Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 515744 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3185
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10650 на: Август 13, 2019, 17:36:48 pm »
@KaZaN

Супер, си поминал низ истото :) Пиши нешто повеќе ако можеш што би можел да очекувам во реален живот.

@Deni
Неможам да го отворам линкот од IT, треба да се регистрирам, ако можеш цитирај го тука.
Јас реално ќе потрошам 4-5.000 денари, бар ми е така у план. 20к немам и не ни планирам у скоро време од причина што немам време едноставно. Моментално ПЦ го користам само да спуштам филм некој, на УСБ и да се молам да спијат децава. Или пак гледам филм на рати :)
Ако трошам 20к пре ќе земам лаптоп и ќе го поклонам ПЦ то на некој.

@Tischläufer

1060 ми е надвор од буџет. Таа иде мин 100 евра.
Ново ПЦ или поприлично ново секако е супер ама пак, како што му пишав на Дени, пре би лаптоп, ќе заштедам на простор дома.
Р35 е стара ама тоа е тоа што имам.
За годинките, одличен беше. Не може да се спореди со било што поново, ама си бркаше работа. Последниве Battlefield, Fortnite, Call of Duty, FarCry ги тераше ОК на medium или low сетинзи на FullHD резолуција. Али имаше па и игри што не сакаше ни да ги стартува, на пример Forza или Assassins Creed: Origins. За парите што ќе ги дадеш и потребите за кои ќе го користиш, таман ќе ти е. На тоа што планираш ја би додал уште 20-30 евра за едно SSD од 120GB за оперативниот систем и малце брзина.

Ако сакаш имам и Gigabyte GeForce GTX 1050 D5 2GB DDR5, купена у Јуни 2018 од Анхоч. Ја користи моментално сестра ми на нејзиниот компјутер. Би ја дала за 3500-4000.Sent from my Redmi Note 7


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5042
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10651 на: Август 13, 2019, 17:44:43 pm »
Тишлауфер продава 960 ама кошта колку цел буџет за надградба

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па и мене ме чуди олмајти како ќе земе процесор, рам и 1050 за испод 200еур. ;)

Кој ме знае, знае дека ја бројки не тресам на памет.

Sapphire RX 460 2GB OC последна цена во 11.2018 со гаранција 4000 ден.
https://forum.it.mk/threads/prodavam-rx-460-2gb-sapphire.66297/

Asus GTX 1050 2GB последна цена во 12.2018 со гаранција 4000 ден.
https://forum.it.mk/threads/prodavam-asus-gtx-1050-2gb.70160/

Intel Core 2 Quad Q9550  цена 22 долари
https://www.ebay.com/p/Intel-Core-2-Quad-Q9550-2-83GHz-Quad-Core-EU80569PJ073N-Processor/74065912?thm=3000

RAM 700 денари
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3339093

ПЦ не ми е нит во топ 10 работи моментално за замарање, никаде не се брзам. Чисто сакав да прашам дали има некој клабер со овие компоненти што сака да продава, да се впуштам во пазар.

Иначе 960 е супер ама со потрошувачка на струја не е. А морам да пазам на напојувањето, ради тоа што ќе има ЦПУ што ќе арчи повеќе струја.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10652 на: Август 13, 2019, 18:55:19 pm »
Чекај сеа,нели пред некој пост рече не си регистриран на ИТ,сеа вадеш оглас од 2018 од ИТ,а РХ 460 е 5000 огласена на ИТ,не 4000 како шо имаш постирано.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5042
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10653 на: Август 13, 2019, 19:20:22 pm »
Се регистрирав сеа, гледам има повеќе резултати на гугл, па морав.

Читај до крај во огласот.

Поентата е друга на мојот одговор, дека се купуваат деловите за 4-5000.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45779
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10654 на: Август 13, 2019, 21:51:46 pm »
4000 за 1050 е премија над премиите премиски.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30966
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10655 на: Август 14, 2019, 00:58:00 am »
4000 за 1050 е премија над премиите премиски.

