Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 591650 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10161
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10335 на: Октомври 22, 2018, 08:14:30 am »
Гарат и флопи има.
;D

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10336 на: Октомври 22, 2018, 12:00:57 pm »
Веле, ДВД режачиве, реално ги користиш?

По потреба да, али со оглед на тоа што целиот компјутер скоро година дена не го користев, не сум им обрнал некое посебно внимание на оптичките уреди :)

Гарат и флопи има.
;D

Не бе, иам дисфункционален читач за картици на тоа место :)

@velestrumf  Истава матична плоча ја имав до пред некој ден, му ја дадов на Армекс :)

Фала Миќо, корисна информација :P

Јас би мењал куќиште. Ако не ти се фрлаат пари, имаш за 1800/2000 денари одлични куќишта цо Анхоч /Сет.
Имав некаде ставено слика од Modecom от што го ставив кај брат ми, одлично куќиште за ефтини пари.


Анхоч/Сет ми се малце далеку :)

Ќе видам шо ќе правам... Веројатно целото ПиСи ќе јаде темелно освежување т.е. ќе зимам нов десктоп, пошо овој одамна веќе само го прикрпувам нешто :/
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10337 на: Октомври 24, 2018, 15:44:03 pm »
Мислам дека имам прашано за ова одамна, ама не се сеќавам што му беше значењето :-\

Резултати од скенирање на хардот со HDTune Pro:

Што е со тоа на втората слика?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10338 на: Октомври 24, 2018, 16:31:23 pm »
Обично е лошо САТА кабелче на дискот, не мора да значи.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38853
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10339 на: Октомври 24, 2018, 17:29:35 pm »
Кондензаторите се причина за ова. Смени ги, ќе биде се во ред. Уствари купси ноф компљутор, најфино :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10340 на: Октомври 24, 2018, 22:00:11 pm »
Обично е лошо САТА кабелче на дискот, не мора да значи.

Имам ново кабелче, а го сменив и портот, не е истиот од претходно.

Кондензаторите се причина за ова. Смени ги, ќе биде се во ред. Уствари купси ноф компљутор, најфино :)

Сериозишт? Може стварно до нив да е?

Нов компљуктор е у развојна фаза, ќе видиме до каде ќе стигне :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38853
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10341 на: Октомври 25, 2018, 00:26:11 am »
Да да, многу серизоно и многу очекувано. Сум имал ситулации кај што воошто не функционира САТА или иде магистралата поради подуени кондензатори.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4984
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10342 на: Октомври 26, 2018, 08:52:58 am »
Дај препорачајте 128 или 256 ссд за домашниот ми лаптоп. Овоj hdd нешто ме заебава во последно време и морам да го решам проблемов што побрзо.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4232
 • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10343 на: Октомври 26, 2018, 08:54:34 am »
Не си играј играчки со 128гб. Самсунг Ево 860, WD Green 250гб.  И двата се во ранг на 40-60 евра.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4984
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10344 на: Октомври 26, 2018, 09:26:10 am »
Еве прашав и колеги од работа нарачав Самсунг ево 860 250гб за 63 еур. Фала!


edit

Го земав прееска, вечер го монтирам се надевам ќе биде ок. 
« Последно менување: Октомври 26, 2018, 15:32:47 pm vlatko.klp »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4984
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10345 на: Октомври 26, 2018, 19:35:34 pm »
update

Аууу лета лаптопов, како од 1.4 атмо на 1.4 турбо!

навороучение: требаше многу порано да купам ссд

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10346 на: Октомври 26, 2018, 19:43:23 pm »
Не бе не ми треба. Не рекол никој кој прешол од HDD на ССД.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38853
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10347 на: Октомври 26, 2018, 20:20:55 pm »
Едвај чекам една 500GB NVMe да тртнам у лаптопов и уште едно 24GB ddr4... Здравје, на пролет :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10348 на: Октомври 29, 2018, 11:34:35 am »
Да да, многу серизоно и многу очекувано. Сум имал ситулации кај што воошто не функционира САТА или иде магистралата поради подуени кондензатори.

Нарачав кондензатори, па се надевам ќе успеам да ги упасирам :)

Ин д миинтајм, овие ми се мотаат у листа/корпа:

Куќиште нема у листава, али веројатно и тоа ќе биде ново.
- Што е разлика меѓу CL15 и CL16 на меморииве? Башка, дали е боље 1 модул од 32 ГБ или 2х 16ГБ?
- Што е разликата кај графичките?
- Дали вреди доплатата од i5 на i7?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10161
 • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10349 на: Октомври 29, 2018, 12:13:08 pm »
Зависи за која намена ќе го користиш комп.
Мене ми угра доста уплога да е i7.

Би требало да имаш 4 слотови за рам. Гледај да ги пополниш сите.
Шо значи 4х8гб.

Тие CL15 - CL 16 е латенсија на меморијата.
Колку помала бројка толку подобро.

Од се ова, јас би додал џи форс графичка.