Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 460098 пати)

Отсутен dbl.dzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3615 на: Јануари 13, 2021, 14:42:27 pm »
Тоа му го викам и јас хахахаха ќе си има цел дијапазон на Браво модели

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 522
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3616 на: Јануари 13, 2021, 17:35:47 pm »
Го имаше пред некој ден штипското браво на оглас ако не се лажам.


Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 614
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3618 на: Јануари 14, 2021, 12:15:57 pm »
На цената погоре урачунај си и трошоци за поголем сервис.... за БМВ.

100.000 има поминато.

Остај ти малтене нова била.

Да околу 500 евра за сите течности и филтри да се сменат.
@Stratro
kakvi 500 eur crni Strato  ;D 500 eur raka baraat za menuvanje na lanec.
Ako gi menuvas vo oficijalen servis na BMW vo Germanija togas da, kje te istrizzat.
Kupi si ti od Dojcland filtrite i tecnostite i smeni si gi vo Mk:
Ke si zemes cel komplet filtri od MAHLE, Hengst ili MANN glej MAHLE da zemesh(maslo,vozduh,klima aktivkohle toj alergiskiot sto e plaviot,gorivo) tecnost: mozes od bmw da zemes antifriz i za kocnici ne se skapi tecnostite. Servo tecnost ne diraj. Maslo po izbor imas vo gemranija sto ti dusa posaka. zemi si 3-4 tubi po 5L pa miren si za 3-4 godini :-) so original maslo, ali ne od BMW da go platis po 30EUR litro,ke si zemes od castrol, shell, mobil1, ravenol.
Ako vekje odis do tamu zemi si isto taka cel set diskovi napred+nazad komplet so plocki/gurtni od ATE original. Kad tad ke dojdat za menjanje pa ne e loso da imas original od ATE u gepek.
Toa sve ke te fati 500 eur materijal.
I dole fino lepo ke si smenis se po red. Ah da zaboraiv, zemi si go pogonskiot kais original od BMW koa si vekje tamu, nemoj da go kupuvas vo aftersales. rolerite i zategaccite da gi menuvas preventivno zavisi mozes da razmislis ali mislam ako nema nekoi indicii ke teraat dodeka teraat kolku im e pisano.
koa ke stignes vo Mk, ke si naprais dezinfekcija na klimata i dopolnuvanje na tecnosta.

Edinstveno nesto sto treba da obrnes vnimanie e avtomatskiot menuvac, dali e menuvano masloto/filterot i koga?
Ako ne, ne moras bas da go menuvas ako ne osetis nikakvi znaci pri menuvanje na brzinite ako ne odat smutli.
Jas mislam deka u BMW skoro nikad ne go menuvaat masloto po default, edino ako musterijata ne pobara (pa ni togas ne mu sovetuvaa) deka im stoi "Lifelong filling".
Mozes da razmislis, zavisi kako e vozena kolata dali gradska ili na avtopat. NE e loso da si nabavis i filter za avtomatik i maslo, ZF Lifeguard. Ali da ne pravis flush nego samo promena. ALi ova kako opcija ne mora so brzanje da si na strek.


« Последно менување: Јануари 14, 2021, 13:46:20 pm changetheoil savethecar »

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17933
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3619 на: Јануари 14, 2021, 12:17:54 pm »
Ме удри нешто у глава да сменам и да ја продадам Елантрата.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/auto-inserat/bmw-320d-sport-line-pdc-shz-h-k-hgsd-navi-led-eu6-bischofswerda/315313930.html?fbclid=IwAR3KHwVjqqo7ExiH_2p8nnVTg1wr_-vWSzmuiivF1rQ4-n3vOEZzGBGqeTA
Колку одприлика би ме фатиле давачки за вакво нешто да увезам ? И гледам има ддв 19%, тоа има начин да се врати за нас ?

