Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 915513 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3735 на: 25 Јануари 2021, 14:18:14 pm »
@vlatko.klp

А бе не е така.

Еве, моја е колата. Ја одржувам перфектно (како што ја одржувам и сегашната), ама ете за твој атер - нека е Пасат со ДСГ.

Ама, не је одржувам во овластен (како што и правам сега).

Ја огласувам. Иде потенцијален купец. Ми вика "сервисна историја? Уље на ДСГ-то?". Му давам сервисна книшка, уредно заверувана при секој сервис од "неовластен" сервис.

Не ми верува.

"Да ја однесеме до Порше, на проверка"? Да ја однесеме, другар. Плаќа, нема сервисна историја во Порше.

Колата е во тип-топ кондиција, пошто јас знам што и кога е менувано и како е одржувано, а богами и како е возена.

По твојот муабет, купецот треба да се откаже од прописно одржувана кола, само затоа што нема сервисна историја по вин во Порше? Да оди да купи Пасат со ДСГ кој на саат има 220000, реално 450000, а сервисна историја по вин до 60000 км?

Не зезај...

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3736 на: 25 Јануари 2021, 15:52:00 pm »
Незнам дали е тоа шо бараш.
Ама еве еден пресен оглас.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3836074

Ауу браво, 4motion + опремен ептен
од сликиве што гледам Bi-Xenon со AFS, Адаптивен темпомат, препознавање на знаци + LKAS (најверојатно, или пак LDWS не сум сигурен ), целосна панорама, полукожни електрични седишта со греачи
Фала чао пријатно.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3737 на: 25 Јануари 2021, 17:11:09 pm »
@Diesel што шиткаш ?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3738 на: 25 Јануари 2021, 17:16:43 pm »
Што сакаш, брат ми...

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3739 на: 25 Јануари 2021, 17:18:56 pm »
Mercedes-Benz C -Klasse T-Modell C 220 T CDI *NAVI*LEDER*XENON 160kkm 8.900 EUR 11/2012

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=316132037&categories=EstateCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=19&maxMileage=200000&maxPrice=10000&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&action=topInCategory&searchId=234b5059-4939-f922-a555-3e0ce815744d

a eve ti go noviot model so kozmeticka falinka mozes da si ja sredis kolata top: od 08/2015  9600eur netto export cena.


https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=313966736&categories=EstateCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=19&maxMileage=200000&maxPrice=15000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=6c2ccc06-c77c-849a-257d-bfdca9357a3e

ili ovoj bez falinka: 10/2015  10.500EUR netto export cena Mercedes-Benz C 220 d Avantgarde T-Modell

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=314071019&categories=EstateCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=19&maxMileage=200000&maxPrice=15000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=26dce3db-797b-4e9b-8cf6-9c07f306495c

ne se preoptovaruvaj so Passat  ;D ;D
« Последно менување: 25 Јануари 2021, 17:28:53 pm changetheoil savethecar »
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3740 на: 25 Јануари 2021, 17:33:28 pm »
Само уште некој да кажеше дека редовниот сервис на DSG-то на 60.000км во Порше Македонија е 1000 евриња и да го заокружиме муабетов
150 евра максимум.
Мој другар со Ауди А6 првиот сервис на 60К км на мењачот го кошташе иљадарче

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3741 на: 25 Јануари 2021, 19:00:31 pm »
300-400e e samo masloto za 7g tronic na Mercedes...Inaku,na moj poznanik na S class od 2008g,prv servis na menuvacot na 400+KKm,menuvacot rabotese perfektno do 630Kkm,ama kolata ja nema vekje.

edit: jas bi odel na Mercedes W204 ili W212,e 220 cdi,250cdi...
Inaku zavisi kolku km ke pravi godisno,ako pravi 12000km,toa ke mu dojdi servis na menuvacot na 5g,pa za 5g na polovnjak ke padni i dvomasniot zamaec i toa ko ke vidis tie isto.
« Последно менување: 25 Јануари 2021, 19:12:38 pm MecheTo »
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3742 на: 25 Јануари 2021, 21:44:30 pm »
@vlatko.klp

А бе не е така.

