Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1077674 пати)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7035 на: 02 Март 2015, 01:22:33 am »
Интернет експлорелот ми јавува WEB PAGE dialog прозорче  кога треба да внесам токен пасворд за користење на онлајн банка. Гуглав нешто, ама не најдов решение.. неко јда го имал истиот проблем ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7036 на: 02 Март 2015, 01:24:30 am »
Да. Најпросто решение е да користиш друг прелистувач.

Интернет експлорер побогу...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7037 на: 02 Март 2015, 01:38:19 am »
Хром си користам, ама два-три пати месечно имам плаќања кои морам да ги извршам преку интернет факинг експлорел ;D :D

Не сум до толку бе Веле... ;D :D :D :D Ова е веќе навреда ! :D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7038 на: 03 Март 2015, 13:48:46 pm »
HDD 1TB WesternDigital IntelliPower rpm, 64MB Cache SATA-3, 6.0Gb/s Caviar Blue, WD10EZEX го бива ли? Дали овој е single platter ко што препорача гОЈДО?

Јас го имам истиот земено како втор диск пред неколку месеци. Ако добро се сеќавам според ревјуата и пишувања по форум треба да е синг платер (ама се е можно).
Иначе баш твојов пост ме потсети - заборавив дека пред неколку денови на бутирање смарт-от ми јави некаква грешка за тој диск, а тогаш немав врема да видам што е работата. Баш сега пуштам тестови (смарт пораката не се повтори одтогаш). Ебате контролата на квалитетот денес...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7039 на: 03 Март 2015, 14:01:11 pm »
Дискот е single platter, тоа го најдов како информација негде...

Ениху, правев бекапи и чуда од Блекот, па му правев "Write Zeroes" преку Western Digital Diagnostic Tool, по препорака на Миле Џонтровичи :) Процедурата не траеше толку долго, колку што ми спомна он (околу 9 часа), туку заврши за околу 3. После тоа, направив extended scan со истиот тул, и не најде никаква грешка. Сега го пуштив ХД Туне да скенира, па ќе видиме, мада во Health табот не јавува никаква грешка, ниту ворнинг, ниту ништо. Само има некој "attention" со код "(C7) CRC error count" нешто такво беше, со плаво е обележан, не со жолто. Може да е некој фичр на поновата верзија на ХД Туне (кај мене е Про в.5.5), па треба да проверам што значи.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7040 на: 03 Март 2015, 14:09:24 pm »
Џонтра си ја знае работата.
CRC може да качи вредност и од лош кабел и од мал милион други работи. Како и да е, не би се потпирал на него повеќе, освен за повремен сториџ на филмови кои и да ги снема нема да ти биде гајле.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7041 на: 03 Март 2015, 14:15:22 pm »
Епа маега му, пошо у моментов не сум у состојба да зиам друг ХДД, ќе морам да се потпрам на него уште извесно време. Ваљда е у ред сеа амуеам...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7042 на: 03 Март 2015, 14:16:15 pm »
му правев "Write Zeroes" преку Western Digital Diagnostic Tool, по препорака на Миле Џонтровичи :) Процедурата не траеше толку долго, колку што ми спомна он (околу 9 часа), туку заврши за околу 3. После тоа, направив extended scan со истиот тул, и не најде никаква грешка. Сега го пуштив ХД Туне да скенира, па ќе видиме, мада во Health табот не јавува никаква грешка, ниту ворнинг, ниту ништо.

Сега ти текнува ли зошто те масирав како што те масирав? :)
Супер си е дискот, прај си - трај си. Нема смрт тој хард диск, и знај си дека имаш 5 години гаранција. Ако ти затреба побарај си ја меѓународно..... ако не те мрзи.... за еден диск ебаго.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7043 на: 03 Март 2015, 14:22:05 pm »
Баш ќе побарам документи кога ми е земен и од каде... Нешто си мислам дека од ТНТ маркет го земав, ама не сум баш сигурен...

Што се тиче таа грешката „С7“... Да земам нови каблиња?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7044 на: 03 Март 2015, 14:41:47 pm »
Земи. Ќе ти дадам јас. Колку ти требаат?
Не сум сигурен, но мислам дека ЦРЦ грешките дискот ги памти само информативно дека некогаш се згрешиле. Тој се снашол со работата и само го меморирал евентот. Треба да се подсетам малце, ама прилично сум сигурен дека е само информативна грешката дека некогаш се случила а не дека постојано се случува.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7045 на: 03 Март 2015, 14:44:42 pm »
Ај на Скајп, да не им досаѓаме на људи :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7046 на: 03 Март 2015, 15:20:23 pm »
Ако, нека читаат. А не во секоја тема да кршам тастакура! :P

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7047 на: 03 Март 2015, 15:43:31 pm »
Има начини на кршење тастатура...



Update:

Before:


After:




Е сеа стварно ме интересира што треба да правам со ова:


Премногу голема бројка на грешки има, и тоа баш во „дата“ делот. Мислите дека ова би се средило со нови кабли? Пошто е комуникациска грешка, ако не е до каблите, до што може да биде?
« Последно менување: 03 Март 2015, 17:50:27 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7048 на: 05 Март 2015, 23:15:26 pm »


После 66 дена и 15 саата, време беше да го почастам еден рестарт.

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #7049 на: 05 Март 2015, 23:38:54 pm »
Имаш исклучено Automatic Updates или постојано му ги игнорираш барањата за рестарт?