Мој совет е да почекаш малце и да земеш од актуелниот модел за слична цена ко ова што ќе испадне ако губат цена како претходниве генерации или Ф10 да си земеш од тука некое.

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 475
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3620 на: Јануари 14, 2021, 13:39:41 pm »
Се откажав од сам увоз да правам. Многу ризично ми е дека никогаш не сум правел и голема сума на пари да ризикувам да барам коли таму. Ке најдам нешто тука. Гледам овие autowelt и dasweltauto имаат интересни понуди. Жената влече накај нов Tucson, јас повеќе да пробам Audi / Bmw 2016-2017 па ке видиме што ке испадне на крај.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17933
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3621 на: Јануари 14, 2021, 14:18:40 pm »
Има убави А6ки за цената што ја имаш оформено. А4 не би гледал од стариот модел.

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 475

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17933
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3623 на: Јануари 14, 2021, 15:03:16 pm »
Ова е а4 пред ФЛ. Баш пред некоја недела гледав а6 3.0 тди со многу опрема 2015 некаде 16к беше.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5235
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3624 на: Јануари 14, 2021, 15:11:42 pm »
Веќе не е како порано и нема резон да се зима вакво ауди 3.0 тди. Да, има сила, но доста е и 2.0 тди со 150кс или па 190кс моделот. Со 3.0 тди доста е поскап за одржување, регистрација, потрошувачка итн.

Веќе на А6 повеќе му прилега 3.0 тди мада јас не би протестирал и со 2.0 тди 190кс моделот.

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 475
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3625 на: Јануари 14, 2021, 15:12:01 pm »
Ова е а4 пред ФЛ. Баш пред некоја недела гледав а6 3.0 тди со многу опрема 2015 некаде 16к беше.

Јас по овие што гледав 25к + идат А6. Едино ова ако си го гледал ама кој му знае историја и зошто е толку ефтино.
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3796628

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 859
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3626 на: Јануари 14, 2021, 15:12:40 pm »
На цената погоре урачунај си и трошоци за поголем сервис.... за БМВ.

100.000 има поминато.

Остај ти малтене нова била.

Да околу 500 евра за сите течности и филтри да се сменат.
@Stratro
kakvi 500 eur crni Strato  ;D 500 eur raka baraat za menuvanje na lanec.
Ako gi menuvas vo oficijalen servis na BMW vo Germanija togas da, kje te istrizzat.
Kupi si ti od Dojcland filtrite i tecnostite i smeni si gi vo Mk:
Ke si zemes cel komplet filtri od MAHLE, Hengst ili MANN glej MAHLE da zemesh(maslo,vozduh,klima aktivkohle toj alergiskiot sto e plaviot,gorivo) tecnost: mozes od bmw da zemes antifriz i za kocnici ne se skapi tecnostite. Servo tecnost ne diraj. Maslo po izbor imas vo gemranija sto ti dusa posaka. zemi si 3-4 tubi po 5L pa miren si za 3-4 godini :-) so original maslo, ali ne od BMW da go platis po 30EUR litro,ke si zemes od castrol, shell, mobil1, ravenol.
Ako vekje odis do tamu zemi si isto taka cel set diskovi napred+nazad komplet so plocki/gurtni od ATE original. Kad tad ke dojdat za menjanje pa ne e loso da imas original od ATE u gepek.
Toa sve ke te fati 500 eur materijal.
I dole fino lepo ke si smenis se po red. Ah da zaboraiv, zemi si go pogonskiot kais original od BMW koa si vekje tamu, nemoj da go kupuvas vo aftersales. rolerite i zategaccite da gi menuvas preventivno zavisi mozes da razmislis ali mislam ako nema nekoi indicii ke teraat dodeka teraat kolku im e pisano.
koa ke stignes vo Mk, ke si naprais dezinfekcija na klimata i dopolnuvanje na tecnosta.

