Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 914575 пати)

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3195 на: 19 Ноември 2019, 13:01:11 pm »
Decki dali nekoj go znae AVTO FORCA placot vo aerodrom/kislela voda. Sto koli imaat. Nekoj ima li nekoe iskustvo so niv.
Fala vi.

Присутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2100
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3196 на: 19 Ноември 2019, 13:43:19 pm »
Decki dali nekoj go znae AVTO FORCA placot vo aerodrom/kislela voda. Sto koli imaat. Nekoj ima li nekoe iskustvo so niv.
Fala vi.
Таму би ги издвоил само Ауто Милано, во секој случај тука ти се сите по ред, не губиш многу време да погледаш и сам да направиш споредба
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3197 на: 19 Ноември 2019, 14:17:50 pm »
Decki dali nekoj go znae AVTO FORCA placot vo aerodrom/kislela voda. Sto koli imaat. Nekoj ima li nekoe iskustvo so niv.
Fala vi.
Таму би ги издвоил само Ауто Милано, во секој случај тука ти се сите по ред, не губиш многу време да погледаш и сам да направиш споредба

Muabetot mi e deka koga ke otides kaj site, kolite svetat, no dali se realno dobri e drug muabet. Pa zatoa mi treba nekoe licno iskustvo, po moznost sekako.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3198 на: 21 Ноември 2019, 16:03:29 pm »
Некој да не има информација или некакво познавање, како се има покажано Corsa D, 1.4 бензинец, од 2014 па наваму?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен goranoh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3199 на: 21 Ноември 2019, 21:52:07 pm »
Некој да не има информација или некакво познавање, како се има покажано Corsa D, 1.4 бензинец, од 2014 па наваму?

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3435266

ovaa e na drugar, zasega nema problemi ili zabeleski, da recam zadovolen e. Ne znam dali ima golema razlika pomegu 1.2 i 1.4, ne sum bas upaten vo ovie modeli.

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3200 на: 21 Ноември 2019, 22:20:41 pm »
D мислам се произведува до 2014, од 2014 наваму е E. Ако мислеше на E јас ја имам, 1.4 66kw. Сега за сега сум презадоволен, 33к км имаме поминато. Моторчето во склоп со easytronic мењачот се таман погодени за каросеријата, на 120km/h е на околу 2800-2900rpm. Троши како упаљач, посебно како што е на плин, безпари возење :D
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3201 на: 21 Ноември 2019, 23:24:36 pm »
Таа што ја гледам е од последните верзии на Корса Д, пред да го претстават другиот модел, како погоре.



Читав нешто, истата платформа е со Гранде Пунто и Алфа МиТо.

Луки ми спомна дека моторот (1.4 100 КС) знаел да биде трошач на масло
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1462
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3202 на: 22 Ноември 2019, 00:04:46 am »
Некој да не има информација или некакво познавање, како се има покажано Corsa D, 1.4 бензинец, од 2014 па наваму?
Другар купи Корса Д, нова, при крајот на 2014, 1.2 82 коња мислам е моторот.
Нема апсолутно никаков проблем.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8782
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3203 на: 22 Ноември 2019, 08:41:52 am »
1,2 кај нас најмногу се вози. овој 1,4 би требало да е ОК, ако троши уље ке си дотураш ништо страшно :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3204 на: 22 Ноември 2019, 08:57:01 am »
Јас на времето ја возев оваа Корса во „Спорт“ изведба, со 1.2 моторот... За жал, тешко ѝ беше од место да мрдне.
1.4 100 КС во оваа изведба би требало да е океј, осим ако не се погоди да лие масло како танкер на БП.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3205 на: 22 Ноември 2019, 10:37:21 am »
Од овој модел на Корси, фејслифт имаме 4 на работа ама со 1,2 мотор.

Предности: Внатре се најдобри и најтивки од сите други возила од таа класа (Балено, Фиеста, Сандеро, Ноте, Ц3), некако најубаво склопена е, со оној убав и тап звук при затврање на врати, делува многу цврсто и при возење ептен убаво впива нерамнини, го нема звукот како да ќе се распадне ако лупнеш во дупка, убава кола во секој случај.

Маани: 1,2 моторот е жали боже, многу многу тром, и многу троши, како од шала се по па и преку 10 литра низ град.

Проблеми немале никакви освен една ама таа беше од првите пред фејслифт која имаше некој проблеми со ланчето па го сменија во гарантен рок.
Уље не троши ниту една, АМА овие се со 1,2 мотор како што кажав.

Не се нешто многу возени, нема некоја со повеќе од 7-80.000 поминати километри, така да мислењево погоре е за релативно нови возила со мала километража, какви ќе се понатака не би знаел.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3206 на: 22 Ноември 2019, 11:47:30 am »
Јас на времето ја возев оваа Корса во „Спорт“ изведба, со 1.2 моторот... За жал, тешко ѝ беше од место да мрдне.
1.4 100 КС во оваа изведба би требало да е океј, осим ако не се погоди да лие масло како танкер на БП.
Aman be,  mpoite imaa 1.4 na vremeto, 60ks, 8v normalno si vozeshe ( pred da i stavat plin). Ja otepavme od vozenje, so 250.000 ja zedovme, na 470.000 zaglavi kilometrazata, posle ne se znae kolku beshe vpozena. 

Присутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3207 на: 23 Ноември 2019, 17:48:23 pm »
Препорака за половно ауто за голем човек 195цм до 5.500е по можност да биде што поново и поевтино за одржавање.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54662
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3208 на: 23 Ноември 2019, 18:17:37 pm »
Препорака за половно ауто за голем човек 195цм до 5.500е по можност да биде што поново и поевтино за одржавање.
Јарис последниов. Одете во салон седнете го, мислам дека многу ќе му се допадне. Мнооогу место има напред, ни колена да ти удираат во страница ни, волан да те допира ни ништо. До 200цм е бајаги комотно и без проблем се вози. Башка имаат гаранција вечна и се Тојота. Ако имаат некој што би менувал да прашате да се договорите да му ја земете. А ако не барем да ја пробате димензионо, па по огласи да се побара нешто. Бидејќи е во залез, би требало веќе да има по некоја на оглас.

Присутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3209 на: 23 Ноември 2019, 19:53:04 pm »
5.500е е буџет со 500е за подсредување и човеков сака поголема кола да го собира него и да има багажник т.е. седан.