Автор Тема: Astra J GTC  (Прочитано 6965 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31966
 • Таков е животот... јебига
Одг: Astra J GTC
« Одговори #15 на: Март 04, 2012, 11:44:04 am »
Абсолутно нема никаков проблем со тежината. Проблемот е во тоа како се интерпретира цифрата. Сигурно не е додавана онака непотребно тежина кај спортска кола.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31966
 • Таков е животот... јебига
Одг: Astra J GTC
« Одговори #16 на: Март 04, 2012, 13:20:44 pm »

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2615
Одг: Astra J GTC
« Одговори #17 на: Март 04, 2012, 15:28:16 pm »
Одлична е однадвор, внатрешноста не ми се допаѓа воопшто заради премногуте копчиња како што се спомна, на изложенава има Навигација па малце поправа впечаток, без тоа ми изгледа уште по шуто, премногу копчиња на конзолата и над нив минимално екранче. Друга работа е тежината, претешка е во споредба со конкуренцијата. Најосновна Астра ГТЦ 1.4 100кс тежи 1400кг, додека Широко со 1.4тси 122кс тежи 1250кг, a меган купе 1.4 ТЦЕ со 130 кс тежи 1200кг.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен Tommy

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6908
Одг: Astra J GTC
« Одговори #18 на: Март 04, 2012, 15:30:25 pm »
Мислам дека е до подвозјето на Лотус што придонесува до поголема тежина...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Astra J GTC
« Одговори #19 на: Март 04, 2012, 16:07:17 pm »
Уфф, Лотус е познат по лесните шасии.

GTC осим дизајнерски не ништо различно од обичната Астра.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3355
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Astra J GTC
« Одговори #20 на: Март 04, 2012, 17:05:25 pm »
Уфф, Лотус е познат по лесните шасии.

GTC осим дизајнерски не ништо различно од обичната Астра.

+1 исто така, мое мислење.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26385
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Astra J GTC
« Одговори #21 на: Март 04, 2012, 17:41:11 pm »
Има многу разлика меѓу GTC и обичната астра - има сосема друга суспензија, и според тестовите (имаше групен тест во CAR пред некој месец, ја споредуваа со Широко) е стварно добра, али тежината ја утепува.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3355
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Astra J GTC
« Одговори #22 на: Март 04, 2012, 17:48:05 pm »
се е океј, не сум у тек. муабетов (бар на мене) ми беше, зборено онака лаички... на прво око, просечен човек шо би рекол. :)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Astra J GTC
« Одговори #23 на: Март 04, 2012, 18:10:27 pm »
А и чувството при седење у GTC-то е различно!

Отсутен IvO

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1678
Одг: Astra J GTC
« Одговори #24 на: Март 04, 2012, 18:20:54 pm »
по катастрофа боја неможеле да донесат :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48612
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Astra J GTC
« Одговори #25 на: Март 04, 2012, 18:37:10 pm »
Bas.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3355
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Astra J GTC
« Одговори #26 на: Март 04, 2012, 20:55:52 pm »
црвената е многу поубава... ама го немаше поголемиот екран, немаше навигација... беше баш оној момент толку копчиња, а толку мало екранче. :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31966
 • Таков е животот... јебига
Одг: Astra J GTC
« Одговори #27 на: Март 04, 2012, 21:00:24 pm »
Одлична е однадвор, внатрешноста не ми се допаѓа воопшто заради премногуте копчиња како што се спомна, на изложенава има Навигација па малце поправа впечаток, без тоа ми изгледа уште по шуто, премногу копчиња на конзолата и над нив минимално екранче. Друга работа е тежината, претешка е во споредба со конкуренцијата. Најосновна Астра ГТЦ 1.4 100кс тежи 1400кг, додека Широко со 1.4тси 122кс тежи 1250кг, a меган купе 1.4 ТЦЕ со 130 кс тежи 1200кг.
Астра со 1,4 турбо тежи 1240 кила ан не 1400. Вчера ја држев спецификацијата во рака. А од широкото е подолга за 20 сантима а исто широка и висока.

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2615
Одг: Astra J GTC
« Одговори #28 на: Март 05, 2012, 01:20:44 am »
Еве за 1.4      100кс
http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=265012

Еве го 1.4 Турбо
http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Opel/40253/Opel-Astra-J-GTC-Sportive-14-Turbo-140-CV-Start-Stop.html

А соодветниот дизел е потежок и од 1 класа поголемите коли
http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Opel/40252/Opel-Astra-J-GTC-Selective-20-CDTI-165-CV-Start-Stop.html

Еве го 1.6Т  180кс
http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Opel/40251/Opel-Astra-J-GTC-Selective-1.6-Turbo-180-CV.html

Според прикажаново кое ми е 100Х поверно од спецификациите на македонскиве импортери, астрава со соодветен мотор(1.4 140кс) тежи скоро 190кг повеќе од широко и 240кг повеќе од меганот. Што е премногу по сите стандарди, па со 2.0 дизел тежи повеќе и од мојата кола која има пар повеќе врати, долга е 470цм и е правена со далеку помалку спортски амбиции од ГТЦ то.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Astra J GTC
« Одговори #29 на: Март 05, 2012, 01:35:47 am »
Освен премногу копчиња јас би додал и многу малце простор позади, помала класа на коли имаат повеќе простор, јас ја гледав црната во Аутомакедонија и седиштата некако не ми беа убаво направени, уште една работа од надвор не ми се свиѓа е што е многу широка и имаат лупнато голем бандаж без нископрофилна гума, едноставно од позади ја прави премногу висока.