Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 914661 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3210 на: 23 Ноември 2019, 19:59:46 pm »
Со среќа во потрагата.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3211 на: 23 Ноември 2019, 20:07:20 pm »
Мерива.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3212 на: 23 Ноември 2019, 21:39:38 pm »
5.500е е буџет со 500е за подсредување и човеков сака поголема кола да го собира него и да има багажник т.е. седан.
Мерива.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3213 на: 24 Ноември 2019, 17:01:17 pm »
Препорака за половно ауто за голем човек 195цм до 5.500е по можност да биде што поново и поевтино за одржавање.

Гледај некој Passat B6. Ако ништо друго, еден куп мајстори за VW, а и делови лесно се наоѓаат. Ќе препорачав Insigniа, ама гледам дека држат повисоки цени. Евентуално од последната генерација Vectra или нешто слично.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3214 на: 24 Ноември 2019, 18:15:00 pm »
Ај на здравје


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3215 на: 25 Ноември 2019, 11:14:29 am »
Таа што ја гледам е од последните верзии на Корса Д, пред да го претстават другиот модел, како погоре.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Читав нешто, истата платформа е со Гранде Пунто и Алфа МиТо.

Луки ми спомна дека моторот (1.4 100 КС) знаел да биде трошач на масло

Update: бевме у саботата да ја видиме Корсата, ја повозев малце и така...

+ : Убава боја, одлично опремена, убаво вози, нови Нокиан олсизн гуми, одлична понуда на простор поготово во кабината, последна изведба на Корса Д, пред претставувањето на Корса Е, поминати < 105000 км, интересен пакет сѐ на сѐ
- : на неколку места подзагребана, на прагот на совозачката врата набиена (со распукан лак), не само површна корозија на добошите позади, радио / навигација многу ниско поставена, бучна на 100, на 120 веќе прописно гласно, моторот врти преку 3300, очекував моторот да е малце поживчан итн.

Не напраивме пазар, ама не би ја исклучил Корса како модел.

Малце ми е тешко да ја одредам бучноста, пошо и Јарисот ми беше бучен на 100 км, а беше нов од салон изваден. Можда таа класа на возила се нешто побучни, а ја се имам навикнато на Инсигнијата, појма неам...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен ynwaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3216 на: 16 Декември 2019, 12:46:32 pm »
Совет за кола на старо фамилијарна (караван) прифаќам се за предлог ако може и искуство или зошто е предложено (добар мотор, удобна вожња, малце троши, ефтин сервис, ефтини делови ....) што и да е причината за моделот. Барам година дена читам разгледувам памет немам више :(

Во моментов имам пежо 207 1.4 Дизел (2008) прв газда сум имам поминато 120 000 км и Шкода Фелиција бензин/плин исто прв газда има поминато помалце од 60 000 км работи не се служа а и не ни троши. Да не должам многу ми треба поголема, понова,  поудобна, побрза за на пат кола  не дека нешто брзо возам ама дизелот на угорница натоварен нема душа  и нема реално место со две деца за на одмор нема шанси мал багашник, а фелицијата некако не ми е за надвор од МКД.

Го имам прашано мајсторот кај што го носам пежото на сервис вика стварно незнам што да ти предложам најубаво ТУЛЕ на пежото сега за сега.

До сега имам гледано само каравани и тоа

Audi  A4, A6  бензин дизели ал роуд све е у оптег години од 2008 до 2015

VW Passat, 2010-2016 Golf 7 исто караван  бензин(мајсторот на овој муабет ми спомна ако зимам понов модел стрикно дизел демек новиве бензини не биле како фелицијата исто имале заебанции како дизел мотор ) дизел алроуд пасат

исто имам гледано

Mazda 6 karavan 2013 - 2015
i30 karavan 2013
Kia Ceed karavan 2013
исто Volvo имам гледано
секој предлог е добре дојден дури и да не од овие модели 

буџет незнам различни коли за едни од 5-10К евра за другите од 10 до 15к евра
« Последно менување: 16 Декември 2019, 13:15:44 pm ynwaMKD »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1406
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3217 на: 16 Декември 2019, 12:50:15 pm »
Совет за кола на старо фамилијарна (караван) прифаќам се за предлог ако може и искуство или зошто е предложено (добар мотор, удобна вожња, малце троши, ефтин сервис, ефтини делови ....) што и да е причината за моделот. Барам година дена читам разгледувам памет немам више :(

Во моментов имам пежо 207 1.4 Дизел (2008) прв газда сум имам поминато 120 000 км и Шкода Фелиција бензин/плин исто прв газда има поминато помалце од 60 000 км работи не се служа а и не ни троши. Да не должам многу ми треба поголема, понова,  поудобна, побрза за на пат кола  не дека нешто брзо возам ама дизелот на угорница натоварен нема душа  и нема реално место со две деца за на одмор нема шанси мал багашник, а фелицијата некако не ми е за надвор од МКД.

