Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 361423 пати)

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 740
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2970 на: Август 06, 2019, 00:45:42 am »
Премиерот ги носи законите?
Да не се лажеме, собранието е тука да истера  процедура само. Не се прави изгубен германец. :)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 727
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2971 на: Август 09, 2019, 16:45:16 pm »
Уште не се објавени измените на Законот за возила (во делот на субвенционирање на купување на ПОнови возила Еуро 5 и нагоре (пологично) или Еуро 6 и нагоре) за да видам попрецизно кои се условите, ама ако заживее оваа работа ќе биде интересен стимул за обновување на возниот парк. Од некои изјави, можам да заклучам дека новото возило (од салон) или половното возило ама минимум Еуро5/6 (од правно лице) треба да е со максимална вредност до 12.000 е, субвенцијата ќе е до 3.000 е (дали скалесто, зависно од повеќе карактеристики или фиксен износ од 3.000 е, не знам). Од изјавите не можев да протолкувам дали возилото треба да има миниум Еуро 5 или Еуро 6, пологично ми е првата варијанта. Старото возило (постојното што се поседува) не мора да биде одјавено или продадено, е не знам дали ова важи и за возилата без Еуро стандард и со Еуро 1 и 2.

Мораш да одјавиш старо возило за да ја добиеш субвенцијата, за останатиот дел си во право.
Возилото што го одјавуваш треба да не ги исполнува гореспоменатите Еуро 5/6 норми, односно да допринесеш во еколошко возење со тој подвиг.
« Последно менување: Август 09, 2019, 17:11:58 pm deksa »

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3867
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2972 на: Август 09, 2019, 16:50:52 pm »
Уште не се објавени измените на Законот за возила (во делот на субвенционирање на купување на ПОнови возила Еуро 5 и нагоре (пологично) или Еуро 6 и нагоре) за да видам попрецизно кои се условите, ама ако заживее оваа работа ќе биде интересен стимул за обновување на возниот парк. Од некои изјави, можам да заклучам дека новото возило (од салон) или половното возило ама минимум Еуро5/6 (од правно лице) треба да е со максимална вредност до 12.000 е, субвенцијата ќе е до 3.000 е (дали скалесто, зависно од повеќе карактеристики или фиксен износ од 3.000 е, не знам). Од изјавите не можев да протолкувам дали возилото треба да има миниум Еуро 5 или Еуро 6, пологично ми е првата варијанта. Старото возило (постојното што се поседува) не мора да биде одјавено или продадено, е не знам дали ова важи и за возилата без Еуро стандард и со Еуро 1 и 2.

Мораш да одјавиш старо возило за да ја добиеш субвенцијата, за останатиот дел си во право.
Возилото што го одјавуваш треба да е не ги исполнува гореспоменатите Еуро 5/6 норми, односно да допринесеш во еколошко возење со тој подвиг.

Да е Еуро 2 или 3, изгледа нема да важи за еуро 1 и 4, тие се еколошки.

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 80
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2973 на: Август 12, 2019, 10:32:51 am »
Некој од Прилеп да го знае овој Голф?
https://m.facebook.com/groups/1618492768363164?view=permalink&id=2400354586843641

2004 год 3700 евра

Отсутен tupacan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 145
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2974 на: Август 12, 2019, 14:49:11 pm »
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3316903

Мислење за овој Меган? Гледам дигитална километража, нели GT Line се со аналогна?

