Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 562406 пати)

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 186
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10770 на: Декември 04, 2019, 22:15:14 pm »
Дечки, пред 2 недели земав SSD од али, човеков го пратил по пошта ама јас у меѓувреме се предомислив зошто ми излезе подобра понуда.
Ако сака некој да земе ново SSD за поефтина цена од таа од али нека ми пише пп.
SSDто е 360GB.
https://h5.aliexpress.com/item/32657147484.html?spm=a2g0n.seo-amp-search.searchResult.32657147484
Нарачката:
https://imgur.com/gallery/Aj6Js64

Друже, колку пари го плати жити сè?

Можеш локално да најдеш барем Teamgroup за мали пари
и тоа со гаранција од година до две - некористени, од дилери.
30 долари ;D
« Последно менување: Декември 04, 2019, 22:21:26 pm Vwlover »

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1787
 • Жгл' б гл'б
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10771 на: Декември 04, 2019, 22:26:46 pm »
Дечки, пред 2 недели земав SSD од али, човеков го пратил по пошта ама јас у меѓувреме се предомислив зошто ми излезе подобра понуда.
Ако сака некој да земе ново SSD за поефтина цена од таа од али нека ми пише пп.
SSDто е 360GB.
https://h5.aliexpress.com/item/32657147484.html?spm=a2g0n.seo-amp-search.searchResult.32657147484
Нарачката:
https://imgur.com/gallery/Aj6Js64

Друже, колку пари го плати жити сè?

Можеш локално да најдеш барем Teamgroup за мали пари
и тоа со гаранција од година до две - некористени, од дилери.
30 долари ;D

Ту, стопанката, стварно малку :)
Ежо Магаро Венти Лаатор КозИ

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20194
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10772 на: Декември 06, 2019, 16:21:01 pm »
Дечки, предлог за софтвер за клонирање на ССД на друг ССД? Комплет сосе ОС, сосе све на него?
Другиот ССД не е на Самсунг, така да, нема да можам да го користам нивниот софтвер.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4532
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10773 на: Декември 06, 2019, 16:32:04 pm »
minitool partition wizzard одлично брка работа за копирање.
За Nas имаш ова: https://www.openmediavault.org/features.html
А имаш и некој клон на Synology софтверот DSM: https://xpenology.org/xpenology-explained/
Секако, има и други, имаш за експериментирање еден тон..
Eve @velestrumf

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6264
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10774 на: Декември 06, 2019, 17:04:04 pm »
Akronisot ne me izneveril, iako ima povelje tintranje

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38433
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10775 на: Декември 06, 2019, 18:03:47 pm »
minitool partition wizzard одлично брка работа за копирање.
За Nas имаш ова: https://www.openmediavault.org/features.html
А имаш и некој клон на Synology софтверот DSM: https://xpenology.org/xpenology-explained/
Секако, има и други, имаш за експериментирање еден тон..
Eve @velestrumf

Сеуште одлично брка работа minitool partition magic за бесплатно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20194
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10776 на: Декември 06, 2019, 21:14:14 pm »
Тешеќур :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3393
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10777 на: Декември 08, 2019, 20:30:53 pm »
Како да се дијагностира на десктоп,т.е на матичната дали е во ред слотот за графичка?
Во комшии сум овде 😁,коа ќе го приклучам мониторот на графичката нема никаква слика,коа го приклучам на матичната си има слика,иначе графичката си врти,незнам и драјвери дали има инсталирано,но мислам секако би требало да работи и без драјвери,потоа да се исталира драјвер за гпу...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38433
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10778 на: Декември 08, 2019, 20:43:55 pm »
Подигни го системот со закачен монитор на он-борд графиката. Влези у BIOS види таму опција некоја IGD/PEG (да не биде IGD only, стави PEG да биде прво иницијализиран), можда и еден „load BIOS defaults да помогне. Инсталирај соодветни драјвери, направи shut down, закачи го мониторот на додатната графичка, види дали ќе се подигне.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3393
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10779 на: Декември 08, 2019, 22:28:42 pm »
Не најдов ништо у биос IGD/PEG...на онборд го оставив.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3393
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10780 на: Декември 14, 2019, 18:37:26 pm »
На лаптопот ми е виндовс 8 фабрички па е апдејтуван на 10-ка,е сеа сакам на 7-ца да го опнам,арно ама лаптопот не дозволува да се ставе 7-ца,пред некој месец пред да идам за Имачка се мислев да го средам но го оставив, гледав некое туртуал видео на јутуб ама сега неможам да го најдам,во powershell се пишуваше некоја команда...некој ако му текнува  шо како беше нека постира некој туртуал,10-та многу го кочи...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17513
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10781 на: Декември 14, 2019, 18:42:11 pm »
Ако има ССД и кочи не е ко што треба инсталацијата. Мада без ССД сите ќе кочат.

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3393
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10782 на: Декември 14, 2019, 18:49:43 pm »
Без ссд е...

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31461
 • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10783 на: Декември 14, 2019, 18:51:35 pm »
Без ссд е...

Тоа е проблемот а не Windows-от како што ти рече Џиз'с
Земи си ССД и опни 10-ка, 7-ца е секјурити риск, ти ко што кликаш на провокативни поп-апи, ќе те искине некој приптовирус со 7-ца in no time.

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3393
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10784 на: Декември 14, 2019, 18:58:33 pm »
Не бре,сакам 7-ца и готово 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk