Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2396439 пати)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Вчера ке си го земев со мене еден клабер(мислам дека е клабер од Битола со Мазда 323 од старите)...Во иднина кога одбегнуваш дупки гледај дали некој има позади тебе кој веќе е влезен да те престигнува.

Ќе го вратиш нема кај да го носиш ;D

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Преку курац од неизживеани крембили у сообраќај со скапи коли кои се замишљаат дека се на тркачка стаза а уствари возат у шпиц по булевариве...

Еден токмак, како да го наречам, со црн мерцедес некој си искачаше од бензиската на Партизанска пред мостот Обединети Нации, во правец накај центар. Бензиската мислам дека беше Макпетрол ако не се лажам. Мање више битно тоа.
Талентов искачаше од бензиска а ја у исто време поминував покрај неа. Изгледа талентов погрешно се преценил па на искачање од бензиската го стисна мерцедесот мислејќи дека ќе успее да испадне пред мене. И така он забрза накај мене со пуна гас и кога стигна до мене почиња да кочи. Ја кога го видов така улетан у мене ми прерипа срцево еден откуцај буквално.
После го гледам крембилот се лепи на браници на колите пред мене и вози цик цак, исто стискајки го мерцедесот како да му е последно.

Што би сакал понекогаш да имаме поажурна полиција... Верувајте да ме удреше типот ја ќе го искршев од ќотек, макар и 5 души од мерцедесот да ми искочеа. Попрво ќе лежев у болница него да се држам настрана ко пичка. Волку нервоза од една дешавка не сум имал со месеци уназад.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Јуни иде..
Ќе почнат од Шфицарска да доаѓаат со половни мечки и БМВа да се пофалат колку заработиле чистејќи улици и кафани.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
  • The Spartan General
Моторџиите од Делчево па се до Штип. Барем тројца треба да ми се заблагодарат за навремена реакција, избегнување, преценување на ситуација и давање доволно простор.

Двајца од тројцата ќе требаше да ги вадат од под шлепер. Зошто? Заради курчење, престигнување во кривина, на полна линија, на пат кадешто во ек е сеидбата на ориз и има премногу трактори.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Браво генерале!

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Pak kaj sistina. Koga bese edna lenta i se kocese soobrakjaj radii vrtenje levo,svirea i pcuea. Sea koga e prosireno na dve letni,pak svirat i pcujat poso treba malku volanot da go mrdnat na desno da projdat nepreceno.wtf
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Тамче пред мене, ме отру.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2681
  • Шалабајзер
Aj ti u kola si, a ja na motor, i sekoj den nekoj koa kje se raschuri pred mene, dobivam gratis farbanje na beli alishta :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
ме нервира распоред на палење на зелено светло на неколку семафори,на кои им се поклопуваат правците за лево и право.Конкретно,семафорот пред мостот близнак во Ново Лисиче,се пали зелено према автокоманда,па после тоа зелено за право према ново лисиче и лево према автокоманда,по што се ствара невидена гужва,дури и се блокира раскрсницата од возила во утринските часови.Слично е и пред Железничка према НБРМ.Не ми е јасно зашто не се прави контрола на регулацијата на сообраќајот,имаат камери,или нека видат на лице место какви гужви се прават,па нека променат режим.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2820
Заглавив денес од 15:30 до 16:45 во страшна гужва од Соборен до Кисела вода......
И за малку ке бев чукнат од едно форд мондео вишна боја па дури и излезе да се расправа со мене...


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
....ама коа виде јужњачки мускули си влезе внатре.. ;D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Заглавив денес од 15:30 до 16:45 во страшна гужва од Соборен до Кисела вода......
И за малку ке бев чукнат од едно форд мондео вишна боја па дури и излезе да се расправа со мене...



тоа ти е заради таблиците... да си знаеш... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Влатко К.

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 446
За случајот за возењето во лева на автопат: шизикот што возел во лева е виновен. Нема тука нијанси.
Возење во лева на автопат кај нас е забрането, освен за претекнување, како што е забрането претекнување од десна.
Во случај на незгода, би ги казниле и двајцата, ама првото дејство (возење во лева) му претходи на второто (претекнување со брзина поголема од дозволената), така што првото дејство е ст арно, а второт зависи дали ќе биде измерено за да попие казна. (Ова се вика аматерско правничко толкување).
Мене ме нервира, на пример, на автопат, тргнувам да претекнувам два-три камиони, со брзина не помала од 120, ми се приближува некој со 200 и блендира.
Шо треба да напраам, да се пикнам под тркала на шлеперов од моја десна за да му отворам пат?
Не ми ни бил во видик кога сум почнал да претекнувам, ама тоа е, 3 секунди може ќе заштедеше ако не бев јас, пред да се тргнам во десна лента.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4913
  • The Spartan General
....

За второто, уживај и престигај. Ич да не ти чуе за идиотот позади. Кога гледаш дека си при крај со престигањето и десна лента е слободна даваш десен жмигавец и тоа е тоа.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
За случајот за возењето во лева на автопат: шизикот што возел во лева е виновен. Нема тука нијанси.
Возење во лева на автопат кај нас е забрането, освен за претекнување, како што е забрането претекнување од десна.
Во случај на незгода, би ги казниле и двајцата, ама првото дејство (возење во лева) му претходи на второто (претекнување со брзина поголема од дозволената), така што првото дејство е ст арно, а второт зависи дали ќе биде измерено за да попие казна. (Ова се вика аматерско правничко толкување).
Мене ме нервира, на пример, на автопат, тргнувам да претекнувам два-три камиони, со брзина не помала од 120, ми се приближува некој со 200 и блендира.
Шо треба да напраам, да се пикнам под тркала на шлеперов од моја десна за да му отворам пат?
Не ми ни бил во видик кога сум почнал да претекнувам, ама тоа е, 3 секунди може ќе заштедеше ако не бев јас, пред да се тргнам во десна лента.


Тотално те подржувам со ова...и ја неможам таквите идиоти да ги разберам..Реално, стискам и ја да забрзам поради таквите идиоти ама па и не возам кола од 300 коња па да полетам за секунда..како и да е, као што Луки кажа, негов проблем е што толку се залетал...
Тука на запад, бар ја кај што живеам, блендирањето се користи најчесто за давање предност и покажување култура..Само знам за Германија дека може да се користи на автопат за да ти се ослободи лента, али тоа е исклучок колку што знам ради безлимитниот режим.