Автор Тема: Репарирање на Батерија за Лаптоп  (Прочитано 3908 пати)

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16003
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #15 на: Април 25, 2015, 23:38:54 pm »
така де, само на мојот лаптоп е скроз отидена батеријата и не се осети ништо.

инаку постапката е вака
се мрзни батеријата(во пластична кеса за да не фаќа кондензација) 20-30 минути(за телефон, за поголеми батерии повеќе)
така ладна батеријата одма од фрижидер се става на телефонот и се полни со изгасен телефон до макс, после ја полниш како нова батерија.
во она што го читав по нетов, изричито беше кажано неколку пати да се почека да прими батеријата собна температура, пред да се стави да се полни...

како е сега правилно? да не е различно за батерии за телефон од лаптоп? пошто батерииве од лаптоп имаа електроника некоја во себа, а за телефон мислам дека немаат ништо, електрониката е на телефонот нели? да не е тоа различното?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16003
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #16 на: Април 26, 2015, 11:28:01 am »
врска нема процесов... неуспешно... исто си е како и претходно, ништо не се смени.. откачи џекот, и за 3-4 минути се гаси лаптопов...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2339
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #17 на: Јули 24, 2020, 16:24:47 pm »
Ако некој знае човек/фирма од Скопје кој репарира (менува) ќелии во лаптопска батерија нека пише контакт.

Отсутен atimofejev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 33
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #18 на: Јули 27, 2020, 18:55:17 pm »
заменски батерии:
https://itrade.com.mk/

Отсутен Marakana

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 539
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #19 на: Јули 27, 2020, 20:12:25 pm »
^

Ne se bas nesto trajni a i ne drzat mnogu mnogu
I've reached a point in my life where I find it's no longer necessary to try to impress anyone. If they like me the way I am, that's good. If they don't, it's their loss.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2339
Одг: Репарирање на Батерија за Лаптоп
« Одговори #20 на: Јули 27, 2020, 21:05:19 pm »
Си купив нова оригинал Леново, но сакам да ја репарирам и старата.

Со заменска (не оригинал) не би си играл, читав по нет дека може лаптопот да не ја чита (батериите имаат чип).