Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2396526 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19875 на: 20 Ноември 2019, 17:46:34 pm »
Генијалниот тротоар со генијално скратената лента. Требаше да снимам колку луѓе забегуваат во тротоарот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Стварно не ми е јасно што е проблемот. Фино се гледа - три коловозни ленти за коли. Две за право, една за право и десно. Тоа што луѓето се пикаат во велосипедска патека пошто се сељаци, па после друг им е крив... Тоа е.

Дека мооожело подобро да биде изведено, можело, но се направило во рамките на просторот што го има.

Не се сеќавам дека таму немаше велосипедска на тротоар... што бара на улица? А што бара после тоа издигната необележана глупост на раскрсница кај што погледот ти е во лево, заради колите кои доаѓаат од лево, на прилично прометна раскрсница? А зошто не се премести велосипедската во тревникот према веро? Очигледно целта е да се убиваме со точкариве или кога сум на точак да бидеме убиени од возачите...  не ми е јасно стварно... Вакви технички решенија ни Грунф од Алан Форд не смислуе...

Не била на тротоар, сега ја исцртаа. И генерално е океј, само што како и што и сам кажуваш - ем немаме сообраќајна култура да се трпиме едни со други, ем таму скоро по дифолт се гледа во лево заради колите.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19876 на: 20 Ноември 2019, 18:04:28 pm »
Се гледа лево поради идиотите што сакаат да излезат први на семафорот за право, па кога ќе се напикаат неколку коли во непостоечката лента ја блокираат лентата што е за десно. И претходно беше исто, со тоа што лентите за право и десно беа пошироки.
Исто се случува и на булевар србија кога се врти десно за аеродром.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19877 на: 20 Ноември 2019, 18:12:37 pm »
Јас имав непријатна ситуација пред некој ден, на истиот булевар, само на раскрсницата кај Црвен Крст.

Стоев на улицата што оди од Собрание, во лентата за лево, да свртам кон Црвен Крст. Ми се пали зелено, тргам, вртам во лево и влегувам во најлевата лента. Во која возеше професионалец на mountain bike во спротивна насока, во лева лента.



Црвената стрелка сум јас, зелената е точакот.

Морав да одам во десна лента за да го избегнам. Среќа не беше гужва (сето ова се случи околу 7:10 наутро) и човекот во средната лента реагираше на време, па и двајцата отидовме во десно. Ќе го качев талентон на точак на хауба, на кров и ќе го истресев позади. И ќе го лежев ко за човек.

Говедо.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19878 на: 20 Ноември 2019, 20:00:42 pm »
Уште ги силат овие со точациве, демек ќе ја спаселе планетат ѕемна и бисти ќе им напраеле.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19879 на: 20 Ноември 2019, 20:04:04 pm »
Кола не знаат да возат, зеле точак... ни точак не знаат да возат.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19880 на: 20 Ноември 2019, 21:50:27 pm »
Генијалниот тротоар со генијално скратената лента. Требаше да снимам колку луѓе забегуваат во тротоарот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Стварно не ми е јасно што е проблемот. Фино се гледа - три коловозни ленти за коли. Две за право, една за право и десно. Тоа што луѓето се пикаат во велосипедска патека пошто се сељаци, па после друг им е крив... Тоа е.

Дека мооожело подобро да биде изведено, можело, но се направило во рамките на просторот што го има.

Не се сеќавам дека таму немаше велосипедска на тротоар... што бара на улица? А што бара после тоа издигната необележана глупост на раскрсница кај што погледот ти е во лево, заради колите кои доаѓаат од лево, на прилично прометна раскрсница? А зошто не се премести велосипедската во тревникот према веро? Очигледно целта е да се убиваме со точкариве или кога сум на точак да бидеме убиени од возачите...  не ми е јасно стварно... Вакви технички решенија ни Грунф од Алан Форд не смислуе...

Не била на тротоар, сега ја исцртаа. И генерално е океј, само што како и што и сам кажуваш - ем немаме сообраќајна култура да се трпиме едни со други, ем таму скоро по дифолт се гледа во лево заради колите.

Беа 3 за право и десната за десно, сега се две за право, едната за право ишкртана со бели глупости, и таа е сега само за десно. Тротоарот е скроз необележан и навечер не се ни приметува дека е таков. Ќе излета некој периодов.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19881 на: 20 Ноември 2019, 22:40:43 pm »
Генијалниот тротоар со генијално скратената лента. Требаше да снимам колку луѓе забегуваат во тротоарот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Стварно не ми е јасно што е проблемот. Фино се гледа - три коловозни ленти за коли. Две за право, една за право и десно. Тоа што луѓето се пикаат во велосипедска патека пошто се сељаци, па после друг им е крив... Тоа е.

