Автор Тема: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...  (Прочитано 330678 пати)

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
Сакам да порачам радио од алиекспрес кое кошта околу 70 евра.. Се мислам дали да му пишам на продавачот да пиши дека е како поклон или па да го пиши 20 евра ?
Логички ако е поклон има поголеми шанси да видат што е како е бидејќи ќе е сумљиво..
До 90 еур немаш давачки

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Сакам да порачам радио од алиекспрес кое кошта околу 70 евра.. Се мислам дали да му пишам на продавачот да пиши дека е како поклон или па да го пиши 20 евра ?
Логички ако е поклон има поголеми шанси да видат што е како е бидејќи ќе е сумљиво..
До 90 еур немаш давачки
Има, само ДДВ.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
До 90€ сеа не се плаќа,само ддв ќе треба...како и дае кинезите сами пишат помали цени без да и кажеш.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Pustija li od aliexpres naracki ili ne ?

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Сеа и побрзо стигат 🙂

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1711
Сакам да порачам радио од алиекспрес кое кошта околу 70 евра.. Се мислам дали да му пишам на продавачот да пиши дека е како поклон или па да го пиши 20 евра ?
Логички ако е поклон има поголеми шанси да видат што е како е бидејќи ќе е сумљиво..

Не ги ни гледаат моментално пратките од Кина, страв им е од короната па само ги препраќаат кон дестинацијата ;D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Мене ми стигаат редовно пратките исто како и порано.. Има некој каснат 1 месец додека други стиаат за 10-15 дена..

Не ми е проблем да платам ддв колку што ми е колку е комплицирано да се плати тоа :)

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Ај овде да прашам може некој знае да ми објасни. Имав еден екран за телефон порачано од Aliexpress стигна бргу со уште три други пратки но не е добар не работи...Контактирав со продавачот и ми побара слики да види што е проблемот и кога му пратив рече дека е оштетен сигурно од транспортот и дека ќе ми ги врати парите а он ќе си ги земе од логистичката компанија за транспорт. Поминаa повеќе од три недели и не се вратени парите, i сега му отворив "dispute" во кое наведов дека барам да ми ги вратат во целос парите но бараат да им го вратам оштетениот екран , а за да го вратиш екранот сигурно ќе кошта колку него....Сега што да правам некој искуство ?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Мене никогаш не ми направиле проблем.. Во dispute кликаш refund only и штиклирај таму дека е оштетено при транспорт и пуштиги сликите..
Иначе знае по 2 недели да трае тоа refund-ирањето..

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Али се малку педерчиња за рефунд, ама враќаат, во 97% од случаите. Плус им треба 10-15 дена.

Ебај, враќаат, ноу куесчнс аскд. За 2-3 дена ги имаш на сметка.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Го преправив во Dispute  refund only и сега помина времето да ми одговори продавачот така да автоматски го прифати refund во целост ....Сега чекам еве 5 дена немаат уште ништо пуштено ...Ваљда повеќе време им треба .....

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #2321 на: 22 Април 2020, 16:03:47 pm »
Decki edno prasanje, sega poradi situacijava stasuvaat li pratkite od ali express, od ebay i slicno, ili ima zastoj? Sakam da naracam eden foam lance pa zaradi toa prasam?  ;D

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #2322 на: 22 Април 2020, 16:06:34 pm »
Decki edno prasanje, sega poradi situacijava stasuvaat li pratkite od ali express, od ebay i slicno, ili ima zastoj? Sakam da naracam eden foam lance pa zaradi toa prasam?  ;D

https://posta.com.mk/%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #2323 на: 22 Април 2020, 16:24:58 pm »
Од искуство, пред недела дена на брачед му стигна пратка од долар од али. На друг од УК му стигна пред 2 недели за 2 недели.

А јас од германија пратка имам шо требаше да влези во мк за царинење досега, ама абер нема уште.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4923
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #2324 на: 22 Април 2020, 16:29:46 pm »
Работат нормално  како и претходно,  под  нормално мислам две пратки ми стигнаја од али експрес за три недели  со еден ден во пошта во Скопје и за два дена стигаат Битола,  третата стигна за две недели од Кина до пошта Скопје и уште две и пол  недели пратката дремеше Скопје па после стигна Битола.
« Последно менување: 22 Април 2020, 17:58:47 pm vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html