Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 591651 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11115 на: Септември 11, 2020, 12:37:26 pm »
Да сега инсталирав балкан греен,мк канали нема,ако има некој линк праќајте 😁
Фала @vladic3110.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1655
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11116 на: Септември 11, 2020, 12:57:16 pm »
И ти сеа на сите канали од  светот шо ги имаш Сител го бараш :D Иначе мислам дека има македонски имам на телефон сигурно Мртв гледано.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3317
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11117 на: Септември 11, 2020, 13:07:00 pm »
Исто на КОДИ, барај LiveTvSerbia addon. Таму има нешто од македонските канали.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11118 на: Септември 11, 2020, 13:09:37 pm »
Хахахах абе првпат инсталирам коди,уствари ретко гледам ТВ така да не ми е било кујзнае колку потребно,ама ете сеа ми стана интересно јас еве од овој овде инсталирав,друго немам ништо,ако имаш нешто интересно пуштај :)
https://www.youtube.com/watch?v=6TR-_cwsQSc&vl=en

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1655
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11119 на: Септември 11, 2020, 13:13:31 pm »
Сеа баш отворив на телефон да проверам, го има веќе под дефолт livetvserbia.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11120 на: Септември 11, 2020, 15:34:53 pm »
Пробав со повеќе адони,Live tv serbia не можев да ја онадам.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31780
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11121 на: Септември 18, 2020, 10:28:04 am »

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11122 на: Септември 24, 2020, 20:18:49 pm »
Шо сеа оваа windows fast mode ми се појавува нонстоп коа уклучувам компјутеро?
Иначе форматирах го,мада му удрив формат на Ц,Д не го чепкав.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11123 на: Октомври 05, 2020, 19:06:53 pm »
Дечки да не знаете кој апдејти не треба да се направат за да не се апгрејтира од виндовс 7 на виндовс 10?
Имав скриншоти ама неможам да ги најдам,на гоогле исто неможев да ги најдам,знам беа  околу 5 апдејти и некој се од овие на сликата.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17742
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3775
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11125 на: Октомври 05, 2020, 19:43:57 pm »
Фала Дарт,дужам пиво :)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11126 на: Октомври 05, 2020, 22:46:34 pm »
Дечки, да прашам, дали ги бива компјутериве?

Цитат
Hardware:

Grafikkarte: AMD Radeon R9 380 Gaming G1 4Gb

CPU: AMD A8-6600k 4x 3,90GHz

Mainboard: AsusTek A68HM-Plus

Arbeitsspeicher: HyperX Kingston 2x 8Gb

Festplatte: WD Sata 2TB HDD

Software: Windows 10 Home ohne Key

215 Евра

и

Цитат
Arbeitsspeicher von 8GB
AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor mit 4,1 GHz
CD-ROM-Laufwerk
2x USB 3.0 Anschlüsse
8x USB Anschlüsse
Realtek High Definition Audio Ausgabe
1920x1080, 60Hz Auflösung
NVIDIA GeForce GTX 960 Grafikkarte

175 евра


Неам више нерви да ја враќам у живот старана машина, а не ми се купува нов компјутер.
Ич им неам појма на АМД процесориве, а богами и на графичкиве карти, што се, како се, ги бива ли или не...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2308
 • Жгл' б гл'б
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11127 на: Октомври 05, 2020, 23:05:02 pm »
Гојдо да не беше пеер, ќе те опраеше у секунда, ама нè напушти...

Личат саглам конфигурации, ако се добро исчувани си вредат толку.
Стави само фактор време (раѓање+користени саати) на напојувањето и графичката, инаку би требало да се супер.

На крај, нормално, ако е за не многу захтевна работа, а имаш некои ~150 евра плус
Купи нов лаптоп, ќе ги победи и двете :)
Џуќела или офца - бирај.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11128 на: Октомври 05, 2020, 23:17:53 pm »
Неам потреба од лаптоп, сакам старата десктоп машина конечно да ја пензионирам.
Пак почна сеа, по којзнае кој пат да ме дупчи, да нејќе да се пушта, пак јавува проблеми со графичката, и како што реков, сакам да се опростам од тој компјутер веќе.
Редно време е, сигурно 15ина години има веќе...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2308
 • Жгл' б гл'б
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11129 на: Октомври 05, 2020, 23:53:50 pm »
Јас само уште еднаш да потврдам, како што е ред
@gOJDO шо е педер, педер е - сигурно скинал нотификации по мејл, ама наш човек - пак си го сакаме :D

Земи го првиот и уфрли му SSD за системот, HDD нека ти биде само за архива.
Некои 5-60 евра за 256GB, што е сосем доволно за систем.

Ако е многу додаток тоа, терај и со втората ама стави SSD.
Неспоредливо различно е.

Не знам што конфигурации се овие, ама ако се "brand-name" и генерално стабилни
SSD-то ќе ги ококори до даска :)
Џуќела или офца - бирај.