Edinstveno nesto sto treba da obrnes vnimanie e avtomatskiot menuvac, dali e menuvano masloto/filterot i koga?
Ako ne, ne moras bas da go menuvas ako ne osetis nikakvi znaci pri menuvanje na brzinite ako ne odat smutli.
Jas mislam deka u BMW skoro nikad ne go menuvaat masloto po default, edino ako musterijata ne pobara (pa ni togas ne mu sovetuvaa) deka im stoi "Lifelong filling".
Mozes da razmislis, zavisi kako e vozena kolata dali gradska ili na avtopat. NE e loso da si nabavis i filter za avtomatik i maslo, ZF Lifeguard. Ali da ne pravis flush nego samo promena. ALi ova kako opcija ne mora so brzanje da si na strek.
погонски каиш ??? да не мислеше линиски или ребраст, како и да се вика кај нас?  ;D ;)

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 614
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3627 на: Јануари 14, 2021, 16:58:26 pm »
На цената погоре урачунај си и трошоци за поголем сервис.... за БМВ.

100.000 има поминато.

Остај ти малтене нова била.

Да околу 500 евра за сите течности и филтри да се сменат.
@Stratro
kakvi 500 eur crni Strato  ;D 500 eur raka baraat za menuvanje na lanec.
Ako gi menuvas vo oficijalen servis na BMW vo Germanija togas da, kje te istrizzat.
Kupi si ti od Dojcland filtrite i tecnostite i smeni si gi vo Mk:
Ke si zemes cel komplet filtri od MAHLE, Hengst ili MANN glej MAHLE da zemesh(maslo,vozduh,klima aktivkohle toj alergiskiot sto e plaviot,gorivo) tecnost: mozes od bmw da zemes antifriz i za kocnici ne se skapi tecnostite. Servo tecnost ne diraj. Maslo po izbor imas vo gemranija sto ti dusa posaka. zemi si 3-4 tubi po 5L pa miren si za 3-4 godini :-) so original maslo, ali ne od BMW da go platis po 30EUR litro,ke si zemes od castrol, shell, mobil1, ravenol.
Ako vekje odis do tamu zemi si isto taka cel set diskovi napred+nazad komplet so plocki/gurtni od ATE original. Kad tad ke dojdat za menjanje pa ne e loso da imas original od ATE u gepek.
Toa sve ke te fati 500 eur materijal.
I dole fino lepo ke si smenis se po red. Ah da zaboraiv, zemi si go pogonskiot kais original od BMW koa si vekje tamu, nemoj da go kupuvas vo aftersales. rolerite i zategaccite da gi menuvas preventivno zavisi mozes da razmislis ali mislam ako nema nekoi indicii ke teraat dodeka teraat kolku im e pisano.
koa ke stignes vo Mk, ke si naprais dezinfekcija na klimata i dopolnuvanje na tecnosta.

Edinstveno nesto sto treba da obrnes vnimanie e avtomatskiot menuvac, dali e menuvano masloto/filterot i koga?
Ako ne, ne moras bas da go menuvas ako ne osetis nikakvi znaci pri menuvanje na brzinite ako ne odat smutli.
Jas mislam deka u BMW skoro nikad ne go menuvaat masloto po default, edino ako musterijata ne pobara (pa ni togas ne mu sovetuvaa) deka im stoi "Lifelong filling".
Mozes da razmislis, zavisi kako e vozena kolata dali gradska ili na avtopat. NE e loso da si nabavis i filter za avtomatik i maslo, ZF Lifeguard. Ali da ne pravis flush nego samo promena. ALi ova kako opcija ne mora so brzanje da si na strek.
погонски каиш ??? да не мислеше линиски или ребраст, како и да се вика кај нас?  ;D ;)
da, bas toj sto ovozmozuva pogon na klima, servo, vodna pumpa, elektronika.

погон     
мн. погони
 
Вид збор: Именка, машки род

1. Сила што движи нешто.