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 80
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2975 на: Август 13, 2019, 16:22:08 pm »
Мислење за Пежото?
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3283825Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2976 на: Август 13, 2019, 16:38:02 pm »
Слап е 1.4...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Suzuka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2977 на: Август 13, 2019, 22:25:13 pm »
Здраво другари, сакам да се купам

Ford Fiesta 1992 со 2 врати
1.8i CLX 105hp бензин/плин

Прв пат се среќам со ова возило може збор два ако некој има искуство на што да се внимава.
« Последно менување: Август 13, 2019, 22:45:43 pm Suzuka »

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2714
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2978 на: Август 13, 2019, 23:12:11 pm »
Pa...prven na starosta, posle na se ostanato  ;D

Отсутен Suzuka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 78
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2979 на: Август 13, 2019, 23:22:06 pm »
Каросериски изгледа солидно сочуван, нема некои корозии исто и ентериерот, е сега незнам како е отценката општо за моторот и моделот...
« Последно менување: Август 14, 2019, 09:21:31 am Suzuka »

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 80
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2980 на: Август 14, 2019, 09:13:26 am »
Мислење за Пежото?
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3283825
Oд Штип не би купил ни мастики, а не па кола. Прави Цигани.
Па поради тоа што колата е за женско, а истата па и не може да шета низ Македонија да гледа коли така да сме ограничени да бараме нешто низ Штип и околина за до 3000 евра.

Мислење на голфот?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3309072

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2981 на: Август 14, 2019, 09:53:12 am »
Мислење за Пежото?
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3283825
Oд Штип не би купил ни мастики, а не па кола. Прави Цигани.
Па поради тоа што колата е за женско, а истата па и не може да шета низ Македонија да гледа коли така да сме ограничени да бараме нешто низ Штип и околина за до 3000 евра.

Мислење на голфот?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3309072
Тешко некој да ти даде мислење од слики,кола и невеста гледање само на лице место

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2982 на: Август 23, 2019, 14:16:08 pm »
Мислење за Пежото?
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3283825
Oд Штип не би купил ни мастики, а не па кола. Прави Цигани.
Па поради тоа што колата е за женско, а истата па и не може да шета низ Македонија да гледа коли така да сме ограничени да бараме нешто низ Штип и околина за до 3000 евра.

Мислење на голфот?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3309072

Каросериски изгледа ок, освен полумесечината на предното совозачко тркало. Можда е лош одсјај, можда е удрена. Земи си „зебра“ за да провериш подетално. Слики од внатре не ставил. Според мое искуство чим неставил нешто нечини. Некако тој тренд го имам приметено по огласиве, избегнуваат некои агли и внатре и надвор и кога ќе одам да видам баш таму има некоја маана.

Види дали е китирана, префарбувана. Види дали гумите на стаклата „лежат“ како од фабрика. Види ги ознаките на сите стакла. Види каросериски размакот на затворена врата од остатокот на колата дали варира или сите се исти. Обично кога е некоја врата удрена неможат да ја наместат 100% како од фабрика па размакот на процепот се гледа (и мери). А може и да ја погодат.

Провери корозија над полумесеците, внатрешноста на вратите, хауба одоздола. Провери во каква состојба е мењачот, особено како влага од 3-та во 2-ра во движење. Дали во лер на запалена кола тропка. Моторот на мајстор сепак е 300.000 а 99% 500.000. Пишал 3 клуча што е малце нелогично, мора да има 2 оригинални.

Држачите на моторот. Кога ќе одиш да ја видиш одма отвори хауба да видиш дали ја загреал пред да дојдеш. Напомени дека сакаш на ладно да ја тестираш. Тргни во 1-ва, па втора и сецкај ја (без кочница). Дај гас, пушти, дај гас. Види дали има тропкање налик на „клок клок“.

При ладно палење види позади дали има бел/црн чад. Запни го дизелот на појака угорница и види колку чад ќе испушти итн.

Има уште мал миљон работи и никад нема да знаеш додека не ја земеш и ја возиш активно месец-два.

Еве како се користи зебра. На 15:50


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3013
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2983 на: Август 23, 2019, 14:28:32 pm »
Оној дел со вратите, се случува и нова од салон да ја купиш и по извесно време да приметиш дека некоја врата не "лежи" убаво.
Нема да наведувам примери од другари/познаници, си имам мој пример со Меганот (предна десна врата) i10 (задна десна врата), Симката на татко ми (задна лева врата).
На i30 ми е страв да загледувам да не најдам и на неа мана :-X

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16912
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)