Автор Тема: Nissan Juke  (Прочитано 14309 пати)

Отсутен 4g63t

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 82
Одг: Nissan Juke
« Одговори #45 на: 23 Февруари 2011, 13:15:33 pm »
Види, реалноста е таква.. Сите статистики што се правени во Велика Британија, Германија, Франција, итн, кажуваат дека SUV или Crossover скоро секогаш се купува како второ возило, и се користи за носење деца до школо, идење до продавница, итн. Си имаат свои предности, и тоа е факт. Особено се практични за постари луѓе заради повисокото седење, полесното влегување и излегување, итн.

Али реално, во град и во реални услови и потреби на возење, не гледам оправдлива потреба од такво возило.

Кросовер е нормално возило на повисока суспензија. Дефиниција за Кросовер? VW CrossPolo. Дури и името ти кажува. Тоа е тоа. SUV е возило кое би требало да е добро и он-роуд и оф-роуд, али е со доволно компромиси да биде несоодветно и на едно и на друго. Чест на исклучоците.

andrej ne me razbiras, ne e tvoe ili na deni ili na bilo koj da dava zaklucok. Jas naprimer isto nemozam da najdam opravdanost u kupuvanje s-klasa, bmw 7, a8, maybach ili rolls za privatna upotreba. Mislam deka se pregolemi i doma da gi imas e previse, executive cars mi se. Sepak, eden ton lugje si gi kupuvaat za po doma, jas ne odam do tamu da kazuvam kakvi se i za sto im sluzat i dali ima poenta...


btw. nissan juke ne e za mene isto...  :)
« Последно менување: 23 Февруари 2011, 13:38:57 pm 4g63t »
возам хофман место кола.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Nissan Juke
« Одговори #46 на: 23 Февруари 2011, 17:35:35 pm »
Види, реалноста е таква.. Сите статистики што се правени во Велика Британија, Германија, Франција, итн, кажуваат дека SUV или Crossover скоро секогаш се купува како второ возило, и се користи за носење деца до школо, идење до продавница, итн. Си имаат свои предности, и тоа е факт. Особено се практични за постари луѓе заради повисокото седење, полесното влегување и излегување, итн.

Али реално, во град и во реални услови и потреби на возење, не гледам оправдлива потреба од такво возило.

Кросовер е нормално возило на повисока суспензија. Дефиниција за Кросовер? VW CrossPolo. Дури и името ти кажува. Тоа е тоа. SUV е возило кое би требало да е добро и он-роуд и оф-роуд, али е со доволно компромиси да биде несоодветно и на едно и на друго. Чест на исклучоците.

andrej ne me razbiras, ne e tvoe ili na deni ili na bilo koj da dava zaklucok. Jas naprimer isto nemozam da najdam opravdanost u kupuvanje s-klasa, bmw 7, a8, maybach ili rolls za privatna upotreba. Mislam deka se pregolemi i doma da gi imas e previse, executive cars mi se. Sepak, eden ton lugje si gi kupuvaat za po doma, jas ne odam do tamu da kazuvam kakvi se i za sto im sluzat i dali ima poenta...


btw. nissan juke ne e za mene isto...  :)

Не е до било кој да донесува заклучоци, едноставно, секој си го кажува своето мислење. Самиот купувач би требало да е способен, самиот да произлезе со заклучок, без разлика на се’. Еве на пример, ако јас се решам да купам Џук или што и да е, нити Зеро, нити Дени, нити било кој што ќе пише тука, нема да ми го смени мислењето, ако веќе сум се одлучил за такво нешто. Секој човек си има свој вкус, и свои преференци. На повеќето тука (вклучувајки ме и мене), СУВ или Кросовер им се поинтлес ствари, арно ама, тоа не значи дека мислењето на некој член на форумов, ќе ја намали желбата за набавување на такво возило, на оној кој што го сака, или за пување на некој позер :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: Nissan Juke
« Одговори #47 на: 23 Февруари 2011, 17:46:03 pm »
Многу работи служат за пување, ама кој како си ја наредил, ем башка, секој со своите преференци... Најискрено, од сите горенаведени, мене баш IQ ми е нај за пување... Пошто врска нема колана... Квад бајк на стероиди еате... Да, стварно е изузетно паметно направена, ама не нуди ништо посебно (поготово простор и функционалност), а кошта колку 2/3 од бубрег... Епа неќе моќи...