Употреба: Технологија 
Примери: електричен погон, реактивен погон

2. извор на сила

Употреба: Технологија 
Примери: Како погон се користи сончевата енергија.

И ветрот може да биде погон.

мало дообјаснување за @zvonkog :

Већ смо поменули да алтернатор функционише слично као динамо, разлика је у томе, што је он ременом повезан на мотор, који га покреће и даје му потребан обртни момент за свој рад. Када је мотор аутомобила у мировању возило црпи електричну енергију из акумулатора. Погонски ремен алтернатора код новијих аутомобила се разликује по облику од старијег модела производње. Стари клинасти је заменио нови тракасти, вишеканални или микроремен који има дужи век трајања и поузданији је од старијег модела. У хладним данима можете код паљења аутомобила чути шкрипање, које може проузроковати старост или слаба затегнутост ремена. Ремен мора бити правилно затегнут, како не би стварао буку и оптерећивао лежајеве алтернатора, водене пумпе, серво пумпе или компресора климе, који могу због тога да оштете лежајеве истих. Због свега наведеног у новим аутомобила постоје аутоматски натезачи, који брину о адекватном затезању ремена и оптерећености лежајева.

tuka eksplicitno se pravi razlika od stariot klinasti so noviot pogonski remen koj e opisan kako:
нови тракасти, вишеканални или микроремен који има дужи век трајања и поузданији је од старијег модела

koga se upotrebuva terminot pogonski remen se misli na drug nego na klinasti ili rebresti.

od site tie opisi najnormlaen po opisot i dejstvoto mi e nekako pogonski remen.
« Последно менување: Јануари 14, 2021, 17:09:58 pm changetheoil savethecar »

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2607
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3628 на: Јануари 14, 2021, 17:32:03 pm »
Ова е а4 пред ФЛ. Баш пред некоја недела гледав а6 3.0 тди со многу опрема 2015 некаде 16к беше.

Колега нешто грешно гледаш :D Јас сум претплатен на мобиле де периодов и стварно прениска цена е таа што ја кажуваш. Исто така и Г20 на BMW нема да падне до 25к наредните 3 години сигурно. Добра А6 ФЛ 3.0 ТДИ 2015год(Фејслифт) под 26-7 нема. За 320д М Спорт Г20 самоцарината е од 13к па нагоре. Многу ниски се цениве за коливе што ги гледате и кажувате.

Ова е а4 пред ФЛ. Баш пред некоја недела гледав а6 3.0 тди со многу опрема 2015 некаде 16к беше.

Јас по овие што гледав 25к + идат А6. Едино ова ако си го гледал ама кој му знае историја и зошто е толку ефтино.
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3796628

Самиот преден фар кажува зошто е таа цена :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 859
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3629 на: Јануари 14, 2021, 18:35:33 pm »
На цената погоре урачунај си и трошоци за поголем сервис.... за БМВ.

100.000 има поминато.

Остај ти малтене нова била.

Да околу 500 евра за сите течности и филтри да се сменат.
@Stratro
kakvi 500 eur crni Strato  ;D 500 eur raka baraat za menuvanje na lanec.
Ako gi menuvas vo oficijalen servis na BMW vo Germanija togas da, kje te istrizzat.
Kupi si ti od Dojcland filtrite i tecnostite i smeni si gi vo Mk:
Ke si zemes cel komplet filtri od MAHLE, Hengst ili MANN glej MAHLE da zemesh(maslo,vozduh,klima aktivkohle toj alergiskiot sto e plaviot,gorivo) tecnost: mozes od bmw da zemes antifriz i za kocnici ne se skapi tecnostite. Servo tecnost ne diraj. Maslo po izbor imas vo gemranija sto ti dusa posaka. zemi si 3-4 tubi po 5L pa miren si za 3-4 godini :-) so original maslo, ali ne od BMW da go platis po 30EUR litro,ke si zemes od castrol, shell, mobil1, ravenol.
Ako vekje odis do tamu zemi si isto taka cel set diskovi napred+nazad komplet so plocki/gurtni od ATE original. Kad tad ke dojdat za menjanje pa ne e loso da imas original od ATE u gepek.
Toa sve ke te fati 500 eur materijal.
I dole fino lepo ke si smenis se po red. Ah da zaboraiv, zemi si go pogonskiot kais original od BMW koa si vekje tamu, nemoj da go kupuvas vo aftersales. rolerite i zategaccite da gi menuvas preventivno zavisi mozes da razmislis ali mislam ako nema nekoi indicii ke teraat dodeka teraat kolku im e pisano.
koa ke stignes vo Mk, ke si naprais dezinfekcija na klimata i dopolnuvanje na tecnosta.

