Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 1309773 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31777
 • Таков е животот... јебига
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20055 на: Февруари 15, 2020, 11:17:38 am »
Сите морони што паркираат пред врата на училиште, притоа газејќи и на пешачки, секој ден.

Лајна.

Одамна не се нервирам во сообраќај, освен ова. Секој ден.

И јас се карам скоро секое сабајле со госпоѓи и господа кои пред училиште и онака тесниот тротоар од 1м мораат да го блокираат зошто не им се оди 10 метра повеќе но примерно да ја паркираат колата. А пред школото стои општинар кој наводно регулира сообраќај за да бидат безбедни децата, а гледа како се паркираат и ќути како муле.

Не лајна.... стока неписмена. И такви утре ќе ти бидат шефови, директори, политичари, доктори. Гомна да им се сторат титулите усрани.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4820
 • хаУс мајстор
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20056 на: Февруари 15, 2020, 12:22:15 pm »
Миле ќути живти се да не те сликам некое сабајле кај си паркиран :)
Шала на страна, што бидна со таа улица кај вас, повеќе на паркинг личи, него на улица?
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2446
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20057 на: Февруари 15, 2020, 12:59:25 pm »
Повторно поставени лежечки магариња на главна улица, Антон Попов и Димо Хаџи Димов.
Поради безбедност на пешаци се нарушува безбедност во сообраќај.
Толку ли не може да се смисли некое решение што ќе ограничи брзина на 40км.
Епа тоа ти е решението. Не постои решение скопскиот морон да го натераш да вози 50. Освен лежечи. Тоа ти се тие очајни обиди. Само чекаа неколку пешаци да загинат пред да им текне.
Јас би да се ставаат повеќе лежечи.
Еднаш во 5 месеци одам за скопје, со трауми се враќам 😁

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20058 на: Февруари 15, 2020, 13:11:16 pm »
Тие перниците односно широки лежечи не се лоши. За разлика од оние лајсна лежечи кои мора со 5кмч да ги поминеш. Овие релативно пристојно се поминуваат и со 30кмч.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4820
 • хаУс мајстор
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20059 на: Февруари 15, 2020, 13:13:14 pm »
Со 80 се заобиколуваат. Ако збориме за оние црвените.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2301
 • Жгл' б гл'б
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20060 на: Февруари 15, 2020, 13:35:50 pm »
Повторно поставени лежечки магариња на главна улица, Антон Попов и Димо Хаџи Димов.
Поради безбедност на пешаци се нарушува безбедност во сообраќај.
Толку ли не може да се смисли некое решение што ќе ограничи брзина на 40км.
Епа тоа ти е решението. Не постои решение скопскиот морон да го натераш да вози 50. Освен лежечи. Тоа ти се тие очајни обиди. Само чекаа неколку пешаци да загинат пред да им текне.
Јас би да се ставаат повеќе лежечи.
Еднаш во 5 месеци одам за скопје, со трауми се враќам 😁

Ужас се перниците. Мене сега ми е повеќе страв од порано дека ќе ми направи беља некој од тие морони.

Најдобра комбинација се електричните што се отвараат над 30км/ч
ама пусте паре скупе, маму им јебем...

Такви треба да има низ цел град. Колку сакаш брзо помини го, кога ќе акнеш ќе ти го задржи правецот и ќе закочиш прописно.
Со пернициве, секој што ќе биде фатен на изненадување ќе застрани и тоа многу лошо, а со тоа може да повреди и повеќе луѓе и да направи поголема беља.
Џуќела или офца - бирај.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20061 на: Февруари 15, 2020, 13:44:22 pm »
Со 80 се заобиколуваат. Ако збориме за оние црвените.
На обични улици како Водњанска кај што ВРВНАТА НЕПИСМЕНОСТ има ставено само на една лента перници, да. Возат контрасмер и заобиколуваат. Што е 100 пати пострашно од возење со истата брзина во точна лента.

А на булевариве не се заобиколува. Јас зборувам ако НЕПИСМЕНОСТА НЕПИСМЕНА стави на сите ленти на Водњанска, би било океј. Односно подобро перници отколку лајсна лежечи.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17740
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20062 на: Февруари 15, 2020, 14:03:10 pm »
Легнат полицаец на булевар само во Македонија има?

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2301
 • Жгл' б гл'б
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20063 на: Февруари 15, 2020, 14:06:14 pm »
Добро прашање. :)
Исто друго прашање, како по ѓаволите да се реши тоа на Водњанска кај училиштето ако не со голем bump од крај до крај... сепак побезбедно од само еден, како што вика Deni
Џуќела или офца - бирај.

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17740
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20064 на: Февруари 15, 2020, 14:07:23 pm »
Добро прашање. :)
Исто друго прашање, како по ѓаволите да се реши тоа на Водњанска кај училиштето ако не со голем bump од крај до крај... сепак побезбедно од само еден, како што вика Deni

Многу добро решение е да не се градат школи на булевари кај што нема или не може да има семафори.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2301
 • Жгл' б гл'б
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20065 на: Февруари 15, 2020, 14:12:50 pm »
Вообичаено, школите се направени пред булеварите... инфраструктура на нивоу. Оди најди чаре освен релокација на училишта - милијарди евра :)
Џуќела или офца - бирај.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48196
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20066 на: Февруари 15, 2020, 14:41:56 pm »
Добро прашање. :)
Исто друго прашање, како по ѓаволите да се реши тоа на Водњанска кај училиштето ако не со голем bump од крај до крај... сепак побезбедно од само еден, како што вика Deni
На сите ленти. Ти и онака на перниците само со едни тркала фаќаш, другите ти се на асфалт. Таман си е на сите да има. Ама како може да се толку глупи незнам
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4796
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20067 на: Февруари 15, 2020, 14:42:22 pm »
Кога сме кај неписменоста, насадиле џбунови на триаголничето пред Кочо Рацин и никаква прегледност одлево кон евентуални возила што се движат нагоре по Водњанска.
И онака имаше еден куп сообраќајки, сега уште поголем ризик.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2301
 • Жгл' б гл'б
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20068 на: Февруари 15, 2020, 14:54:54 pm »
Џбуновите уште да запеат и филмот да биде комплетен! :D
Џуќела или офца - бирај.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4820
 • хаУс мајстор
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #20069 на: Февруари 15, 2020, 17:42:28 pm »
Такви црвени перници/лежечи прееска видов ставиле пред она новоно школо после завод за невработување. Тука се еден до друг на двете ленти што е ок. Не е ОК кај бензиската во Козле пред тумбата, таму сеуште чекам некој јако да се опашаат, посебно на таа перница на излезот од бензиска.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.