Автор Тема: Откажана стартната трка во F1...!  (Прочитано 9402 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Откажана стартната трка во F1...!
« на: 22 Февруари 2011, 13:37:36 pm »
Организаторите на големата награда на Бахреин, трка со која на 13 март требаше да стаrтува новата сезона во Формула 1, одлучија да ја откажат премиерата поради нередите во Манама.




Во последните неколку дена на сите страни се зборуваше за откажувањето на трката во Бахреин, но сега оваа информација доби своја потврда.

-Верувам дека е потребно сите да се сконцентрираме на националните интереси. Приоритет на Бахреин е да го мине овој трагичен период, избегнувајќи ја поделбата на народот, со што ќе му го покажа на светот своето вистинско лице, стои во соопштението од принцот на Бахреин, Салман Бин Хамад Бин Иса Ал-Калиф.

Првиот човек на Ф-1 Еклстон веднаш потоа порача - На целата држава и посакувам се најдобро и брзо опоравување од овие немири и протести, вистинска штета е што Бахреин мораше да ја откаже стартната трка која се надевам ќе биде одржана во продолжението од сезоната. Се надевам дека брзо сите ние ќе се вратиме во Бахреин.



Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10887
  • 430i
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #1 на: 22 Февруари 2011, 22:59:28 pm »
Damn.
Кој ќе чека.
А Мекларен се пофалија дека им одговара, имало уште маани што треба да ги отстранат :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #2 на: 23 Февруари 2011, 11:30:05 am »
Damn.
Кој ќе чека.
А Мекларен се пофалија дека им одговара, имало уште маани што треба да ги отстранат :)

Мене ми одговара да ти кажам пошто немаше да го гледам отворањето на сезоната ако се одржеше тркава. :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10887
  • 430i
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #3 на: 12 Март 2011, 14:55:44 pm »
Гад дем протести, ќе гледавме Ф1 викендов за малку :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #4 на: 15 Март 2011, 10:22:57 am »
  Мало загревање пред почетокот на новата сезона, подоле болидите на главните претенденти кој ќе се вмешаат во борба за титула.

Ferrari 150 Italia









Red Bull RB7 







McLaren MP4 26   




Запазете форма на усисници




Mercedes GP W02 -






Toro Rosso STR 6 - „кој изненадува“ со перформансите во подготвителниот период, наводници, според мене успехот на Ред Бул се должи токму на фактот што Торо Росо изминативе неколку години тестира делови за Ред Бул, сега очигледно газдата си поставил уште поголема цел а тоа е двата негови тима да бидат конкурентни.






Lotus Renault R31




Williams FW 33




Sauber C30 - Ferrari








Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #5 на: 15 Март 2011, 11:16:07 am »
Lotus Renault! Back to the old days! Многу јака замисла, ѕверски тимови барем на прв поглед. Слично како лани!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #6 на: 15 Март 2011, 11:52:07 am »
^





Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #7 на: 15 Март 2011, 15:35:32 pm »
Прв пат оваа година а и во историјата мислам дека ке биде прв пат да имаме два тима со исто име во случајов името Лотус(Лотус Рено и Лотус Рејсинг)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #8 на: 15 Март 2011, 16:43:18 pm »
Како прв пат, Red Bull alias Toro Rosso

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #9 на: 15 Март 2011, 17:05:38 pm »
Како прв пат, Red Bull alias Toro Rosso
Слично е ама не исто бидејќи овде не станува збор за име пишано на различен јазик,туку буквално за истото име не знам колку си упатен ама ако пратиш би знаел дека баш за овој проблем фабриката на Лотус  која го спонзорира Рено и формула тимот кој го користи само името водат судски процес околку тоа кој го има ексклузивното право на името.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #10 на: 16 Март 2011, 09:48:12 am »
Тоа е само сеење магла, вистинската ситуација е следна, Лотус и Рено имаат таен договор по теркот на Ред Бул и Торо Росо. За година две ете ги во борба за титула. Берни, кој предлага вештачки дожд, ќе направи се со цел Формула да ја направи вистински циркус со многу кловнови. Сите промени во правила, забрани за тестирања се со цел спречување доминација на Ферари и Мекларен, кој според мене заедно со Вилиамс се едини прави Ф1 тимови. 

