Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 479527 пати)

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2658
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10575 на: Април 15, 2019, 11:46:20 am »
@filipv Така требало да биде друже.

Отишло злото у мониторот. Здравје ќе си купиш друг.

Пробај со шопка и жолта тиквешка ЛР, помага. Нема мака што не поминува со тоа.

Ако не ти иде ќе седнеме некаде заедно, ќе мезиме, ќе маваме ракии. На песна ќе ја свртиме.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17432
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10576 на: Април 15, 2019, 12:31:11 pm »
Новиве панели биле ултра осетливи. 55" телевизор го вадеа од кутија во Сетек да видиме дека се е во ред со него, вика никако допирање со прсти панелот при монтажа ...

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10577 на: Април 15, 2019, 13:19:26 pm »
Фала!

Со самото тоа што раскашав што ми се деси - веќе се чувствувам подобро.

Вчера бев скиснат цел ден, па вечерта отидов у тинекс по три големи лименки хајнекен.
Шопинг лекува се ;D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30426
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10578 на: Април 15, 2019, 18:58:56 pm »
Фала!

Со самото тоа што раскашав што ми се деси - веќе се чувствувам подобро.

Вчера бев скиснат цел ден, па вечерта отидов у тинекс по три големи лименки хајнекен.

Замоли ги во сервис да прашаат дали им се наоѓа исправен панел од монитор со рикната електроника, да ти завршат работа.

Off the record: „Како си можел бе!!! Кај глеаше!!! Нов монитор го искРшЕ!!!“!!!!
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10579 на: Април 15, 2019, 20:01:18 pm »
Боље свој, отколку туѓ да искршиш :)
Јебига, шит хепнз. Среќа монитор е, замисли диск без бекап да ти цркне :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3085
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10580 на: Април 19, 2019, 21:37:38 pm »
Имам 2 плочки рам HyperX Fury DDR4 4GB @ 2400MHz и една иста таква од 8GB.

Па, би ги мењал двете од 4 за една иста таква од 8GB.

Или едната од 8GB за 2 исти такви од 4GB.

Aко се наоѓа некој ЗА, нека пише. :D

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3161
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10581 на: Април 19, 2019, 23:36:27 pm »
Да се „пофалам“.

Вчера од анхоч си купив нов монитор што го меркам више неколку недели. 24" Филипс со IPS панел, ултра-тенки безели, 5 ms, 1:1000 бла бла бла... И башка фенси изгледа, сликата срча.

Цел среќен го носам дома, и дур го вадев со оние стиропорите од кутијата, стиропорот ненадејно се скрши, ја се упетљав ко некој шепртља, мониторот ми лизна од раце, падна на под и пукна панелот.

И то.
Да ти прашам у сервис за панел која опција имаат?

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2376
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10582 на: Април 22, 2019, 19:33:32 pm »
Оти кога пуштам филм на ТВ од усб, некои од нив ми ги тегни, односно ми ги пополнува црните барови горе долу автоматски?

Со менување на форматот на сликата втелевизор можам само уште толку да ја истегнам сликата,
а филмот е 1920х800, што значи по 140 пиксели имам луфта за црни барови горе и долу.

Ова се случува само на некои, па да не барам 2-3 сати чаре, да не се има некој сретнато со овој проблем?

Отсутен bozooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 15
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10583 на: Мај 27, 2019, 14:11:23 pm »
Добар сервис за лаптопи во скопје? се работи за acer aspire 3 ми падна од ташна си работи се најок само екранот (дисплејот) е скршен

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3161
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10584 на: Мај 27, 2019, 14:45:00 pm »
Добар сервис за лаптопи во скопје? се работи за acer aspire 3 ми падна од ташна си работи се најок само екранот (дисплејот) е скршен
15.6?

Пиши модел да ти дадам цена.

Иначе не е филозофија мењање  на екран, само што има разни производители и цени, дали ќе биде AOC, Samsung, LG или некој но наме кинез....

Отсутен bozooo

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 15
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10585 на: Мај 27, 2019, 14:56:50 pm »
Добар сервис за лаптопи во скопје? се работи за acer aspire 3 ми падна од ташна си работи се најок само екранот (дисплејот) е скршен
15.6?

Пиши модел да ти дадам цена.

Иначе не е филозофија мењање  на екран, само што има разни производители и цени, дали ќе биде AOC, Samsung, LG или некој но наме кинез....
Чим дојдам дома ќе ти пратам кој точно модел е
фала ти у секој случај

EDIT: ACER ASPIRE ES1-572 series
« Последно менување: Мај 27, 2019, 19:23:41 pm bozooo »

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10586 на: Мај 27, 2019, 23:14:49 pm »
ел ге прат монитори? или само препакуваат?

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6919
 • Пичлеме
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10587 на: Мај 27, 2019, 23:24:50 pm »
Прат (а прат и дисплејчина за DELL и за други, ама DELL е доволно да се спомни :) )
« Последно менување: Мај 27, 2019, 23:29:58 pm Ipkisija Meskosa »

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16239
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10588 на: Мај 27, 2019, 23:26:22 pm »
ги пра панелите и за неки други фирми

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 23972
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10589 на: Јуни 20, 2019, 17:53:01 pm »
Дечки, ајде јас пак да прашам...

Дали знаете некој што би се нафатил да ми смени микросвич на Logitech G602 маус? Познат проблем имаат со микро-прекидачот за мидл-клик. Не е скроз цркнат, ама чат-пат работи, чат-пат не и ми оди на нерви.