Џук е кросовер, не е СУВ. А мене лично, ми е грд до бесвес и назад... Дали и колку СУВ има поента или нема, тоа е за самиот купувач да си одлучи. Ако немало поента, немаше луѓе да се потепаат да купат, и уште повеќе, немаше производителите да се потепаат да ги прават... Факт е дека за оф-роуд, нити Џук, ни свети Џук, ни АЅХ, ни бутур нема да ти помогне... За возење на терен, се знае: Toyota Landcruiser, Range Rover, Toyota Hilux, Mitsubishi Pajero, Nissan Navara и слично. Нигде тука не припаѓаат ни ix35, ни ASX, ни Спортејџ, ни Х1/3/5/6, нити па другите слични на овие. Да претежно се за пување, ама на крај краева, луѓево денеска живеат само за тоа... Нема пари леб да јаде, ама има телефон од 500 еура, и по цели денои виси на Ул. Македонија и пие кафе од 120 денара... Епа сеа, јебеш :)
За тие пари имаш Лансер 2.0. Тоа или Џук? Фала, пријатно.
Баш така. Кој си има 500ЕУ за телефони, кафиња од 120ден. и слични валути за Џукови, ќе си ги користи.
Џук е втор или трет автомобил во семејство, поклон за матура, за дипломска. И да, служи за пување, зошто па да не.
За тие пари имаш Леон 1.8 ДСГ или 2.0 ТДи. Тоа или Џук? Фала, пријанто.

П.С. Јас не велам да ги чуваат парите под перница ако им се фрлаат. Слободно нека купат и поскапа кола. Ама да е асална, а не секрет.

Баш така, јас за тие пари земав Леон. Што незначи дека доколку ги имам парите и жена ми ме притисне како што треба :) и посака Џук за нејзе и да го носи малиот во градинка, дека би размислувал многу. Погрешен е муабетот, што имаш за парите ;)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Nissan Juke
« Одговори #48 на: 23 Февруари 2011, 19:57:46 pm »
Дојде до расправија :-\  Ако ви треба нешто за град не е џукот тоа што ви треба,ако е за теренец пак не е тоа што ви треба за терен купи Лада Нива(постар модел) и терај каде сакаш толку е расправијата што све запнале па и вие да се карате  :-[
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Nissan Juke
« Одговори #49 на: 23 Февруари 2011, 20:42:01 pm »
Дојде до расправија :-\  Ако ви треба нешто за град не е џукот тоа што ви треба,ако е за теренец пак не е тоа што ви треба за терен купи Лада Нива(постар модел) и терај каде сакаш толку е расправијата што све запнале па и вие да се карате  :-[

Абе Јове... Таман заборавија луѓево дека дошло до расправија, што ти требаше сеа ова... :) :) :)
За инат на сите хејтери, ќе си напраам маичка „И јас сум Nissan Juke“ ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Nissan Juke
« Одговори #50 на: 23 Февруари 2011, 22:53:22 pm »
За инает ’’ВРЕЌА СОЛ’’  :D :D :D :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: Nissan Juke
« Одговори #51 на: 23 Февруари 2011, 23:11:17 pm »
a koj ke kaze nesto za devojkata ? ostajte ja kolata se napnavte :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Nissan Juke
« Одговори #52 на: 23 Февруари 2011, 23:25:53 pm »
Аоо цицињ*та како и се тресат :D меракци меракци :-* :-*
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Nissan Juke
« Одговори #53 на: 24 Февруари 2011, 20:29:57 pm »
Не знам што сте запнале....кросовер не е ништо друго туку обична кола со димензии на компакт која е поставена малку повисок то ест има повисок клиренс. Апсолутно ништо повеќе!
Има простор, полесно се седнува во неа поготово за некој како мене од два метра и 40 години, за да не мора да се поклонува да седне во кола, да може кога ги зема децата од школо да седнат позади како деца не како сардини, пошто татко им го бутурисал седишето до крај за да му биде удобно кога си седи и на крај патува често по минимум 250 км во еден правец па кога ќе излезе од некој компакт како Ц4 го боли кичмата пола саат.
А ако на некој не му се свиѓа кросовер варијантата на возило...негов проблем...и на тато не му се свиѓа конзерва како IQ па ништо.
:) :)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Nissan Juke
« Одговори #54 на: 25 Февруари 2011, 02:52:02 am »
Дојде до расправија :-\  Ако ви треба нешто за град не е џукот тоа што ви треба,ако е за теренец пак не е тоа што ви треба за терен купи Лада Нива(постар модел) и терај каде сакаш толку е расправијата што све запнале па и вие да се карате  :-[

