Автор Тема: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...  (Прочитано 330645 пати)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Видов дека нема ваква тема, па решив да отворам...
Па овде ставете се што мислите дека е добро и користно.
Предложете сајтови и начини на порачување од интернет, кои банки/картички се најдобри за ова...
Се поврзано со Paypal кој засега го имаме само на илегален начин.. Кој функционира добро сега за сега...

Епа јас да почнам:
http://www.dealextreme.com/
Сајт каде што има многу работи произведени во Кина, испорачува во Македонија и како што кажуваат по други форуми што повеќе порачуваш тоа побрзо стигале работите. Има некои работи кои се поскапи има и поефтини работи од овде. Најбитно е дека испораката е бесплатна за сите производи, се плаќа со кредитна картичка (јас пробав со Visa Electron од Тутунска банка)...

Еве и нешто интересно
Држач за апарат/камера за во кола..
http://www.dealextreme.com/p/universal-car-swivel-mount-holder-for-camera-65952

Уште еден добро познат сајт
www.ebay.com /.de/.it ...
Сите знаеме како се купува. Па го спомнав само за да се споделат искуства, и некои добри работи

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #2 на: 25 Јануари 2012, 23:31:06 pm »
Па кажи нешто бе роки... Провизија, стигаат, не стигаат, за колку време...

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #3 на: 25 Јануари 2012, 23:49:39 pm »
citaj bratce se e na mkd nekoi se falat nekoi vikaat skapicki se ali imas kalkulator i prakaat od usa, fakticki pazarat za tebe im davas link i cena broj i sl specifikacija i oni si kalkuliraat provizija (ne ko ja za ic pari :D ) i prakaat ima review ;)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #4 на: 26 Јануари 2012, 00:06:34 am »
citaj bratce se e na mkd nekoi se falat nekoi vikaat skapicki se ali imas kalkulator i prakaat od usa, fakticki pazarat za tebe im davas link i cena broj i sl specifikacija i oni si kalkuliraat provizija (ne ko ja za ic pari :D ) i prakaat ima review ;)
Па ти само изрази желба.. Ке ти направиме и тебе еден сајт.. Па наплаќај и ти :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #5 на: 26 Јануари 2012, 00:18:22 am »
neeeeeeeee batali ako moze da pomognam ajt .... ;)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #6 на: 26 Јануари 2012, 00:30:23 am »
Ме интересира од ибеи,имам мастер кард,е сега можно ли е да ме заебат да ми ги земат сите пари,како оде плакањето,може ли со мастер кард.На што да се обрне внимание и слично.Кој има искуство нека кажува...
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #7 на: 26 Јануари 2012, 00:32:02 am »
Ме интересира од ибеи,имам мастер кард,е сега можно ли е да ме заебат да ми ги земат сите пари,како оде плакањето,може ли со мастер кард.На што да се обрне внимание и слично.Кој има искуство нека кажува...
Од ebay се купува со Paypal не сум проверил дали може со картичка. Но доколку на картичката имаш 16 бројки и 3 или 4 бројки од задната страна како сигурносен код можеш да купуваш на интернет.

Е да и за сигурноста не ти гарантираат многу многу.. Зависи кој нормално... Затоа можеш да си отвориш сметка во друга банка да извадиш дебитна картичка и колку ке ставиш толку да потрошиш
остави едно 50 денари и ако решил некој да ги зима нека ги земе ...

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #8 на: 26 Јануари 2012, 00:35:39 am »
Ме интересира од ибеи,имам мастер кард,е сега можно ли е да ме заебат да ми ги земат сите пари,како оде плакањето,може ли со мастер кард.На што да се обрне внимание и слично.Кој има искуство нека кажува...
Од ebay се купува со Paypal не сум проверил дали може со картичка. Но доколку на картичката имаш 16 бројки и 3 или 4 бројки од задната страна како сигурносен код можеш да купуваш на интернет.

Има да на предната страна се 16 бројки а на задната има и 3 и 4 бројки.Е сега сигурна ли е таа раб.Имам повеќе пари на сметката можно ли е да ме поебат квалитетно....????


И на што да обрнам внимание при купувањето,сакам да купам еве за мобилниот силиконска маска и заштитен протектор,треба ли на нешто да внимавам???
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #9 на: 26 Јануари 2012, 01:03:28 am »
Не можи да те поебат, не се секирај.
Немаш ти 20 000€ па ќе ти ги снема. Ако крадат некој, ќе го крадат што незнае колку пари има.

Освен тоа, Пеј пел ти гарантира за секоја трансакција и продажба. Во било кој случај не си задоволен во рок од 30дена, парите ти ги враќаат.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #10 на: 26 Јануари 2012, 01:07:19 am »
+1000000 ;)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #11 на: 26 Јануари 2012, 13:59:22 pm »
Пробав да се регистрирам на пеи палот ,македонија никаде ја нема во листата со држави,де ако има некој искуство нека каже што и како....
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #12 на: 26 Јануари 2012, 14:05:01 pm »
Пробав да се регистрирам на пеи палот ,македонија никаде ја нема во листата со држави,де ако има некој искуство нека каже што и како....
;D ;D ;D ;D
Добре дојде.

Ај сега вака...........

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,374.msg8174.html#msg8174

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2994.msg145025.html#msg145025


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #13 на: 26 Јануари 2012, 14:12:03 pm »
Најдобро за сега е кој има во Стопанска Банка да си извади картичка која е наменета само за Интернет, многу фино функционира, се дури нема Paypal не даде за МК

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Интернет порачувања, веб страни, интересни работи...
« Одговори #14 на: 26 Јануари 2012, 14:13:42 pm »
Најдобро за сега е кој има во Стопанска Банка да си извади картичка која е наменета само за Интернет, многу фино функционира, се дури нема Paypal не даде за МК

Со таа можиш да регистрираш PayPal ?