Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1077590 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11460 на: 04 Февруари 2021, 17:23:51 pm »
@MartinAlfista

Најпрвин, како што кажа Симо, каков излез има лаптопот и ако е само со хдми, која верзија е.

Ова од причина што, не сакаш да земеш 24" а да не е 2К/4К бидејќи хдми не поддржува.

На раб имаме Дел монитор, јас сум мн задоволен за канцелариска раб. 22" е, и е сосема доволен за два прозорци со ексел/ворд.

Не е лошо кога гледаш, да видиш и за емисија на сина светлина,сепак очите колку толку да ги заштитиш.

Друго, не знам штомраб поточно, али ако си со графика и сл. секако дека треба повнимателен да бидеш при избор.

Dell Vostro 15", i7 процесор, 16GB RAM. Модел не знам, година не знам, ова ми стои во понудата/договорот...

Графика... јбм ли га, маркетинг ќе работам, ќе има и по некоја графика, ама не би да купам графички монитор, тоа ќе биде како за градска кола да земам дизел лимузина од 4.8 метри, само зашто два пати во годината можда ќе ја користам на отворено.

Стандарден монитор за канцелариско работење, да не ослепам на 15“ лаптопче и да има мање више панел што ќе може да се трпи 6-7 саата на ден.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11461 на: 04 Февруари 2021, 18:40:23 pm »
24-инчен, 1440p, IPS панел. Моја лична препорака за DELL. Види што може @AUUU да ти најде.

Присутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11462 на: 04 Февруари 2021, 19:12:10 pm »
DELL P серија 24", ама мин. 120 европски + 5% скромен данок. 1440р за жал многу слаб избор и цени плафон во моментов.

Али и Бенкју си е сосема ОК за парите.

Евентуално да ископаме нешто на старо... Али мала ќе биде разликата во цена, а се збори дека овие у ИТ фирмиве не биле за жалење со плати, така да 32", 4К е минимуН.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11463 на: 04 Февруари 2021, 19:21:44 pm »
Dell P2419H, земај го ако е 120 евра + 5% ддв.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11464 на: 04 Февруари 2021, 20:27:01 pm »
Јас дома имам HP elite display, се мислев за делл п2419, ама одлуката падна на овој заради 16:10 односот.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11465 на: 05 Февруари 2021, 14:35:41 pm »
Ја мислам да не се заебаа @MartinAlfista и да ги покаже парите:

https://galamino.mk/en/shop/computers/monitors/monitor-32-eizo-ev3237bk-ips-flexscan-3840x2160-4k-uhd-dvihdmi2xdpusb-hubspk-black/

Зошто би препорачал модел стар 5 години!?!?! Зошто? Објасни се!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11466 на: 05 Февруари 2021, 15:43:46 pm »
Ја мислам да не се заебаа @MartinAlfista и да ги покаже парите:

https://galamino.mk/en/shop/computers/monitors/monitor-32-eizo-ev3237bk-ips-flexscan-3840x2160-4k-uhd-dvihdmi2xdpusb-hubspk-black/

Зошто би препорачал модел стар 5 години!?!?! Зошто? Објасни се!

Така е, имаш право :( Тој го најов со МК цена. Нема везе, нека си нарача: https://www.itsupplies.com/Eizo-ColorEdge-Prominence-CG3146-HDR-Monitor-p/cg3146-bk.htm
и да го решиме муабетот за монитори :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11467 на: 15 Февруари 2021, 14:32:48 pm »
На прво си помислив камин е :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11468 на: 28 Март 2021, 00:31:09 am »
Ве начнав пред некое време да ми помогнете на тема монитор за работа, ама некако сама се разреши дилемата бидејќи разговарав со човечки ресурси на работа и ми обезбедија Samsung монитор од 23.5", нов CH CH CH :)

Во меѓувреме, решив да се помирам со "work from home" ситуацијата и се преместив од трпезариската маса на custom made биро кое го „дизајнирав“ (читај му кажав на татко ми како сакам да изгледа па крпевме летви, ногари и други материјали) да ми одговара на амбиентот.

Поради димензиите на бирото, нема место за паралелно да стојат и мониторот и отворениот лаптоп, па направив monitor stand од MDF и ногарчиња од дршка од метла ;D Сега, лаптопот стои затворен под stand-от.

