Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1083831 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9960 на: 15 Февруари 2018, 14:08:59 pm »
15мин еден меил да пратиш тибам лаптопот смрден. Со сиот памет послушав совет тука од еден член купив ејсер, златно само со асус си терав. Сега ќе треба да барам некоја 14ка, аламинска, и добар бренд, да не се заебавам со кинезарииве. Ги направија лаптопиве на секој 2-3 год да ги мењаш


Испратено од мојот прекрасен мобилен користејќи Тапаток

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9961 на: 15 Февруари 2018, 14:26:19 pm »
Дали лаптопите имаат "класа". Односно класа на квалитет. Пример, избегнувај хп пробук, земај инспајрон.
Колега бара лаптоп до 600еура( лимит), за word, autocad, power point.
Друго дали макбук е попаметна зделка од дел хпс, или хп спектре/енви.

Секако дека имаат.

У пониските класи, тоа малтене и да не игра улога, ама у повисоките, си повлеквит разлика.
Word & PowerPoint ќе одат на све, AutoCAD може да си побара поспособна машина.
Доколку е за активно работење, јас лично би препорачал Dell Latitude, Dell Precision или Dell XPS.

Хп или ацер имаат вакви поделби? Се изгорел со Дел.

Патем и јас(да чукнам во дрво) хитачи веќе 8 години.
Имаат нормално.

HP 250, 35 и 450 се буџет класа. Освен 450-ката другите не чинат.
HP ProBook - бизнис класа бесмртна машина, многу подобра од Inspiron на Dell. Од Инспирон нема полош хардвер во моментот. ProBook пред Inspiron секогаш и во век и векова.
HP EliteBook исто бизнис класа со плус премиум. На исто рамниште со Latitude, можеби малку подобри на изглед.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9962 на: 19 Февруари 2018, 15:00:20 pm »
Некој некаков муабет или искуство со SanDisk SSD Plus 240GB?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9963 на: 19 Февруари 2018, 16:43:21 pm »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9964 на: 19 Февруари 2018, 19:19:19 pm »
Заш? Побрз, порилајабл?

Да е картица, зимам СанДиск без око да ми трепне, ама не знам како се со ССД...
Го најдов за 70 евра (3 год гаранција), а конкурентниот Самсунг (Ево 850) е 100 евра (5 год гаранција), па не знам дали вреди доплатата или не.

Со Crucial неам апла никакво искуство.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9965 на: 19 Февруари 2018, 19:22:03 pm »
Каде е за таа цена Веле?


Испратено од мојот прекрасен мобилен користејќи Тапаток

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9966 на: 19 Февруари 2018, 19:28:06 pm »
Заш? Побрз, порилајабл?

Да е картица, зимам СанДиск без око да ми трепне, ама не знам како се со ССД...
Го најдов за 70 евра (3 год гаранција), а конкурентниот Самсунг (Ево 850) е 100 евра (5 год гаранција), па не знам дали вреди доплатата или не.

Со Crucial неам апла никакво искуство.

Буџет варијанта е ова ССД(со MX300 би требало да е што пак е подобро во брзини) што го пушти ти додека MX500 е конкуренција со 850Ево. Поспор е сандискот и од двете. Да беше УЛТРА ќе беше иста категорија со овие две. И не ме фаќај за збор затоа што не сум сигурен за сандиск ПЛУС ама МХ500 и 850 ево се со 3D мемории затоа и се побрзи.

https://www.anandtech.com/show/12165/the-crucial-mx500-1tb-ssd-review/3


« Последно менување: 20 Февруари 2018, 03:58:17 am DarthJe5us »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9967 на: 20 Февруари 2018, 07:04:59 am »
Данкешон :)

Каде е за таа цена Веле?

Medimax
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.



Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9970 на: 21 Февруари 2018, 20:55:15 pm »
Како стојат леново тинкпадот споредено со другиве бизни класа лаптопи, поточно ова го гледав Lenovo ThinkPad T470 . За парите колку што е околу 60000 се добива 256 гб ссд, 8 ддр4 рам, и5 7200у и негде батерија 24 so 48 Wh која заедно со тастатурата ја фалат многу, меѓу ако не и најдобри во класата. Од друга страна за таа сум може да се земе некој асус или хп со доста појак хардвер, највеќе ми е ради ЦПУ то што не е 8 ма генерација а го планирам за програмирање главно, што значи рам ссд и процесор ми се важни.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9971 на: 21 Февруари 2018, 21:18:29 pm »
https://www.ebay.com/itm/USB-3-0-to-VGA-External-Graphic-Card-Video-Converter-Adapter-fo-Win7-8-10-1080P/253325841633?hash=item3afb6594e1:m:me7CpWELEyku3tibPtB-ntw

вакво нешто има низ мк ?

Има, ама скапо е.
Ќе палим бродот, 5€ се наоѓа.  Патем го провал некој на монитор како иде? Очобол е или хд ви изваеило? Или ако има некој пробуено на монитор да стрима слика од тел па да кажи какв е квалитетот. Ако е очобол да не се замарам.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9972 на: 21 Февруари 2018, 21:45:28 pm »
Како стојат леново тинкпадот споредено со другиве бизни класа лаптопи, поточно ова го гледав Lenovo ThinkPad T470 . За парите колку што е околу 60000 се добива 256 гб ссд, 8 ддр4 рам, и5 7200у и негде батерија 24 so 48 Wh која заедно со тастатурата ја фалат многу, меѓу ако не и најдобри во класата. Од друга страна за таа сум може да се земе некој асус или хп со доста појак хардвер, највеќе ми е ради ЦПУ то што не е 8 ма генерација а го планирам за програмирање главно, што значи рам ссд и процесор ми се важни.

T480 има 8 генерација процесори, деновиве треба да искочи на Lenovo UK, кај нас очекувај го во Април најрано, и со 30% повисока цена од Lenovo UK.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9973 на: 21 Февруари 2018, 21:47:42 pm »
Со оглед на силата на 8ма генерација У процесор мора да се чека. Никако 7ма генерација. Скокот е преголем.

Отсутен ghost555

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 140
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #9974 на: 21 Февруари 2018, 22:03:37 pm »
Како стојат леново тинкпадот споредено со другиве бизни класа лаптопи, поточно ова го гледав Lenovo ThinkPad T470 . За парите колку што е околу 60000 се добива 256 гб ссд, 8 ддр4 рам, и5 7200у и негде батерија 24 so 48 Wh која заедно со тастатурата ја фалат многу, меѓу ако не и најдобри во класата. Од друга страна за таа сум може да се земе некој асус или хп со доста појак хардвер, највеќе ми е ради ЦПУ то што не е 8 ма генерација а го планирам за програмирање главно, што значи рам ссд и процесор ми се важни.

T480 има 8 генерација процесори, деновиве треба да искочи на Lenovo UK, кај нас очекувај го во Април најрано, и со 30% повисока цена од Lenovo UK.
Со оглед на силата на 8ма генерација У процесор мора да се чека. Никако 7ма генерација. Скокот е преголем.

И јас заради тоа се мислев, дупло повеќе јадра има 8 ма генерација, ама од друга страна доста поскап ќе биде, а моменталниов може и со некој попуст да се земе.