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #11 на: 16 Март 2011, 11:08:00 am »
Тоа е само сеење магла, вистинската ситуација е следна, Лотус и Рено имаат таен договор по теркот на Ред Бул и Торо Росо. За година две ете ги во борба за титула. Берни, кој предлага вештачки дожд, ќе направи се со цел Формула да ја направи вистински циркус со многу кловнови. Сите промени во правила, забрани за тестирања се со цел спречување доминација на Ферари и Мекларен, кој според мене заедно со Вилиамс се едини прави Ф1 тимови. 
Кај Ред Бул и Торо Росо е чиста ситуација дека е ист газда и нема што да се спорат додека ваму е сосема друга бидејќи на една страна е официјалната фабрика на Лотус а на друга тимот кој нема никаква врска со нив туку само лани добија лиценца да го користат името е сега според мене директориве на Лотус видоа дека се заебаа пошто тимот не мрда од дното па решија да не им се брука славното име и инвестираа во Рено како главни спонзори,значи ова е чисто спонзорски договр нема никаква механичка соработка помеѓу Рено и Лотус слично на случајот во Мото ГП кога до лани главен спонзор на Јамаха беше Фиат.За Берни и неоговите глупости ако почнам да коментирам ќе треба посебна тема да отвориме :)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #12 на: 16 Март 2011, 13:46:13 pm »
Тоа е само сеење магла, вистинската ситуација е следна, Лотус и Рено имаат таен договор по теркот на Ред Бул и Торо Росо. За година две ете ги во борба за титула. Берни, кој предлага вештачки дожд, ќе направи се со цел Формула да ја направи вистински циркус со многу кловнови. Сите промени во правила, забрани за тестирања се со цел спречување доминација на Ферари и Мекларен, кој според мене заедно со Вилиамс се едини прави Ф1 тимови.  
Кај Ред Бул и Торо Росо е чиста ситуација дека е ист газда и нема што да се спорат додека ваму е сосема друга бидејќи на една страна е официјалната фабрика на Лотус а на друга тимот кој нема никаква врска со нив туку само лани добија лиценца да го користат името е сега според мене директориве на Лотус видоа дека се заебаа пошто тимот не мрда од дното па решија да не им се брука славното име и инвестираа во Рено како главни спонзори,значи ова е чисто спонзорски договр нема никаква механичка соработка помеѓу Рено и Лотус слично на случајот во Мото ГП кога до лани главен спонзор на Јамаха беше Фиат.За Берни и неоговите глупости ако почнам да коментирам ќе треба посебна тема да отвориме :)

Sve e Ok ali moeto misljenje e deka Lotus Reno i Team Lotus ke sorabotuvaat isto kako i Red Bull i Toro Rosso. I jasno e deka Lotus Reno ke ja igra ulogata na Red Bull a Team Lotus na Toro Rosso. Jes da seuste ne e dokazano dali Toro Rosso testira vo tek na sezona komponenti za Red Bull, spored mene toa e edinstvenata pricina za konkurentnosta na Red Bull i osvojuvanjeto na titulite. Ne za dzabe Montezemelo bara use eden bolid na Ferrari. A Fiat i Yamaha nemaat nikakvi dodirni tocki, Fiat si e sponzor na Rosi i treba da se gleda kako na obicen spozor, nesto nalik Banka Santander.

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #13 на: 17 Март 2011, 00:14:33 am »
Тоа е само сеење магла, вистинската ситуација е следна, Лотус и Рено имаат таен договор по теркот на Ред Бул и Торо Росо. За година две ете ги во борба за титула. Берни, кој предлага вештачки дожд, ќе направи се со цел Формула да ја направи вистински циркус со многу кловнови. Сите промени во правила, забрани за тестирања се со цел спречување доминација на Ферари и Мекларен, кој според мене заедно со Вилиамс се едини прави Ф1 тимови. 
Кај Ред Бул и Торо Росо е чиста ситуација дека е ист газда и нема што да се спорат додека ваму е сосема друга бидејќи на една страна е официјалната фабрика на Лотус а на друга тимот кој нема никаква врска со нив туку само лани добија лиценца да го користат името е сега според мене директориве на Лотус видоа дека се заебаа пошто тимот не мрда од дното па решија да не им се брука славното име и инвестираа во Рено како главни спонзори,значи ова е чисто спонзорски договр нема никаква механичка соработка помеѓу Рено и Лотус слично на случајот во Мото ГП кога до лани главен спонзор на Јамаха беше Фиат.За Берни и неоговите глупости ако почнам да коментирам ќе треба посебна тема да отвориме :)

Sve e Ok ali moeto misljenje e deka Lotus Reno i Team Lotus ke sorabotuvaat isto kako i Red Bull i Toro Rosso. I jasno e deka Lotus Reno ke ja igra ulogata na Red Bull a Team Lotus na Toro Rosso. Jes da seuste ne e dokazano dali Toro Rosso testira vo tek na sezona komponenti za Red Bull, spored mene toa e edinstvenata pricina za konkurentnosta na Red Bull i osvojuvanjeto na titulite. Ne za dzabe Montezemelo bara use eden bolid na Ferrari. A Fiat i Yamaha nemaat nikakvi dodirni tocki, Fiat si e sponzor na Rosi i treba da se gleda kako na obicen spozor, nesto nalik Banka Santander.
Може да е така ама мене не ми се верува бидејќи ако го знаеле тоа Ферари и Мекларен сигурно и они ќе купеле еден од утепаните тимови чисто ради тестирање 100% можат да си го дозволат тоа зошто се многу помоќни од еден Ред Бул.Купувањето на Торо Росо јас го гледам чисто од маркетинг страна како се останато поврзано со Ред Бул а додека нивниот успех се должи на тоа што му дадоа многу пари и одврзани раце на Адријан Њуи кои според мене е најдобриот инжињер во цела Ф1 и тоа го покажа во пракса.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Откажана стартната трка во F1...!
« Одговори #14 на: 25 Март 2011, 07:28:38 am »