm »
Ламинат = поевтина цена, поевтин на местење (и лесен, една соба сам си наместив, од кеиф), освен чистење нема друго одржување, но заебано неотпорен на вода, било какво истурање течност мора ВЕДНАШ да се исчисти.

Не се согласувам, мајками дома ламинатот во сите соби еднаш месечно го џогира, 10 години наназад, ништо не му се случило од водата. Најефтиниот ламинат што беше тогаш го имаме земено.

Исто и на работа кај нејзе во претходните канцеларии имаа ламинат, на секои 2 дена го џогираше пошто 15 души, постојано се валкаше, да не зборам зимно време со снегови, па жените со штикли и така натаму, и беше ок, со помалку видливи оштетувања, али во глобала беше ок.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5732 на: 20 Октомври 2017, 13:00:28 pm »
Ами едно е да го џогираш друго е да се натопи :) а не дека паркетот е отпорен на влага. Ми се има кренато паркетот од влата и тоа сосе кауч на него :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5733 на: 20 Октомври 2017, 13:09:54 pm »
Како год, пак се нанесува вода врз него, по целата негова површина, и кај споевите.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5734 на: 20 Октомври 2017, 13:18:20 pm »
Ламинат = поевтина цена, поевтин на местење (и лесен, една соба сам си наместив, од кеиф), освен чистење нема друго одржување, но заебано неотпорен на вода, било какво истурање течност мора ВЕДНАШ да се исчисти.

Не се согласувам, мајками дома ламинатот во сите соби еднаш месечно го џогира, 10 години наназад, ништо не му се случило од водата. Најефтиниот ламинат што беше тогаш го имаме земено.

Исто и на работа кај нејзе во претходните канцеларии имаа ламинат, на секои 2 дена го џогираше пошто 15 души, постојано се валкаше, да не зборам зимно време со снегови, па жените со штикли и така натаму, и беше ок, со помалку видливи оштетувања, али во глобала беше ок.
Пластичен да не е?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5735 на: 20 Октомври 2017, 13:23:10 pm »
Па не е, во дневната соба го земавме од дабово дрво, во останатите две соби, едната е бука, другиот е цреша.
Не се секавам сега дали нешто друго пишувало на декларацијата.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5736 на: 20 Октомври 2017, 13:25:05 pm »
И кај мене е ламинат, сум немал мака до сега. Едино паркетот што може да се преструга по потреба, после 30 год накверојатно

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5737 на: 20 Октомври 2017, 14:53:06 pm »
Ламинат нема мака од џогирање, не е дека е толку нежен. Проблем е кога ќе се истури повеќе течност која нема веднаш да се собере. Како што рекоа ни паркетот не е отпорен на истите проблеми, но ламинат е многу повеќе подложен на оштетување од влага, и побрзо. Инаку иде без кажување дека нема да ставате ни ламинат ни паркет во кујна или бања. :)

Ламинатот горниот заштитен слој може да му биде во неколку категории на издржливост. За нормален дом (каде се оди собуен) ќе заврши работа и најслабата категорија, за канцеларии нормално треба повисока категорија. Друга работа, со него обично даваат мека подлога со дебелина од 1мм... Тоа се става донекаде за термална изолација, но повеќе за звучна изолација, да не чука ламинатот на подот кога се гази врз него. Таа од 1мм во принцип малку работа врши, за нешто повеќе пари има подлога од 5мм каква што земав јас.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5738 на: 21 Октомври 2017, 09:56:16 am »
Decki da preporacate firma ili fizicko lice sto prodava/montira alarmi i kameri za stanovi.
Sobiram ponudi pa gledam ima mnogu razlicni ceni na pazarot.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5739 на: 21 Октомври 2017, 15:29:25 pm »
Значи збориме за квалитетен ламинат на квик степ,таркет,егер и слични со ценовен ранг од околу 18 до 25е за квадрат,минимум 10 ка би ставил,е сеа за слична цена може да се најде со попуст и паркет па затоа прашав.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5740 на: 21 Октомври 2017, 17:07:49 pm »
http://www.ritamtrejd.com.mk/

Ритам Трејд било, не Ритам Плус :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5741 на: 21 Октомври 2017, 17:23:23 pm »
Зависи за каква намена е, за други намени не знам ама како за по дома 7-ца е доволна.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5742 на: 21 Октомври 2017, 22:37:54 pm »
Decki da preporacate firma ili fizicko lice sto prodava/montira alarmi i kameri za stanovi.
Sobiram ponudi pa gledam ima mnogu razlicni ceni na pazarot.
Јас си купив од али и пезадоволен сум. Прочепкај има асални понуди.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5743 на: 21 Октомври 2017, 23:45:55 pm »
Значи збориме за квалитетен ламинат на квик степ,таркет,егер и слични со ценовен ранг од околу 18 до 25е за квадрат,минимум 10 ка би ставил,е сеа за слична цена може да се најде со попуст и паркет па затоа прашав.
Во Бриколаж имаше бамбус. Ептен убава боја а имав и можност да го изгазам во едњн стан. Ептен цврст, убаво монтиран, немаше шуплини ни звуци даваше.

1800 денари беше готов за монтажа, лакиран. Побарај бамбус и види дали те аресват.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 532
Одг: ЕКО куќи
« Одговори #5744 на: 22 Октомври 2017, 12:40:47 pm »
Јас од Лесна земав од Таркет 9мм со 3д фолија и ивици да му даде малце дубина. Со две големи кучиња што го трчаат по него нон стоп, досега се има покажано одлично. Има доста цврст и полн филинг што мене ми е битно. Некои 15 евра на акција беше кога го земав.
Моја препорака за подебел филц(5мм) и високи дрвени лајсни, не се нешто драстично поскапи.