Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2396343 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19980 на: 28 Декември 2019, 15:00:48 pm »
Не си прав друже Jezuz, не е во ред да држи место од што го мрзи да се премести. Верувам да имало слободна пумпа Нуме не би застанал позади овој да чека, а и секогаш гледам да застанам на таа страна на пумпата кај што ми е капачето, да не мора да тегне пумпашот црево.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19981 на: 28 Декември 2019, 15:14:23 pm »
Na lukoi a7-ca bela, ubaina, stavil tipot gorivo, 55 godini od prilika, oblecen u tesna helanka farmerka I nekoja modenrna mladalacka kondura/patika, kozna, skapa, jas se spremam da se parkiram za da tocam gorivo ide tipot nazad, kupuva 6litra tecnost za stakla I  TUKA SI OTVORA HAUBA I POLNI TECNOST ZA STAKLA, site da me vidat neli, lecenje kompleksi, se parkirav na narednata slobodna pumpa I iskomentirav poglasno za da me cue konjot, mu se obrativ na pumpasot "sekakvi kopita ja gazat zemjava, namesto na strana da se parkira da si stavi tecnost,tuka na acik da si leci kompleksi", nemase reakcija, zastana i se spakuva I so slajfka si otide..

Човек си стави течност за стакла на бензиска и го исќења дека дека бил различно облечен од тебе со убава кола.

Не смее да задржува место на пумпа додека тој си ја "сервисира" колата. Безразлика дали е со А7, со југо или 101, треба да се помести на страна. Ама тоа е, овој народ секој само за себе си гледа, безразлика дали им смета на другите или не. :)  Ослободи ја пумпата и паркирај настрана, па ако сакаш и пиј кафе 15мин на бензиска. :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19982 на: 28 Декември 2019, 15:34:38 pm »
Еднаш чекам ред на МП кај Румунска, се ослободува првата пумпа, наредната кола застанува на истата наместо да отиде на втората пумпа.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19983 на: 28 Декември 2019, 16:20:22 pm »
moze ne sum se izrazil ubo, tipot bese vnatre da plati, jas veke cekav edno 3-4 minuti, site pumpi bea zafateni, tipot izleze od kasa, vleze u kola, za da izleze za 10-tina sekundi, znaci ej mi tekna, otide, vleze, kupi tecnost i se vrati i krena hauba tuka da si puni, vo meguvreme si otide kolata od karsi, jas se namestiv  i da pumpasot go tegnese crevoto od drugata strana da mi natoci gorivo, opisot mi bese cisto da se dolovi topot na neizivean covek , ako si u godini nevkusno e spored mene ko tinejdzer da se oblakas i ponasas

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19984 на: 28 Декември 2019, 16:34:37 pm »
Значи му ја процени и облеката и карактерот дека е неизживеан.

А ако беше у Фиат Уно ќе го приметеше?
Или А7цата малку те заголицала а?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10032
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19985 на: 28 Декември 2019, 17:05:58 pm »
Каква држава, таков народ или обратно, сеедно.

Значи, не е битно тоа што некој узурпирал пумпа за приватни работи, побитно е зошто некој се впуштил во коментар за узурпаторот.

Типот можел да се сети дека е време за промена на брисачи и да ги менува на истото место каде точел гориво. Потоа можел и сијалички на фарови да смени, па таман да тргне да се сети да си купи чипс, па некој да му се јави на телефон и да си го доврши разговорот пред да седне зад волан, притоа да не смета никому.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19986 на: 28 Декември 2019, 17:13:56 pm »
Ооооо, се согласувам. Каква држава, таков народ.

Ако е коментарот за возачка некултура, каква врска има

- колата
- бојата на колата
- облеката на некултурниот возач

М?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19987 на: 28 Декември 2019, 17:14:07 pm »
Така е, местото е за турање гориво, не за сервисирање. Да бил толку опасно бате колку што изигравал дека е, ќе пошол в сервис да му го турат, ко господин чоек, а не да се брукат за 200 динара.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19988 на: 28 Декември 2019, 18:51:14 pm »
Значи му ја процени и облеката и карактерот дека е неизживеан.

А ако беше у Фиат Уно ќе го приметеше?
Или А7цата малку те заголицала а?

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk



Простотилук, сељачизам и слично се приметува и во југо, и во уно, и во ферари и секогаш и секаде. Не го тргајте фокусот од суштината.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19989 на: 28 Декември 2019, 19:40:21 pm »
naprotiv, napisav prethodno deka prekrasna a7si cmaese na pumpa i si uzivav gledajki ja, koga izleze tipceto malce mi stana cudno sto ne e nekoj mlad decko biznismen ili parajlija posto bese srca nova kolata, momentot koga se desi ova so tecnosta mi se ukluci switch za osuda i taka go sogledav, wanabe young boy neizivean crep, kopito i sl  :)
da ne bese ti  ;D  ;)  ili prethodniot kako bese hesus ? 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19990 на: 28 Декември 2019, 21:17:38 pm »
И сите останати да се слободни, не е ок да јс држи пумпата, а поготово ако има кола позади него...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22222
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19991 на: 28 Декември 2019, 22:05:18 pm »
Ќе се изненадам ако не била со дигнат спојлер.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19992 на: 28 Декември 2019, 22:27:46 pm »
Ќе се изненадам ако не била со дигнат спојлер.
Ахахахаххаха!!!!!

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7994
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19993 на: 28 Декември 2019, 22:54:50 pm »
Кретенчина ми пресече пат за да сврти кон негово лево додека вози побрзо од мене (јас околу 50км/ч).
Комплетно неочекувано, влета во споредна и продолжи со слично темпо.

Ни сам не знам како не го акнав.

Јебала вас новагодина, сите пички ваши, па да не избега некоја...
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19994 на: 28 Декември 2019, 23:11:26 pm »
На муабетот за држење пумпа, пред година или две на бензиската кај АМСМ во Скопје, точев гориво но влегов внатре да платам. Излегувам надвор кога зад мене застанала жена на околу 50тина години со прилично нова Е класа купе и свири да се тргнам/побрзам.

Ок, и мавтам со рака полека не се брзај, влегувам тргам и гледам на ретровизор шо прави коа таа само помина низ пумпата за да скрати.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"