Стеф ми е другарче, тој ја даде 1050 за многу поефтино исто така на другар така да тоа не е референтна цена. Како што рече @Deni 4000 за 1050 е баш премија.

Види, LGA775 конфигурација има смисла само ако некој ти ги поклони тие компоненти. Ако веќе даваш 20 евра за 9550, подобро со тие 20 евра земи H61 или H81 плоча. А процесор лесно ќе најдеш за неа, јас еве ќе ти дадам G2020 на поклон, пошто до толку се ефтини а ќе ти врши работа и подобро од Q9550 а ќе имаш далеку посовремена и подолготрајна машина, ќе можеш после i5-ка да лапнеш за 2000 денари.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5980
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10656 на: Август 14, 2019, 14:24:46 pm »
Клабери,

Размислувам за некој апдејт на ПЦ кое е декада старо. Планот е да може нормално да се работи во офис програми и чат пат некоја игрица лесна ко COD односно 1st person. Мониторот е 1440х900 така да не е потребна јака снага. Си имав одлична 8800ГТ на времето ама стајле сингл слот кулер и то е то, претпоставувам замина порано ради греењето.

Матичната ми е на добро застарениот P35 чипсет, али верувам дека има уште потенцијал во неа.
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-P35-DS3R-rev-10#ov
Процесор E6550 Интел клокнат на 2.8
РАМ 2х2ГБ
Графичка има некоја другар што ми ја даде, не ни има драјвери за неа.

Што е планот?
Да се земе процесор Core2 Quad Q9550 глеам на ибеј идат и по 20 долари. Кулер имам мн добар Cooler Master.
Графичка половна Nvidia 1050 или Radeon RX 960  (стандардни верзии)
Ќе видиме дали ќе се земе и уште 2х2ГБ РАМ

Дали знаете некој да продава некоји од деловиве, првенствено ми се битни процесорот и графичката?
На нашиве сајтови најдов процесор ама дечкото малку претерал со 2600 ден за тој процесор. Графичка сеа за сеа не најдов а и  ризик е со копачиве, па дури и со фирмиве пошо знам дека графички користени како за мајнинг ги продавале како нови откако пропадна целава копачка економија.
По мене ценам дека процесорот би вредел околу 25 евра а графичките 50-60 евра, зборам за половни.Имам q9550, p45 плоча, 6 гига ддр 2 на 1066 гхз  и 7600гт графичка. Графичката има апдејт огромен пасивен кулер + на него се монтира 90мм вентилатор. Лади доста добро.
Пиши шо ти треба па да ти склопам пакетче.
А оти,  ти го даваш 9550 посебно ? и цена ако да .

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5042
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10657 на: Август 14, 2019, 14:59:01 pm »
4000 за 1050 е премија над премиите премиски.

Стеф ми е другарче, тој ја даде 1050 за многу поефтино исто така на другар така да тоа не е референтна цена. Како што рече @Deni 4000 за 1050 е баш премија.

Види, LGA775 конфигурација има смисла само ако некој ти ги поклони тие компоненти. Ако веќе даваш 20 евра за 9550, подобро со тие 20 евра земи H61 или H81 плоча. А процесор лесно ќе најдеш за неа, јас еве ќе ти дадам G2020 на поклон, пошто до толку се ефтини а ќе ти врши работа и подобро од Q9550 а ќе имаш далеку посовремена и подолготрајна машина, ќе можеш после i5-ка да лапнеш за 2000 денари.