Дека мооожело подобро да биде изведено, можело, но се направило во рамките на просторот што го има.

Не се сеќавам дека таму немаше велосипедска на тротоар... што бара на улица? А што бара после тоа издигната необележана глупост на раскрсница кај што погледот ти е во лево, заради колите кои доаѓаат од лево, на прилично прометна раскрсница? А зошто не се премести велосипедската во тревникот према веро? Очигледно целта е да се убиваме со точкариве или кога сум на точак да бидеме убиени од возачите...  не ми е јасно стварно... Вакви технички решенија ни Грунф од Алан Форд не смислуе...

Не била на тротоар, сега ја исцртаа. И генерално е океј, само што како и што и сам кажуваш - ем немаме сообраќајна култура да се трпиме едни со други, ем таму скоро по дифолт се гледа во лево заради колите.

Беа 3 за право и десната за десно, сега се две за право, едната за право ишкртана со бели глупости, и таа е сега само за десно. Тротоарот е скроз необележан и навечер не се ни приметува дека е таков. Ќе излета некој периодов.
@DarthJe5us пишав претходно, и порано 2 беа за право 1 за десно и само за десно.
Тоа што мислиш дека беше 3та за право всушност беше 1/2 и беше злоупотребувано од идиотите да излезат први на семафор за право, притоа третото возило кога ќе застанеше на таа виртуелна 1/2 лента ја блокираше проодноста на лентата за оние што беа за десно.
Аман веќе :'(

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19883 на: 20 Ноември 2019, 23:12:33 pm »
Ок, се извинувам. Секогаш имаше тука гужва, не сум ги загледал стрелките.

Џабе сум се нервирал порано со гужвите за десно, мислејки дека е лентата само за десно.
Плус не знам зошто, кога сакав за право секогаш се престројував на крајните 2 за право.

@DarthJe5us, извини! Во право си бил.
« Последно менување: 20 Ноември 2019, 23:18:46 pm Mikius »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19884 на: 20 Ноември 2019, 23:45:53 pm »
Тој триаголник е пре-ебено-мал за таму.

Треба исклучувањето кон десно да почнува многу порано.
2 метри поназад е еднакво на 20% напредок во сообраќајниот тек.

Ама, јебига... 50 години градски крвоток... само бајпаси тураат кај стигнат, бачко, никако спречи, само лечи :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19885 на: 20 Ноември 2019, 23:47:52 pm »
Џабе сум се нервирал порано со гужвите за десно, мислејки дека е лентата само за десно.

Не е за џабе, тука одамна е "матен Вардар" ситуацијата, не се сеќавам кога било убаво обележано...

Додај на тоа румбитумбите што беа пред да асфалтираат :)))
Ете, може ЗАТОА не си возел по таа лента :D
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19886 на: 20 Ноември 2019, 23:53:05 pm »
Зборев за возење на памет, и јас сум возел на памет ;D
Крајната десно за вртење на десно.
Другите две за право.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19887 на: 21 Ноември 2019, 02:31:45 am »
Генијалниот тротоар со генијално скратената лента. Требаше да снимам колку луѓе забегуваат во тротоарот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Што не го досекле до крај тротоарот, немаше да се ствара гужва за десно. Сабајлето кога го работеа мислев дека тоа им е целта. Ова срамота, стока неписмена..

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19888 на: 21 Ноември 2019, 03:19:49 am »
Ок, се извинувам. Секогаш имаше тука гужва, не сум ги загледал стрелките.

Џабе сум се нервирал порано со гужвите за десно, мислејки дека е лентата само за десно.
Плус не знам зошто, кога сакав за право секогаш се престројував на крајните 2 за право.

@DarthJe5us, извини! Во право си бил.

Имаше и табла порано дека сите 3 се за право.

Еве слика и видео од навечер колку убаво се гледа.
https://i.imgur.com/5VhKCui.mp4




Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #19889 на: 21 Ноември 2019, 03:29:31 am »
Аааа, дечко... или тури камера на "деш" или дај некој друг нека снима.

Со која рака фати и телефон и волан и све одеднаш? Ае, ае... :)))
Двеста на сат
По нелегален пат