Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 545824 пати)

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3171
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10395 на: Ноември 27, 2018, 20:12:44 pm »
Ахам, не сум знаел дека е вака. Ќе пробам со зелено пазарче и огласи,па ако нема тогаш од али експресс.
Фала за помошта другари :)
Не побарав на зелено пазарче,имав работа во капиштец,па земав од Логинг.
Цена на батерија 185,трите вкупно 555 и 100 денари за поврзување како претходните.
Мислам дека ок им се цените,не верувам на пазарче да се многу поефтини.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10396 на: Декември 05, 2018, 17:06:01 pm »
Што може да прави високо фреквентен звук од компјутер?

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3559
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10397 на: Декември 05, 2018, 17:23:13 pm »
Напојување.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31357
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10398 на: Декември 05, 2018, 20:10:42 pm »
или графичка со coil whine.

Исто така можно е диск пред рикање.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10399 на: Декември 05, 2018, 20:23:12 pm »
Ќе проверам после напојување и графичка. Само чудното е зошто би зуело кога е крајно неоптоварено. 620w е а моментално немам повеќе од 250w товар на него.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31357
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10400 на: Декември 05, 2018, 21:14:17 pm »
Ќе проверам после напојување и графичка. Само чудното е зошто би зуело кога е крајно неоптоварено. 620w е а моментално немам повеќе од 250w товар на него.

Со ист интензитет зуи цело време или менува?

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7553
 • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10401 на: Декември 06, 2018, 00:11:08 am »
Бем ти Њемците...
Не се тие немци туку имци. Ние овде клошаранава сме немци. Немаме за леб, за млеко, не па пиво и стартер-мезиња...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6195
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10402 на: Декември 06, 2018, 02:25:43 am »
Што се секираш ако е ултразвук нема да го слушаш :D

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17326
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10403 на: Декември 06, 2018, 04:37:13 am »
Ќе проверам после напојување и графичка. Само чудното е зошто би зуело кога е крајно неоптоварено. 620w е а моментално немам повеќе од 250w товар на него.

Со ист интензитет зуи цело време или менува?

Ист.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3266
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10404 на: Декември 08, 2018, 22:24:32 pm »
Момци компјутерџии...

Пред некое време на начнав темата за SSD. Е стигна време да зимам, ама имам друг "проблем".

SSD-то е 2.5", а јас во моето куќиште немам дедициран слот за истото. Има некои "рамки" и додатоци за да се упасира на поголем слот (3.5" од Floppy Drive на пример) по Aliexpress, али да чекам такво чудо месец дена ми е апсурдно. Кај нас не гледам да продава некој такви "крпеници".

Најевтина варијанта што најдов беше нешто вакво: https://www.anhoch.com/product/31622/metal-mounting-frame-25-in-35-bay

Според тоа што пишува, ќе ми заврши работа... М?

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3559
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10405 на: Декември 08, 2018, 22:44:06 pm »
Нема вртливи делови Казан, и така да го оставиш нема да му пречи. Стави му едно штрафче на била која дупка.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3266
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10406 на: Декември 08, 2018, 22:52:05 pm »
Абе тоа и си помислив... Ама ајде викам, некое "културно" решение да видам...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5791
 • Плинаш!!!
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10407 на: Декември 08, 2018, 23:28:12 pm »
Слободно ставај, нема да има проблем.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9883
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10408 на: Декември 09, 2018, 23:43:03 pm »
Две штрафчиња од една страна. Во воздух да лебди. Струење на воздух да има. :)
Нема гаље. Така ми е монтирано не е мрднато со години.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3159
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10409 на: Декември 11, 2018, 10:29:21 am »
Sata hdd 160-250GB да не има некој на старо да продава без лоши сектори, да не се заебам со некој од реклама 5?