Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 585604 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10132
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10380 на: Ноември 05, 2018, 09:08:25 am »
Многу е дебилен вин 10 со апдејтите.
Мене на сред работа ми прави апдејт и се рестартира.

И јас барам начин како да си го ограничам апдејтот и рестартот, јас кога сакам.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10381 на: Ноември 05, 2018, 10:28:11 am »
И јас барам начин како да си го ограничам апдејтот и рестартот, јас кога сакам.

Исклучи интернет. :)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 534
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10382 на: Ноември 05, 2018, 10:32:30 am »
Се исклучува ли некако виндоус апдејт на 10ка минатата недела ми зема 2. 5гб од хотспотот во роаминг додека го сетив. Страв ми е компјутеров да го отворам, а ми треба да пратам некои документи. На пауза е ставен до 11.11.2018 а не знам зошто влече нет. Капак на се ми се уклучи и тоа дека вин треба да се активира :)

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Можеш одредена мрежа да ја ставиш како "metered", и кога е поврзан на неа нема да даунлоадира во позадина апдејти. Моментално сум на работа, ако не се снајдеш од дома ќе ти пишам детално.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4749
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10383 на: Ноември 05, 2018, 15:17:46 pm »
Се исклучува ли некако виндоус апдејт на 10ка минатата недела ми зема 2. 5гб од хотспотот во роаминг додека го сетив. Страв ми е компјутеров да го отворам, а ми треба да пратам некои документи. На пауза е ставен до 11.11.2018 а не знам зошто влече нет. Капак на се ми се уклучи и тоа дека вин треба да се активира :)

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
Зависи, ми успеало и скроз да го исклучам, тоа може најпаметно.

Иначе решението со мрежата на која може на која не да прави упдате е најпрактично.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3740
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10384 на: Ноември 05, 2018, 15:22:42 pm »
Само Windows 7 😃

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7988
 • Пичлеме
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10385 на: Ноември 05, 2018, 15:39:59 pm »
Одете до services (внесете во Run: services.msc) најдете ја функцијата "Windows Update" отворете ги нејзините опции и селектирајте од "Manual" во "Disabled" и нема да имате никакви нотификации за апдејти ниту пак нивно симнување.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26059
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10386 на: Ноември 13, 2018, 09:43:53 am »

Присутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17712
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10387 на: Ноември 13, 2018, 15:18:20 pm »
Значи како и до сега, да се купи самсунг ссд или за ептен хај енд Оптане. Од друга страна не ја сфаќам поентата на производов, слична цена е со некои м2(sata3) ССД кои се со спецификации од 550мбс ама барем се константни во брзините за разлика од ова. Пример crucial mx500 m2, samsung 860 m2, wd blue m2. А и NVME SSD не се толку поскапи.
« Последно менување: Ноември 13, 2018, 15:36:18 pm DarthJe5us »

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 974
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10388 на: Ноември 17, 2018, 16:05:33 pm »
Да не има некој за продавање лаптоп (исправен) до кај 10 000 денари?

Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4749
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10389 на: Ноември 17, 2018, 16:54:55 pm »
Да не има некој за продавање лаптоп (исправен) до кај 10 000 денари?
Има нов 14 инчи, фулл хд, 4 јадра. За нешто над 11.000. Баш го имам кај мене на тест деновиве, само е со 32гб ссд, си има место за хдд или уште едно ссд.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 974
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10390 на: Ноември 17, 2018, 17:02:36 pm »
Да не има некој за продавање лаптоп (исправен) до кај 10 000 денари?
Има нов 14 инчи, фулл хд, 4 јадра. За нешто над 11.000. Баш го имам кај мене на тест деновиве, само е со 32гб ссд, си има место за хдд или уште едно ссд.

Која марка и модел, колку има рам и каков е процесорот (и3 и5...)?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38810
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10391 на: Ноември 17, 2018, 19:48:52 pm »
Јас од ефтините лаптопи, бев пријатно изненаден од пластикаријата https://www.anhoch.com/product/44657/notebook-dell-3573-n50004gb500gb156-hd-ledblackwin10
Со Pentium Silver, 500GB диск, 4GB RAM, и најбитно, Windows 10 непираЦки :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20281
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10392 на: Ноември 21, 2018, 18:13:42 pm »
Бем ти Њемците... На семинар сум за IT-Automation, понудија закуска и пиво пред да почне... Не знам со кој памет само :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 974
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10393 на: Ноември 21, 2018, 18:19:31 pm »
За полесно да се развија дискусија :D

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10394 на: Ноември 21, 2018, 19:18:12 pm »
Бем ти Њемците... На семинар сум за IT-Automation, понудија закуска и пиво пред да почне... Не знам со кој памет само :D


За на крај на семинар сите да се направат роботи :)