Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 661530 пати)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3732
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11475 на: Март 28, 2021, 09:51:35 am »
Абе, ти на компјутер нешто работиш или производител дрво/метал техника? :D

Даските се од паркет или само се многу добро офарбани?

Татко ми е столар, па имам поднаучено нешто ;D не е лоша професија, некад во животот кога ќе ми прек*рчи ова компјутерствово може и да пробам да заработувам од тоа :)

Даските се некоја античка ламперија, доста темелно истругана и обработена. Да надополнам дека не се фарбани, туку се мачкани со премаз од пчелин восок и маслиново масло, го прави дрвото глатко и со мат ефект.
Pisi mi povekje detali za mackanjevo i od kade da se nabavi pcelin vosok.
Masava top iskocila, bravo!

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11476 на: Март 28, 2021, 10:06:42 am »
Смесата ја зема од кај колега столар, а има пробано и сам да направи од обичен восок, и тоа беше океј...

Пробај скрпи сам со стопен восок и масло, остави ја смесата да се олади и стврдне и пробај размачкај некое парче дрво. :)

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5891
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11477 на: Март 28, 2021, 10:17:33 am »
Одлично испаднало, ако можеш проверувај го само ладењето на лаптопот, не можам да видам дали само од горе е покриен или и од страните.

Инаку за пополнување дупки, денес модерно е и користење на епоксијални лепаци кои можат да се тонираат.

Одржувај го знаењето со столарство, мене лично од сите занаети ми е најпримамливо. Бара прецизна рабора, креативност, геометрија и шти е најважно работиш со дрво и дрвени производи.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11478 на: Март 28, 2021, 11:15:57 am »
Одлично испаднало, ако можеш проверувај го само ладењето на лаптопот, не можам да видам дали само од горе е покриен или и од страните.

Инаку за пополнување дупки, денес модерно е и користење на епоксијални лепаци кои можат да се тонираат.

Одржувај го знаењето со столарство, мене лично од сите занаети ми е најпримамливо. Бара прецизна рабора, креативност, геометрија и шти е најважно работиш со дрво и дрвени производи.

Само од горе е покриен, со околу 3-4 цм простор од лаптопот до stand-от. И, стои поткачен на пенкало, да не издувува топол воздух директ во масата ;D

Во врска со занаетчиството, мене највеќе ме влече комбинацијата дрво и метал (се гледа по бирото и индустриската ламба), па зборевме со другар да купиме инвертерче за заварување, да видиме дали ќе не бива :)

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2541
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11479 на: Март 28, 2021, 11:57:55 am »
Зошто скриен ЛапТоп-от. Можеше да го користиш екранот од него и мониторот.  Многу подобро се работи на два екрани.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18283
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11480 на: Март 28, 2021, 13:27:44 pm »
Зошто волку мала маса?

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11481 на: Март 28, 2021, 14:48:01 pm »
Зошто се гледа кабелот?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11482 на: Март 28, 2021, 15:23:53 pm »
Зошто скриен ЛапТоп-от. Можеше да го користиш екранот од него и мониторот.  Многу подобро се работи на два екрани.

Зошто волку мала маса?

Затоа што ова се наоѓа во дневниот престој и немам ни потреба, а ни место за поголемо биро.

Минатата работа беше пожелна да се работи со два монитори, оваа сега може да се работи и на лаптоп од 15 инчи ама јас имам диоптер и не сакам да ги напрегам очите толку.

Зошто се гледа кабелот?

Да се дешава нешто ;D

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3481
 • Пиши лаже
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11483 на: Март 28, 2021, 16:29:43 pm »
Супер излеголо, топ. Кој модел на Самсунг е поточно?  На Инстаграм кога ја видов сликата ми заличи на LG мониторче и тоа на UK650... :D


Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11484 на: Март 28, 2021, 21:54:26 pm »
Супер излеголо, топ. Кој модел на Самсунг е поточно?  На Инстаграм кога ја видов сликата ми заличи на LG мониторче и тоа на UK650... :DSamsung S24F356FHU е моделот, мене ништо не ми значат бројкиве ама ако треба да знам нешто, кажи ми ;D

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3319
 • Жгл' б гл'б
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11485 на: Март 28, 2021, 22:10:44 pm »
Зошто скриен ЛапТоп-от. Можеше да го користиш екранот од него и мониторот.  Многу подобро се работи на два екрани.

Зошто волку мала маса?

Затоа што ова се наоѓа во дневниот престој и немам ни потреба, а ни место за поголемо биро.

Минатата работа беше пожелна да се работи со два монитори, оваа сега може да се работи и на лаптоп од 15 инчи ама јас имам диоптер и не сакам да ги напрегам очите толку.

Зошто се гледа кабелот?

Да се дешава нешто ;D

Зошто цицките на Ријана се црни,
а на Кристина Хендрикс бели?

Зошто секој пат кога некој ќе рече Деми Ловато, мислам дека е плин, а насловот нема врска со плин?

Зошто не ја миеме косата со Ријана?

Ова се работите што треба да ги знаеме.
Ja mogu da popijem 700 kafa
Iz dzezvi, aparata i kafemata

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5869
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11486 на: Март 28, 2021, 22:13:12 pm »
Зошто скриен ЛапТоп-от. Можеше да го користиш екранот од него и мониторот.  Многу подобро се работи на два екрани.

Зошто волку мала маса?

Затоа што ова се наоѓа во дневниот престој и немам ни потреба, а ни место за поголемо биро.

Минатата работа беше пожелна да се работи со два монитори, оваа сега може да се работи и на лаптоп од 15 инчи ама јас имам диоптер и не сакам да ги напрегам очите толку.

Зошто се гледа кабелот?

Да се дешава нешто ;D

Зошто цицките на Ријана се црни,
а на Кристина Хендрикс бели?

Зошто секој пат кога некој ќе рече Деми Ловато, мислам дека е плин, а насловот нема врска со плин?

Зошто не ја миеме косата со Ријана?

Ова се работите што треба да ги знаеме.
Е зошто де зошто?

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5171
 • хаУс мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11487 на: Март 29, 2021, 11:07:59 am »
Да му еб*ш матер зошто. Ете зошто :)
Мартин креативец, изненадуваш.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3481
 • Пиши лаже
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11488 на: Април 08, 2021, 00:33:29 am »
Јас доволно му се изначекав на мониторот, ама се надевам ке го дочекам...
Бтњ, монитор за лек нема, поточно ништо нема за лек..

Sent from my Samsung S20 FE


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18283
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11489 на: Април 08, 2021, 01:57:13 am »
Јас доволно му се изначекав на мониторот, ама се надевам ке го дочекам...
Бтњ, монитор за лек нема, поточно ништо нема за лек..

Sent from my Samsung S20 FEИма мидрејнџ -> хајенд. :)