Автор Тема: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !  (Прочитано 92213 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #150 на: 11 Ноември 2023, 21:19:56 pm »
Пежо 208 2015 светна за адблу, а нема филер под резервната и филер кај капачката за резервоар, каде е на друго место?

Скопје сме да тераме до Ресен вака?

Additive low вика после трување гориво на бензинска.

1.6хди


Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #151 на: 11 Ноември 2023, 21:23:22 pm »
Ne e adblue toa. Slobodno terajte. Eolys aditiv e za vo gorivoto za polesno da go cisti dpf-ot

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5668
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #152 на: 11 Ноември 2023, 21:32:50 pm »
FAP адитив би требало да е,понеделник барајте да го наполнат резерварчето,3 литра х 80-100€ за литар и обавезно нека ви ресетират параметри дека е дополнувано адитив,во спротивно нема да шприца 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #153 на: 12 Ноември 2023, 00:59:03 am »
На толку читање тука прв пат се сретнав со ваква работа или не сум ја ставил на ум, залудно барав капаче за адблу.  ;D

Стигна колата Ресен, газдите ќе си ја бркаат работата од понеделник, благодарност до @nikola_bb за брзиот одговор, не беше мое да решавам дали 200км да се прават со "чек енџин", ама помогна во убедувањето дека можи да се тера.

Присутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #154 на: 12 Ноември 2023, 10:30:01 am »
Исто е многу важно секогаш да се полни резервоарот до горе, затоа што тоа шприца на секое отварање капаче на резервоар (а не на изминати километри или истрошени литри нафта). Ако ја носиш во официјален сервис, таму ресетираат и дополнуваат како дел од сервисниот интервал на самото возило.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #155 на: 12 Ноември 2023, 13:26:52 pm »
На толку читање тука прв пат се сретнав со ваква работа или не сум ја ставил на ум, залудно барав капаче за адблу.  ;D

Стигна колата Ресен, газдите ќе си ја бркаат работата од понеделник, благодарност до @nikola_bb за брзиот одговор, не беше мое да решавам дали 200км да се прават со "чек енџин", ама помогна во убедувањето дека можи да се тера.
Neka prasaat vo euroimpex za dopolna na aditiv. Mislam deka nema da e mn razlika so druga obicna garaza. Za postari vozila imaat fer ceni.
I da na sekoe otvori zatvori kapace spricnuva aditiv, posolgo ke trae ako polnat do kraj rezervoar.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #156 на: 12 Ноември 2023, 14:27:32 pm »
Да да, таа работа ја знаев со капачето, ама го знајте македончето за 500-1000ка турвам. И џабе ќе му кажувам, будала ќе ме прават, ќе му веруваат повеќе на мајсторот него вашето мислење по книга.
Тешко до еуроимпекс да се оди, во Ресен шансите се да ја бркаат работата, кај некои луѓе поарно е да не се мешаш, на крајот ќе испадни работата јас сум ги натерал да дадат 200€, а некој мајстор отпосле ќе му кажува како кај него за 100€ истото ќе го направел, и јас крив.  ;D

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #157 на: 13 Ноември 2023, 08:52:24 am »
Првпат слушам за ова, ова има улога како ад блу или секој понов дизел ги има и двете (ад блу и тоа со адитивот) ?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #158 на: 13 Ноември 2023, 15:07:35 pm »
Првпат слушам за ова, ова има улога како ад блу или секој понов дизел ги има и двете (ад блу и тоа со адитивот) ?

Нема улога како ад блу, го има на: пежо, цитроен и други возила кои што возат 2.0 и 1.6 хди. Незнам на новиве французи дали го има сеуште. Улогата му е како адитивите кои што можеш дополнително да ги додадеш односно ја намалува температурата на која што саѓите ќе согорат во дпф-от. Затоа и французите немаат некои проблеми со дпф.
Адитивот е една црна густа течност како смола и мн. смрдлива. Мислам дека е и многу канцерогена колку што се сеќавам и се препорачува максимум претпазливост кога ќе се работи со неа. Има можност да се дополни резервоарчето а има и цело да се смени. Налик на ќеса како инфузија отприлика таква некоја пластична ќеса е резервоарот.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #159 на: 22 Ноември 2023, 10:48:57 am »
Апдејт:

Во Пежо 208 по упатството од производителот до 5.2014та се со кеса од 1.1Л Еолис адитив, после тоа се со Адблу.
Во еуроимпекс имале една кеса, ~8200ден, онлајн од неколку произведувачи околу 100€, и газдите решија во Куманово да се наполни во Авто Аврамовски за 3500ден, и на дијагностика мора да се ресетира дека има нова кеса пошто нема таа индикатор за ниво.

Фала на сите.  :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4103
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #160 на: 08 Декември 2023, 12:48:54 pm »
Скоро до бугарска граница сум, дури сега дознавам дека џипов нема зелен картон, работата ми е итна за да ја завршам денес. Коментари не се потребни (се трудев да набавам зимски гуми, задолжителна зимска опрема, сервиси и така натака за пат). Добив информација дека може на граница да се извади зелен картон? Некоја помош? Џипот е на македонски таблици.
Можам да застанам Крива Паланка ако имате информација точна.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6334
  • Бенве сие бенве
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #161 на: 08 Декември 2023, 12:55:12 pm »
Види од каде има полиса и ѕвони на инфо бројот види дали може некој во тој реон да ти заврши работа. Заебано е што е неработен ден.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #162 на: 08 Декември 2023, 12:58:58 pm »
Скоро до бугарска граница сум, дури сега дознавам дека џипов нема зелен картон, работата ми е итна за да ја завршам денес. Коментари не се потребни (се трудев да набавам зимски гуми, задолжителна зимска опрема, сервиси и така натака за пат). Добив информација дека може на граница да се извади зелен картон? Некоја помош? Џипот е на македонски таблици.
Можам да застанам Крива Паланка ако имате информација точна.
Ѕвони на АМСМ прашај на деве баир дали имаат канцеларија-шалтер, и дали може зелен да ти издадат денес.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4103
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: ПОМОШ НА ПАТ - SOS тема !
« Одговори #163 на: 08 Декември 2023, 13:04:43 pm »
Фала ви, работеле, еве чисто за информација на некого ако му затреба. Благодарност до Енигма Шпед, единствени кои кренаа на телефон, секаде звонев по техничките прегледи и осигурителните компании но не работат.