Абе Јове... Таман заборавија луѓево дека дошло до расправија, што ти требаше сеа ова... :) :) :)
За инат на сите хејтери, ќе си напраам маичка „И јас сум Nissan Juke“ ;D

Ајдее и ја треснам една ОТ. Ќе видите со каква маичка јас ќе дојдам на следниот собир. ..... :) :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Nissan Juke
« Одговори #55 на: 19 Ноември 2011, 09:05:25 am »
Не знам што сте запнале....кросовер не е ништо друго туку обична кола со димензии на компакт која е поставена малку повисок то ест има повисок клиренс. Апсолутно ништо повеќе!
Има простор, полесно се седнува во неа поготово за некој како мене од два метра и 40 години, за да не мора да се поклонува да седне во кола, да може кога ги зема децата од школо да седнат позади како деца не како сардини, пошто татко им го бутурисал седишето до крај за да му биде удобно кога си седи и на крај патува често по минимум 250 км во еден правец па кога ќе излезе од некој компакт како Ц4 го боли кичмата пола саат.
А ако на некој не му се свиѓа кросовер варијантата на возило...негов проблем...и на тато не му се свиѓа конзерва како IQ па ништо.
:) :)

Гласот на разумот :-)

кросоверите се идеални фамилијарни возила. Да, можат да служат и за препич, но за борби низ гужви секое сабајле со дечишта позади - генијални се.

Башка, ако треба да ја праќам жена ми да вози накај село со малиот позади - сакам да ја пратам на седумнаески тркала, со есп и чуда и - да - сакам што детето ќе ми седи повисико од секој можен будала со странски таблици, истрошени гуми, вишок на коњи и мањак на мозок на каков што можат да налетаат по пат.
http://www.youtube.com/watch?v=zbKtuRMJrsg

Башка, кога еднаш ќе се навикнеш да седиш и возиш повисоко - нема враќање назад.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Nissan Juke
« Одговори #56 на: 19 Ноември 2011, 10:15:33 am »
Не знам што сте запнале....кросовер не е ништо друго туку обична кола со димензии на компакт која е поставена малку повисок то ест има повисок клиренс. Апсолутно ништо повеќе!
Има простор, полесно се седнува во неа поготово за некој како мене од два метра и 40 години, за да не мора да се поклонува да седне во кола, да може кога ги зема децата од школо да седнат позади како деца не како сардини, пошто татко им го бутурисал седишето до крај за да му биде удобно кога си седи и на крај патува често по минимум 250 км во еден правец па кога ќе излезе од некој компакт како Ц4 го боли кичмата пола саат.
А ако на некој не му се свиѓа кросовер варијантата на возило...негов проблем...и на тато не му се свиѓа конзерва како IQ па ништо.
:) :)

Гласот на разумот :-)

кросоверите се идеални фамилијарни возила. Да, можат да служат и за препич, но за борби низ гужви секое сабајле со дечишта позади - генијални се.

Башка, ако треба да ја праќам жена ми да вози накај село со малиот позади - сакам да ја пратам на седумнаески тркала, со есп и чуда и - да - сакам што детето ќе ми седи повисико од секој можен будала со странски таблици, истрошени гуми, вишок на коњи и мањак на мозок на каков што можат да налетаат по пат.
http://www.youtube.com/watch?v=zbKtuRMJrsg

Башка, кога еднаш ќе се навикнеш да седиш и возиш повисоко - нема враќање назад.

 Исто ко ја да сум одговорил! ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Nissan Juke
« Одговори #57 на: 09 Октомври 2012, 09:24:59 am »
Сабајле загледав едно вакво и ме воодушеви, се додека не отворив ценовник...




Што е много много е.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Nissan Juke
« Одговори #58 на: 09 Октомври 2012, 09:26:21 am »
Сабајле загледав едно вакво и ме воодушеви, се додека не отворив ценовник...


Полека еволуира форумов, добро е ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Nissan Juke
« Одговори #59 на: 09 Октомври 2012, 09:32:35 am »
Уникат.