Види, сфаќам дека се ставив во истата ситуација како сите кога доаѓале да ме прашуваат за сивет за ПЦ одамна.
Мене ми е јасно дека секогаш поновото е подобро, али у случајов мн ми се комплицира менување на матична. Не заборавај, треба друга меморија, кулер, па што ќе правам со стариве делови итн итн
А ја само сакав малку понормално да ми работеше ПЦ то :)
Најпрвин тргнав со намера да барам некоја најобична графичка, пошо оваа ми јаде од рамот и нешо ко да не е баш арна. После, ми текна дека Казан нешо слично ко мене праеше, па ај да видам со колку ќе ме чини тоа.
И заебот, завршив на форум :) чисто да не има некој клабер со деловите што ми требаат.
Тема ко тема, ме потсети ко онаа за Киа Сидот :)
Здравје, ќе видам со Казан колку како за 1050, со 8 за цпу и рам, ако се најдеме супер, ако не живи бидели.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10658 на: Август 14, 2019, 15:19:34 pm »
Вреди ли за парите?
Не ми е за играње.
Битно да не ми сецка јутуб на 1080p и повремено да уснимам некоја ствар во Cubase без латенција.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3185
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10659 на: Август 14, 2019, 15:21:13 pm »
4000 за 1050 е премија над премиите премиски.

Стеф ми е другарче, тој ја даде 1050 за многу поефтино исто така на другар така да тоа не е референтна цена. Како што рече @Deni 4000 за 1050 е баш премија.

Види, LGA775 конфигурација има смисла само ако некој ти ги поклони тие компоненти. Ако веќе даваш 20 евра за 9550, подобро со тие 20 евра земи H61 или H81 плоча. А процесор лесно ќе најдеш за неа, јас еве ќе ти дадам G2020 на поклон, пошто до толку се ефтини а ќе ти врши работа и подобро од Q9550 а ќе имаш далеку посовремена и подолготрајна машина, ќе можеш после i5-ка да лапнеш за 2000 денари.

Види, сфаќам дека се ставив во истата ситуација како сите кога доаѓале да ме прашуваат за сивет за ПЦ одамна.
Мене ми е јасно дека секогаш поновото е подобро, али у случајов мн ми се комплицира менување на матична. Не заборавај, треба друга меморија, кулер, па што ќе правам со стариве делови итн итн
А ја само сакав малку понормално да ми работеше ПЦ то :)
Најпрвин тргнав со намера да барам некоја најобична графичка, пошо оваа ми јаде од рамот и нешо ко да не е баш арна. После, ми текна дека Казан нешо слично ко мене праеше, па ај да видам со колку ќе ме чини тоа.
И заебот, завршив на форум :) чисто да не има некој клабер со деловите што ми требаат.
Тема ко тема, ме потсети ко онаа за Киа Сидот :)
Здравје, ќе видам со Казан колку како за 1050, со 8 за цпу и рам, ако се најдеме супер, ако не живи бидели.
Ти пишав ПП со бројче. Ако се решаваш, јави се, ќе се договорите.

Sent from my Redmi Note 7


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45779
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10660 на: Август 14, 2019, 15:22:30 pm »
.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3307
 • Пиши лаже
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10661 на: Август 14, 2019, 16:42:43 pm »


Вреди ли за парите?
Не ми е за играње.
Битно да не ми сецка јутуб на 1080p и повремено да уснимам некоја ствар во Cubase без латенција.


Вреди, да. Океј е за цената и за таа намена. Не знам колку е захтевен cubase ама другар мој го тера со i3 6 генерација,така да и ова треба да оди добро.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19082
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10662 на: Август 14, 2019, 19:28:08 pm »
Cubase моментално ми тера на античка машина од 2004 година со 4 гига РАМ и некаква си звучна картица од 300 денари.

ИКСПЕ rules.  8)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3013
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10663 на: Август 14, 2019, 20:14:52 pm »
Cubase моментално ми тера на античка машина од 2004 година со 4 гига РАМ и некаква си звучна картица од 300 денари.

ИКСПЕ rules.  8)
Што ли ќе правам (слушање музиче) кога ќе ми рикне диносаурусот од некаде тоа време со звучна карта креатив од 100тина евра, веќе не се сеќавам ;D

Отсутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 932
 • Жгл' б гл'б
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10664 на: Август 14, 2019, 22:51:59 pm »
Вреди ли за парите?
Не ми е за играње.
Битно да не ми сецка јутуб на 1080p и повремено да уснимам некоја ствар во Cubase без латенција.

Додај му барем SSD, да не го пцуеш по 2 години :)

Ако не ти е итно ќе ти организирам нешто следна недела...
Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда