Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2408642 пати)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Еве после долго време да се произнесам у темава...

I - Рандом нервози

Општо, ме нервираат точкари што не се обележале самите себе. Ептен ми е са друге дебилизма.
Ме нервираат тие што несоодветно возат моторчиња на велосипедските стази.
Не знам дали ме изнервира, ама не ми беше сеедно што на тестот што го полагав денес, место на раѓање ми стоеше "Nordmazedonien". Ги прашав надлежните дали треба да интервенирам во колоната до напишаното, пошто јебем ли га, реално гледано роден сум у Југославија, актуелниот пасош ми е од Република Македонија, а они ми пишале дека сум роден у Северна Македонија, која постои неколку недели.

II - Нервози у сообраќајот денеска

Денеска на два пати ме изнервираа, не заради друго, туку поради зголемен потенцијал за правење беља.

1. Чекам од споредна да вртам лево и да се приклучам на главна улица. Особа возач у 2ра генерација Авенсис, ми приаѓа од левата страна, вози на главната улица. Има дадено десен жмигавец, дека ќе врти ВО уличката каде што јас чекам да излезам и да се приклучам на главна. ОК си викам, супер, гледам десно да не има кола, точаци или пешаци, нема, океј, почињам да вртам лево и да се приклучувам на главната. Особа возач у Авенсис, му текнало дека не му се врти десно иако дал знак пред 30 метра, го гаси жмигавецот на 2 метра од раскрсница, и ќе ме очешаше у заден лев дел. Успут ми даде поглед, небаре јас сум нешто крив. Одамна не сум опцул така мрсно.

2. Отприлика саат време после првата дешавка, опцув уште помрсно. На стеснување поради градилиште, во непосредна близина на раскрсница со семафор, има поинакви обележувања за лентите на асфалтот, кои се во сила поради горенаведеното градилиште. Си возам како што треба, и сакам да вртам лево на семафор. Си ги следам соодветните ленти, и особа возач на Киа Сид 1ва генерација, ми се ушуња од лево, од кај што апсолутно не смее, не само поради сменетиот тек на сообраќајот соодветно обележан со новите ленти, туку и поради тоа што така активно ја загрозува безбедноста на возачите од спротивната насока. Видов у 90ти минут дека имам кола на мое лево, а и сијаличето за „мртов агол“ ми се растрепка ко лудо, па успеав да не му влезам на Сидот, да го преполовам малце. Претерувам, никој не возеше толку брзо за да има голема штета, ама сепак, ептен ме наапа самиот потег. Жива среќа што ете, сум тренирал нерви и способности возејќи низ Македонија и Балканот, па некако сум спремен на такви ситуации.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8090
  • Малерозен дрводарец
Нерви и способности возејќи низ Македонија и Балканот.

Сè од тоа што имав, изгубив.

Се радувам на забраната како дете на камионче!
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Од Васил Ѓоргов (АВРМ) вртам лево накај св.Јован/2 Елена (Загребска) со жмигавец нормално, од горе прв чека Голф 5 црн, да сврти лево накај Козле па мора да не почека мене и тој пред мене да свртиме лево за тој да може да искочи, врти тој пред мене и јас по него ама како почнувам да вртам голфот полека се пушта надоле и за влакно ме промашува со укопување во место.

Дали се загледа негде, дали се замисли, дали сакаше да се убута не знам ама мене ми застана срце, помислив готово ме акна, центиметри беа во прашање. Со мала брзина се движевме сите ама ќе беше посрана дешавка, цела страна ќе ми ја собереше.


Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6516
  • French diamond
Мене па ме нервираат возачи со коли што аблендираат пред кривина , посебно во град -\ Како да возат 50 метарски камион, па ќе фатат и во другата лента, кретенизам.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Ме нервираат брачата од запад што не блицкаат за милицајци, прошла недела го окркав 400јурци казна, забрана чекаме од охридскиот суд да видиме шо ќе кажат... @loopz фала за советите бато, ќе послушам што викаш ќе молам ќе колам за полицијава
No turbo, no fun :)

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8090
  • Малерозен дрводарец
Ме нервираат брачата од запад што не блицкаат за милицајци, прошла недела го окркав 400јурци казна, забрана чекаме од охридскиот суд да видиме шо ќе кажат... @loopz фала за советите бато, ќе послушам што викаш ќе молам ќе колам за полицијава

Ме подизгуби со фалава, не ми текнува што сум те советувал :)))
Или можеби грешка tag?
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Ме нервираат брачата од запад што не блицкаат за милицајци, прошла недела го окркав 400јурци казна, забрана чекаме од охридскиот суд да видиме шо ќе кажат... @loopz фала за советите бато, ќе послушам што викаш ќе молам ќе колам за полицијава

 

Ме подизгуби со фалава, не ми текнува што сум те советувал :)))
Или можеби грешка tag?

Мислам дека ти имаше пишано во другата тема за одзимањето на возачка


Едит: @Diesel бил, извинии
No turbo, no fun :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Ти си ја претерал, не знам дали е во ред да ти блицкаме.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Сабајлево од Партизанска преку Рекорд па се до Црвен Крст, сите пешачки семафори трепкаа жолто.
Дури и со застанување на црвен семафор на сите раскрсници, стигнав за неполни 6-7 минути.

Се потсетив на времето кога не го хејтав градов бидејќи функционираше номално, растеретено, како што треба.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Еве го јули и август, ќе биде пак нормално.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Mi padna teg vrz levata noga.Bukvalno mi se rasklopi.
Puknat palec.
3-4 nedeli oporavak, site planovi ili na stb by ili u qrac.

Fuck.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Само аутоматик штом е левата...

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Ме нервираат вакви кретени како на видеото подолу, особено во возење кога фрлаат шишиња, лименки, хартија од бурек заедно со чаша од јогурт, отпушоци од цигари...

https://twitter.com/iljagort/status/1106310315543875584

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Видеово ме потсети на денешна случка.
На листата треба да се додадат и електрични тротинети.

Си возеше батката по коловоз и наеднаш сврте пред мене да преоѓа пешачки (без семафор). Среќа, на тргнување бев и со крај на окото го видов па закочив.