Поради тоа, немам пристап до камера за видео состаноци, па ми требаше некое решение. Имав низ дома држач за телефон за во кола, и го залепив на постољето од мониторот (секако претходно ставив проѕирна заштитна фолија), и бидејќи на телефонот веќе имам такво метално крукче, телефонот ќе го ставам тука и ќе ми служи како веб-камера кога ќе ми треба.

И финално, имав уште еден комплет ЛЕД сијалици какви што ставив на телевизорот. Ги наместив на мониторот, секако можат веднаш да се отстранат без никакви траги, така да грижата за опремата од работодавецот си останува на 100%.

Си купив и Logitech MK470 тастатура и маус. Барав минималистички комплет со позадинско осветлување, не успеав да најдам, изборот беше или позадински осветлено, или минималистичко. Се одлучив за второто.
(Морам да ги пофалам DDStore, им се јавив и прашав дали може да го набават комплетот само за да видам каква е тастатурата за куцкање. Госпоѓата ми рече дека нема да е проблем, сепак се работело за поскапо парче опрема и разбирала, и така и бидна.)

Финален резултат:

« Последно менување: 28 Март 2021, 00:44:18 am MartinAlfista »

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11469 на: 28 Март 2021, 00:37:34 am »
Абе, ти на компјутер нешто работиш или производител дрво/метал техника? :D

Даските се од паркет или само се многу добро офарбани?
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11470 на: 28 Март 2021, 00:41:51 am »
Абе, ти на компјутер нешто работиш или производител дрво/метал техника? :D

Даските се од паркет или само се многу добро офарбани?

Татко ми е столар, па имам поднаучено нешто ;D не е лоша професија, некад во животот кога ќе ми прек*рчи ова компјутерствово може и да пробам да заработувам од тоа :)

Даските се некоја античка ламперија, доста темелно истругана и обработена. Да надополнам дека не се фарбани, туку се мачкани со премаз од пчелин восок и маслиново масло, го прави дрвото глатко и со мат ефект.
« Последно менување: 28 Март 2021, 00:49:37 am MartinAlfista »

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11471 на: 28 Март 2021, 00:56:23 am »
Абе, ти на компјутер нешто работиш или производител дрво/метал техника? :D

Даските се од паркет или само се многу добро офарбани?

Татко ми е столар, па имам поднаучено нешто ;D не е лоша професија, некад во животот кога ќе ми прек*рчи ова компјутерствово може и да пробам да заработувам од тоа :)

Даските се некоја античка ламперија, доста темелно истругана и обработена. Да надополнам дека не се фарбани, туку се мачкани со премаз од пчелин восок и маслиново масло, го прави дрвото глатко и со мат ефект.

Одлично. Дај кажи што да ставам за исполнување дупки во природно дрво. Смола/лепак/смеса некоја, што се става? :)))
Мислам на мали дупки, помали од 1цм.
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11472 на: 28 Март 2021, 01:19:03 am »
Тука е ставана покрупна пилевина од иверка (значи не е само дрво, има и од другите глупости што ги има во иверката) мешана со дрвофикс, не е идеална ама тоа имал татко ми при рака.

За да е идеално мазно и незабележливо се става ситна пилевина од MDF или дрво, онаа ко шеќерво прав конзистентност. :)

Сигурно има и некое наменско решение во форма на кит за дрво ама ние во Гостивар сме 5-6 години назад во споредба со Скопје, па уште не сме го откриле ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11473 на: 28 Март 2021, 01:22:26 am »
ние во Гостивар сме 5-6 години назад во споредба со Скопје, па уште не сме го откриле ;D
него му треба за у кавадарци, зихер ;D

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7995
  • Малерозен дрводарец
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11474 на: 28 Март 2021, 01:35:33 am »
Тука е ставана покрупна пилевина од иверка (значи не е само дрво, има и од другите глупости што ги има во иверката) мешана со дрвофикс, не е идеална ама тоа имал татко ми при рака.

За да е идеално мазно и незабележливо се става ситна пилевина од MDF или дрво, онаа ко шеќерво прав конзистентност. :)

Сигурно има и некое наменско решение во форма на кит за дрво ама ние во Гостивар сме 5-6 години назад во споредба со Скопје, па уште не сме го откриле ;D

Китирање! На тоа мислев! :)
Двеста на сат
По нелегален пат