Го имам прашано мајсторот кај што го носам пежото на сервис вика стварно незнам што да ти предложам најубаво ТУЛЕ на пежото сега за сега.

До сега имам гледано само каравани и тоа

Audi  A4, A6  бензин дизели ал роуд све е у оптег години од 2008 до 2015

VW Passat, 2010-2016 Golf 7 исто караван  бензин(мајсторот на овој муабет ми спомна ако зимам понов модел стрикно дизел демек новиве бензини не биле како фелицијата исто имале заебанции како дизел мотор ) дизел алроуд пасат

исто имам гледано

Mazda 6 karavan 2013 - 2015
i30 karavan 2013
Kia Ceed karavan 2013
исто Volvo имам гледано
секој предлог е добре дојден дури и да не од овие модели
Стави и буџет па да почнат предлози :)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3218 на: 16 Декември 2019, 12:59:57 pm »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3219 на: 16 Декември 2019, 13:19:11 pm »
Таа што ја гледам е од последните верзии на Корса Д, пред да го претстават другиот модел, како погоре.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Читав нешто, истата платформа е со Гранде Пунто и Алфа МиТо.

Луки ми спомна дека моторот (1.4 100 КС) знаел да биде трошач на масло

Update: бевме у саботата да ја видиме Корсата, ја повозев малце и така...

+ : Убава боја, одлично опремена, убаво вози, нови Нокиан олсизн гуми, одлична понуда на простор поготово во кабината, последна изведба на Корса Д, пред претставувањето на Корса Е, поминати < 105000 км, интересен пакет сѐ на сѐ
- : на неколку места подзагребана, на прагот на совозачката врата набиена (со распукан лак), не само површна корозија на добошите позади, радио / навигација многу ниско поставена, бучна на 100, на 120 веќе прописно гласно, моторот врти преку 3300, очекував моторот да е малце поживчан итн.

Не напраивме пазар, ама не би ја исклучил Корса како модел.

Малце ми е тешко да ја одредам бучноста, пошо и Јарисот ми беше бучен на 100 км, а беше нов од салон изваден. Можда таа класа на возила се нешто побучни, а ја се имам навикнато на Инсигнијата, појма неам...
1.
https://www.honestjohn.co.uk/our-cars/ford-fiesta/high-in-comfort-low-in-noise/
One of the Fiesta’s trump cards lies in its refinement - it’s extremely quiet and comfortable. I've also been impressed by the fact that the car is aerodynamically sound, which is great in the winter months as high winds don’t bash the car around like a football.
On the contrary, the Ford is surefooted in adverse weather and really inspires confidence behind the wheel. The refinement of the cabin is also good and the Fiesta has one of the quietest rides we’ve experienced in a small car. In fact, it’s more comparable to a Range Rover Evoque, it’s that good.

2.

3.
https://www.km77.com/coches/ford/fiesta/2013/3-puertas/informacion
The Fiesta is an alternative to models such as the Renault Clio , the Seat Ibiza , the KIA Rio , the Hyundai i20 , the Opel Corsa , the Peugeot 208 , the Citroën C3 or the  Š koda Fabia. In front of them, it is notable for being one of the most involved in driving because it has very agile reactions and a suspension with an excellent compromise between comfort and firmness. It is also silent at high speed.

In addition, the adjustments between the different pieces are good and convey a feeling of solidity when driving on bumpy roads or cobbled asphalt.

On roads along highway or highway type it is also satisfactory; It has good linear stability and is not noisy

With this unit we perform our usual circuit tests . Both in the dodge maneuver and in the slalom, the results were outstanding: the car shows great agility in the face of successive changes in trajectory and the electronic aids intervene so that the reactions are always safe, although without reducing fluidity to the movements. We pass the dodge maneuver without throwing cones at a maximum speed of 79 km / h, which is very high.


Присутен ynwaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3220 на: 16 Декември 2019, 13:33:18 pm »

[/quote]Стави и буџет па да почнат предлози :

би сакал да прочитам мислења за моторите, деловите, филтри ти викам тргнав некако со многу скапи и нови модели пример A4 понов модел аутоматик мењач по можност и allroad да биде кога го прашав мајсторов ми вика ептен скапо за одржавање па сега некако натака гледам од одржавање, истрајност .... па на крај аутоматик или 4x4

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10881
  • 430i
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3221 на: 16 Декември 2019, 14:00:23 pm »

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3222 на: 16 Декември 2019, 14:16:15 pm »

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3223 на: 16 Декември 2019, 14:35:55 pm »
Кој е улав толку да му даде,за тие пари се зима нов од салон.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3224 на: 16 Декември 2019, 14:39:32 pm »
АПП.

А ако не П тогаш предмет на договор е цената. :)