Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 591644 пати)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10350 на: Октомври 29, 2018, 12:38:21 pm »
@velestrumf
Не ги глеј тие процесори, матична и графички. Гледај матична со Z390 чипсет, тоа е практично z370 со драматично подобра VRM секција(многу подобри за оверклок) и некои фичари кои нема да ги користиш. Исти пари се.
Исто така процесори гледај i7 9700k или i9 9900k. 9700k e во секоја смисла подобар од 8700K.
Што се однесува до графичката картичка, купи nVidia без оглед за намената. Ако ети е за гејминг тогаш купи си 2080 и послаб процесор i7 9700k или i5 9600k (ова е малку подобар од i5 8600k). Ако не ти е за гјеминг, пиши за која намена за да ти препорачам нешто кое ќе ти брка работа и нема да се расфрлиш со пари.
RAM ти се доволни и 16GB освен ако не работиш нешто претерано гладно за рам. 2 модули од по 16GB се подобри од 4 модули од по 8GB, многу помалку ги оптоваруваат мемориските контролери и процесорот помалку грее. Разлика меѓу CL15 и CL16 нема да приметиш. Имај на ум дека тоа се релативни латенции, па така апсолутно CL16 на DDR4-3200 е исто колку и CL15 на DDR4-3000.


Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10351 на: Октомври 29, 2018, 12:42:12 pm »
Зависи за која намена ќе го користиш комп.
Мене ми угра доста уплога да е i7.

Би требало да имаш 4 слотови за рам. Гледај да ги пополниш сите.
Шо значи 4х8гб.

Тие CL15 - CL 16 е латенсија на меморијата.
Колку помала бројка толку подобро.

Од се ова, јас би додал џи форс графичка.

Џи Форс глеав некои 1060 и 1060Ti или нешто слично, али ако добро се сеќавам, беа нешто поскапи. GTX1060 одат со 6ГБ РАМ, додека РадеОн се со по 8 ГБ. 1070 е многу пари.

@velestrumf
Не ги глеј тие процесори, матична и графички. Гледај матична со Z390 чипсет, тоа е практично z370 со драматично подобра VRM секција(многу подобри за оверклок) и некои фичари кои нема да ги користиш. Исти пари се.
Исто така процесори гледај i7 9700k или i9 9900k. 9700k e во секоја смисла подобар од 8700K.
Што се однесува до графичката картичка, купи nVidia без оглед за намената. Ако ети е за гејминг тогаш купи си 2080 и послаб процесор i7 9700k или i5 9600k (ова е малку подобар од i5 8600k). Ако не ти е за гјеминг, пиши за која намена за да ти препорачам нешто кое ќе ти брка работа и нема да се расфрлиш со пари.
RAM ти се доволни и 16GB освен ако не работиш нешто претерано гладно за рам. 2 модули од по 16GB се подобри од 4 модули од по 8GB, многу помалку ги оптоваруваат мемориските контролери и процесорот помалку грее. Разлика меѓу CL15 и CL16 нема да приметиш. Имај на ум дека тоа се релативни латенции, па така апсолутно CL16 на DDR4-3200 е исто колку и CL15 на DDR4-3000.

Не е првенствено за гејминг, а би сакал чат-пат да поиграм нешто. На него би се работело графика/мултимедија и ако ептен залауфам на тоа поле, околина за девелопмент и тест фрејмворк во Јава.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10352 на: Октомври 29, 2018, 13:09:45 pm »
@velestrumf
Повеќе video RAM не значи подобра графичка картичка. GTX1060 е во секој можен поглед подобра графичка картичка од RX580: побрза, троши 30% помалку и 30% помалку грее и покрај тоа што е побрза, се оверклокува драматично подобро од RX580, ќе можеш многу полесно да ја продадеш.

Штом не ти е за гејминг, а ти е за графика и мултимедија дефинитивно земи ги во предвид AMD Ryzen 2700X и X470. Провери во апликациите кои ги работиш како котираат. Мислам дека 2700X ќе е добар колку и 9700K во апликации но ќе е 25% поефтин, односн ако го земеш и кулерот кој доаѓа со процесорот во предвид, сигурно е 35% поефтин. Ако одиш на AMD варијанта ќе треба да внимаваш и на рамот кој ќе го одбереш да е компатибилен со Ryzen 2 процесори, во спротивно ќе мораш да го возиш на пониска фрекфенција со што ќе му ги намалиш и перформансите.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10353 на: Октомври 29, 2018, 13:41:22 pm »
Препорака за 1060 графичка? MSI, Asus, Sapphire? Или и нема некоја конкретна врска?