Edinstveno nesto sto treba da obrnes vnimanie e avtomatskiot menuvac, dali e menuvano masloto/filterot i koga?
Ako ne, ne moras bas da go menuvas ako ne osetis nikakvi znaci pri menuvanje na brzinite ako ne odat smutli.
Jas mislam deka u BMW skoro nikad ne go menuvaat masloto po default, edino ako musterijata ne pobara (pa ni togas ne mu sovetuvaa) deka im stoi "Lifelong filling".
Mozes da razmislis, zavisi kako e vozena kolata dali gradska ili na avtopat. NE e loso da si nabavis i filter za avtomatik i maslo, ZF Lifeguard. Ali da ne pravis flush nego samo promena. ALi ova kako opcija ne mora so brzanje da si na strek.
погонски каиш ??? да не мислеше линиски или ребраст, како и да се вика кај нас?  ;D ;)
da, bas toj sto ovozmozuva pogon na klima, servo, vodna pumpa, elektronika.

погон     
мн. погони
 
Вид збор: Именка, машки род

1. Сила што движи нешто.

Употреба: Технологија 
Примери: електричен погон, реактивен погон

2. извор на сила

Употреба: Технологија 
Примери: Како погон се користи сончевата енергија.

И ветрот може да биде погон.

мало дообјаснување за @zvonkog :

Већ смо поменули да алтернатор функционише слично као динамо, разлика је у томе, што је он ременом повезан на мотор, који га покреће и даје му потребан обртни момент за свој рад. Када је мотор аутомобила у мировању возило црпи електричну енергију из акумулатора. Погонски ремен алтернатора код новијих аутомобила се разликује по облику од старијег модела производње. Стари клинасти је заменио нови тракасти, вишеканални или микроремен који има дужи век трајања и поузданији је од старијег модела. У хладним данима можете код паљења аутомобила чути шкрипање, које може проузроковати старост или слаба затегнутост ремена. Ремен мора бити правилно затегнут, како не би стварао буку и оптерећивао лежајеве алтернатора, водене пумпе, серво пумпе или компресора климе, који могу због тога да оштете лежајеве истих. Због свега наведеног у новим аутомобила постоје аутоматски натезачи, који брину о адекватном затезању ремена и оптерећености лежајева.

tuka eksplicitno se pravi razlika od stariot klinasti so noviot pogonski remen koj e opisan kako:
нови тракасти, вишеканални или микроремен који има дужи век трајања и поузданији је од старијег модела

koga se upotrebuva terminot pogonski remen se misli na drug nego na klinasti ili rebresti.

od site tie opisi najnormlaen po opisot i dejstvoto mi e nekako pogonski remen.


Фала за деталното објаснување @changetheoil savethecar , ама на нашиве простори сосема друго ќе те разберат и ќе мислат дека моделот на БМВто го направиле со каиш наместо со ланец!

Како и да е, не мора толку опширни постови, јас те разбрав меѓу редови!
Тејк ит изи со уљата и немој по многу да ги дегустираш/пиеш, иако си дежурен „уљолог“
уживај и ноу хард филингс  ;D ;D ;)