Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1077692 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10035 на: 18 Март 2018, 08:44:42 am »
Е тоа де :) имаТ снемано

Sent from my Lenovo TB-8703F using Tapatalk


Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10036 на: 18 Март 2018, 12:20:59 pm »
Тинкпад има некоја конкуренција до 1.000евра.?
Гледам т580 е 1000е,  друг лаптоп еквивалент постои?
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10037 на: 18 Март 2018, 13:07:11 pm »
1000евра?
Некое основно да не е тоа без SSD и со екран од 220nits?

Дисплеите мора многу да се пазат кај леново, ужас се некои и многу темни. Затоа мора на тест или сам да си пробаш, иако IPS знаат да се црна темница.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10038 на: 18 Март 2018, 14:57:58 pm »
Све треба да се пази кај Леново, или уште боље, целосно да се заобиколи и да се бара нешто друго.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1420
  • Eбач на батерии :D
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10039 на: 18 Март 2018, 16:54:03 pm »
@velestrumf ми го сруши сонот. А баш си направив конфигурија по мој терк. :D
Идемо даље, дел латитуд па дел хпс.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10040 на: 18 Март 2018, 17:03:48 pm »
Моето лично искуство со Леново у задниве година дена е стварно катастрофално. Одвратен, очајно лош и непоуздан склоп од компоненти.

11 годишно искуство со Дел, можам најкомотно да ги препорачам Латитуд, Пресижн и ИксПеЕс. Не би ги препорачал Инспирон/Студио.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10041 на: 18 Март 2018, 17:16:11 pm »
Све треба да се пази кај Леново, или уште боље, целосно да се заобиколи и да се бара нешто друго.

Мислиш на одредена серија на Леново претпоставувам.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10042 на: 18 Март 2018, 17:21:27 pm »
Па, мислам на ThinkPad L560 и Р50. Дали се модели или серии, не знам како да би ги квалификувал, али се очајни.
« Последно менување: 18 Март 2018, 17:28:50 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10043 на: 19 Март 2018, 00:38:52 am »
Леле пак истиов муабет, биле очајни. Military Standard исполнуваат и биле очајни.

Со Тинкпад нема грешка. Конкуренција е Dell Latitude и HP EliteBook. Сите во таа ценовна класа се добри.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10044 на: 19 Март 2018, 03:38:21 am »
Како што може истиот муабет дека биле за паѓање у несвест, и Милитари Стандард, и што ти ја знам, така истиот муабет дека се очајни.
МОЕТО искуство со Леново е такво. Никад у живот не би ги ни погледнал, доколку треба да земам асолен лаптоп за мене. Никад. Поради тоа искуство, никад не би ги ни препорачал. Ни на душман. Никад.
Катастрофа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10045 на: 27 Март 2018, 09:26:17 am »
МОЕТО искуство со Леново е такво.

Личните анегдоти - по милионити пат - се бескорисни и не се никаков критериум за никого и ништо (освен за личноста која ги презентира личните анегдоти, биејќи е емотивно инволвирана)

Затоа нема да ги гњавам сите со моите одлични лични искуства со Леново.

но..

...чим на меѓународната вселенска станица (каде нема можност нешто што се заебало да се замени) користат Lenovo, ваљда задовољаваат некои критериуми.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4916
  • The Spartan General
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10046 на: 27 Март 2018, 09:32:31 am »
За таму има посебен тендер, посебни уреди и најверојатно не ги купуваат од залихите од првата продавница што ќе ја сретнат на улица.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10047 на: 27 Март 2018, 10:56:43 am »
МОЕТО искуство со Леново е такво.

Личните анегдоти - по милионити пат - се бескорисни и не се никаков критериум за никого и ништо (освен за личноста која ги презентира личните анегдоти, биејќи е емотивно инволвирана)

Затоа нема да ги гњавам сите со моите одлични лични искуства со Леново.

но..

...чим на меѓународната вселенска станица (каде нема можност нешто што се заебало да се замени) користат Lenovo, ваљда задовољаваат некои критериуми.

Епа поради твоите одлични искуства, ти ќе користиш и препорачаш Леново.

Поради моите одвратни искуства, нема никому ни да му спомнам за Леново, а не па да му препорачам.

Не знам само зашто толку мора да се тупи за све.

За таму има посебен тендер, посебни уреди и најверојатно не ги купуваат од залихите од првата продавница што ќе ја сретнат на улица.

А нееее, сигурно истите се што ги има у АМЦ, одма до гумите.
« Последно менување: 27 Март 2018, 11:44:41 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 218
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10048 на: 27 Март 2018, 18:16:46 pm »
препорака за еден од двата лаптопи . за карактеристики се исти , повеќе во однос квалитет.... би се користел за интернет...филмови....

двата се со иста цена 15500 во нептун и имаат 2 год гаранција

http://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=46236

https://www.amc.com.mk/LENOVO-320-15IAP-156HD-intel-N42004GB1TB-DVDRW-Grey-80XR011LRI

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #10049 на: 28 Март 2018, 10:10:49 am »
Епа поради твоите одлични искуства, ти ќе користиш и препорачаш Леново.

Не знам дали ја забележа клучната финеса: на никого не му препорачував Леново. Но, дури и некогаш да го направам тоа, тоа нема да биде заради моите лични искуства, туку од други причини.

Не знам само зашто толку мора да се тупи за све.

Никој не тупи „за све“. Ама јас стално ќе тупам за оние малку ствари кои мене ми се чинат важни, како на пример правилното заклучување. „Јас имам лошо искуство со Леново = Леново не чинат, не купувај“ просто не е валиден заклучок и тоа ти е.

(пробај вака да сконташ: Да беше навистина така - Леново ќе пропаднеа)

(или вака: замисли некој купува Инсигнија и му се потрефува таа една во 1000 што има некаква мака, и доаѓа на форум вика „мене инсигнијата не ми се погоди, не купувајте инсигнија, срање е“. Не ти се чини таков резон .... невалиден?)

За таму има посебен тендер, посебни уреди и најверојатно не ги купуваат од залихите од првата продавница што ќе ја сретнат на улица.

Не сум сигурен, ама можам да се кладам у - шознам? 500 денара? - дека се најобични сток лаптопи какви што можеме и ја и ти да купиме од продавница.