Оверклокување не есапам многу многу, додека за AMD, колку сакаат нека се (по)добри, сепак би одел на Intel „околина“. Да ја пазарам новата машина, сигурно нема да сакам да се ебавам со оверклокувања или надградби во наредниот период.

Голиатов што уште го имам, има веќе преку 10 години сигурно, па би го „олабавил“ малку и би сакал да го направам серверче за по дома.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10354 на: Октомври 29, 2018, 14:29:33 pm »
Sapphire неемаат nVidia графички. Јас би Asus, ама сеедно, битно да е со 6GB. Тоа со идење на Intel околина по секоја цена е оксиморонска одлука, ама твои пари, ти си знаеш. Ако не оверклокуваш тогаш не ти треба Intel процесор со K на крај, т.е. отклучен процесор за оверклок.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4232
 • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10355 на: Октомври 29, 2018, 14:40:11 pm »
8600K е поевтин десет евра од 8600 без К.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10161
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10356 на: Октомври 29, 2018, 15:19:38 pm »
И ограничен на 2666мхз ддр4 - рам.

Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2420
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10357 на: Октомври 29, 2018, 15:28:21 pm »
8600K е поевтин десет евра од 8600 без К.

Да не е обратно? Секогаш К е поскап, К е среќниот процесор кој успеал во животот и добил шанса за клокање.

Едит: И јас би се држел до Интел и енВидиа.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26115
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10358 на: Октомври 29, 2018, 18:48:08 pm »
Мојата мислам дека е ваква - https://www.asus.com/us/Graphics-Cards/ROG-STRIX-GTX1060-O6G-GAMING/

Еве веќе две години - пу пу, да не ја урочам - она спава.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3304
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10359 на: Ноември 02, 2018, 10:34:30 am »
Дечки, не е ИТ, ама ми требаат батерии за рачна правосмукалка.
Моделот на батериите е овој од линков https://www.akkuumbau.de/ersatzakku-zum-selbsteinbau-fur-siemens-vcas010v00-nimh-09-04-169723-614877.html
Три батерии од 1.2 V со вкупно 3000mAh капацитет, мада мислам капацитетот ако е поголем нема да биде проблем за полначот.
Побарав на сајтот на Логинг, ама модел NiMH 09-04 не најдов. Да не бил некој на слична мака да предложи каде да побарам.


Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3304
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10361 на: Ноември 02, 2018, 11:44:06 am »
Не ми се брза, ама мислам дека за да увезеш батерии треба и некој документ од министерство за животна средина да извадиш и да доставиш,што може да е комплицирано.

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1381
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10362 на: Ноември 02, 2018, 11:58:13 am »
Дечки, не е ИТ, ама ми требаат батерии за рачна правосмукалка.
Моделот на батериите е овој од линков https://www.akkuumbau.de/ersatzakku-zum-selbsteinbau-fur-siemens-vcas010v00-nimh-09-04-169723-614877.html
Три батерии од 1.2 V со вкупно 3000mAh капацитет, мада мислам капацитетот ако е поголем нема да биде проблем за полначот.
Побарав на сајтот на Логинг, ама модел NiMH 09-04 не најдов. Да не бил некој на слична мака да предложи каде да побарам.

Мене на рачната ми откажаа батериите, кај нас најдов кај еден дечко од Волково (Виктор мислам дека се викаше), на пазар3/реклама5 имаше оглас по 1000 и нешто денари.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38853
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10363 на: Ноември 02, 2018, 12:39:32 pm »
Види на зелен пазар, јас пред некоја година менував, ама дали ги земав од логинг или од зелен пазар не ми текнува... ама едно од тие две места беше..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3599
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10364 на: Ноември 02, 2018, 13:13:39 pm »
Не ми се брза, ама мислам дека за да увезеш батерии треба и некој документ од министерство за животна средина да извадиш и да доставиш,што може да е комплицирано.
Наместо узб-то од амазон, ми стигнаа 4 филипс АА батерии на полнење. Е сега дали дека од али ѓуско ги паковаат па можат да ти ги запрат не знам,
ама изгледа не се исплаќа ризикот. Ама сепак мислам не е проблем, што ако порачам цела правосмукалка? И мобилните имаат батерии пример...