Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 503174 пати)

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2721
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10425 на: Јануари 10, 2019, 08:10:59 am »
Слотот е 1.0а ама па нели се обратно компатабилни од понов кон постар,иначе ati radeon hd 4650 и 4850 си работат без никаков проблем.
Можеби за еден чекор назад се компатибилни, ама оваа новава за 2 иди, ама 90% сум сигурен дека е до интерфејсот на слотот.
Можиш само да го апдејтираш биосот ама не ми се верува дека пак ќе тргни, ништо не губиш пробај.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9506
 • Giulietta QV
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10426 на: Јануари 10, 2019, 10:03:34 am »
да не му се наоѓа на некој вишак AM2 сокет процесор ?

Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 735
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10427 на: Јануари 14, 2019, 18:43:34 pm »
Каде можам да најдам батерија за лаптопи овде? Се работи за Dell 17R 7720, позначајно ми е да е потазе батеријата и со поголем капацитет, отколку да е оригинална.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36582
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 735
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10429 на: Јануари 14, 2019, 22:17:46 pm »
Ти благодарам, ќе ги контактирам утре. Овде исто најдов батерија со поголем капацитет, па ќе видам од каде ќе се снабдам. :) https://lining.com.mk/product/notebook-battery-6-cell-5200mah-11-1v-compatible-dell-e6420/

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16643
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10430 на: Јануари 14, 2019, 22:26:56 pm »
Ми треба помош со Word ако знае како да го направам ова.

Цитат
Да се креираат стил ЛИТЕРАТУРА за пишување на користена литература:
o Font: Times New Roman
o Size: 11
o Лев табулатор
o Набројувањето да биде во формат [ ].

Веројатно се мисли на нов стил со кој би се листале референци.

Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 735
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10431 на: Јануари 14, 2019, 22:32:03 pm »
Ми треба помош со Word ако знае како да го направам ова.

Цитат
Да се креираат стил ЛИТЕРАТУРА за пишување на користена литература:
o Font: Times New Roman
o Size: 11
o Лев табулатор
o Набројувањето да биде во формат [ ].

Веројатно се мисли на нов стил со кој би се листале референци.
Лесно се креира, користи ѕирни го линков: https://support.office.com/en-us/article/customize-or-create-new-styles-in-word-d38d6e47-f6fc-48eb-a607-1eb120dec563
Ќе подесиш вид на фонт и големина, на лево да ти биде порамнет текстот, само набројувањето не можам да го сфатам.

ПС, ако се мисли на тоа да биде како:
[ ] набројување на една работа
[ ] набројување на втора работа, итн;

тогаш, во стилот одиш долу, стискаш на format => numbering, одиш на define new number format, од првото drop-down мени одиш на (none), а долу ставаш во полето number format [ ].

Пробај па пиши дали е тоа што се бараше. :)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16643
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10432 на: Јануари 14, 2019, 22:35:16 pm »
Само тоа и не знам како да го направам, за модифицириање и правење нови стилови знам. За други работи го користев.

Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 735
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10433 на: Јануари 14, 2019, 22:35:41 pm »
Само тоа и не знам како да го направам, за модифицириање и правење нови стилови знам. За други работи го користев.
Го едитирав постот погоре, ѕирни :)

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4056
 • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10434 на: Јануари 14, 2019, 22:35:54 pm »
Ми треба помош со Word ако знае како да го направам ова.

Цитат
Да се креираат стил ЛИТЕРАТУРА за пишување на користена литература:
o Font: Times New Roman
o Size: 11
o Лев табулатор
o Набројувањето да биде во формат [ ].

Веројатно се мисли на нов стил со кој би се листале референци.

Полесно е ако инсталираш Mendeley или Zotero. Имаш стотици различни стилови за цитирање и за менаџирање користена литература. Не ти треба нов дефиниран стил во Ворд. Само ќе направиш каша со него.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16643
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10435 на: Јануари 15, 2019, 04:46:02 am »
Инаку ова е за предмет во кој еден од стварите што се учат е работа во Word(софтверски алатки во ЕЕ), за семинарска е ова и има некои барања за семинарската т.е. дел од задачата е да се направат некои стилови. Ова е еден стиловите што треба да се направат.

Ми треба помош со Word ако знае како да го направам ова.

Цитат
Да се креираат стил ЛИТЕРАТУРА за пишување на користена литература:
o Font: Times New Roman
o Size: 11
o Лев табулатор
o Набројувањето да биде во формат [ ].

Веројатно се мисли на нов стил со кој би се листале референци.
Лесно се креира, користи ѕирни го линков: https://support.office.com/en-us/article/customize-or-create-new-styles-in-word-d38d6e47-f6fc-48eb-a607-1eb120dec563
Ќе подесиш вид на фонт и големина, на лево да ти биде порамнет текстот, само набројувањето не можам да го сфатам.

ПС, ако се мисли на тоа да биде како:
[ ] набројување на една работа
[ ] набројување на втора работа, итн;

тогаш, во стилот одиш долу, стискаш на format => numbering, одиш на define new number format, од првото drop-down мени одиш на (none), а долу ставаш во полето number format [ ].

Пробај па пиши дали е тоа што се бараше. :)

Фала ги едитирав да се такви, пошто не е објаснето баш најубаво претпоставувам сака да одат [1] [2] итн.
« Последно менување: Јануари 15, 2019, 04:55:57 am DarthJe5us »

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16643
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10436 на: Јануари 16, 2019, 00:41:36 am »
Завршив се тоа ама сега имам друго прашање неповрано со предметов. Може ли да се направи листа во Word која оди по азбуката наместо по абецеда? Не multilevel листа туку обична што место 1,2,3 би броела а,б,в итн.

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1039
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10437 на: Јануари 17, 2019, 21:51:15 pm »
dell inspiron 3541

Дали се нормални температурите? Јас сум навикнат на i3кава на 85 степени да работи без проблем, ова многу кочи а не надминува 57 степени.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3290
 • Пиши лаже
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10438 на: Јануари 17, 2019, 22:28:22 pm »
Добри се температурите, немаш проблем таму. Провери да не ти е дискот нешто штом кочи.

Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk


Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10439 на: Јануари 17, 2019, 23:26:20 pm »
Колку РАМ имаш и на што оперативен систем си?