Еве, моја е колата. Ја одржувам перфектно (како што ја одржувам и сегашната), ама ете за твој атер - нека е Пасат со ДСГ.

Ама, не је одржувам во овластен (како што и правам сега).

Ја огласувам. Иде потенцијален купец. Ми вика "сервисна историја? Уље на ДСГ-то?". Му давам сервисна книшка, уредно заверувана при секој сервис од "неовластен" сервис.

Не ми верува.

"Да ја однесеме до Порше, на проверка"? Да ја однесеме, другар. Плаќа, нема сервисна историја во Порше.

Колата е во тип-топ кондиција, пошто јас знам што и кога е менувано и како е одржувано, а богами и како е возена.

По твојот муабет, купецот треба да се откаже од прописно одржувана кола, само затоа што нема сервисна историја по вин во Порше? Да оди да купи Пасат со ДСГ кој на саат има 220000, реално 450000, а сервисна историја по вин до 60000 км?

Не зезај...
1. Нови коли како што бара членот 95% се сервисираат во официјален сервис. Барем првиот сервис ќе биде евидентиран. Ако вториот сервис не е правен кај официјален сервис а продавачот вели на пример дека сменил уље за менувачот, тогаш слободно може да ми покаже сметка каде што тоа е евидентирано. Значи неможе да не е евидентирано. Не правам муабет за сервисни книшки кој што секој може да ги пополни, туку за платена сметка со фактура со се све.

Од тука, по мојот муабет треба само да се има разум, да се види колата на лице место зошто едно е реалност а друго е вака по форуми. Имаш и еден куп коли сервисирани по пропис ама не се сочувани, прљави, изгребани внатре итн. Така да, неможе само еден единствен податок да се земе како во предвид туку е збир на неколку работи и после ти на крај одлучуваш, купуваш или не.

Ако друг пат не ти е јасно што и како мислам, ондак не носи заклучоци зошто навистина немаат врска со тоа што јас сметам дека е рационално.


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3743 на: 25 Јануари 2021, 22:02:15 pm »
Предлог од мене, volvo v60.
Ем караван, ем кул.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

не ме рчкај за волво, две години само коли гледам ми се плаче за Volvo v60 по можност крос кантри. Цело време вртат клипови на јутјуб в60 в90. Не се реални колите. Незнам како иде сервис одржавање. Имам читано дека се доста добри моторите и изработка внатрешно ама сепак доста висока цена. Така да  може за некоја година. Доколку земам сега Б6 или Б7 следна ќе биде 100% Волво

3 деца и онаа тура што  си ја поминал е сценариото според кое Volvo ја дизајнирал V60. Едно „млако“ хибридче и R-Design и внуците ќе чујат многу добри приказни од нивните родители :)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3744 на: 25 Јануари 2021, 22:05:46 pm »
Astra J sedan bajo moj

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3745 на: 25 Јануари 2021, 22:55:13 pm »
Што сакаш, брат ми...
Хах, кола да не шиткаш реков :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3746 на: 26 Јануари 2021, 08:04:43 am »
@vlatko.klp

А бе не е така.

Еве, моја е колата. Ја одржувам перфектно (како што ја одржувам и сегашната), ама ете за твој атер - нека е Пасат со ДСГ.

Ама, не је одржувам во овластен (како што и правам сега).

Ја огласувам. Иде потенцијален купец. Ми вика "сервисна историја? Уље на ДСГ-то?". Му давам сервисна книшка, уредно заверувана при секој сервис од "неовластен" сервис.

Не ми верува.

"Да ја однесеме до Порше, на проверка"? Да ја однесеме, другар. Плаќа, нема сервисна историја во Порше.

Колата е во тип-топ кондиција, пошто јас знам што и кога е менувано и како е одржувано, а богами и како е возена.

По твојот муабет, купецот треба да се откаже од прописно одржувана кола, само затоа што нема сервисна историја по вин во Порше? Да оди да купи Пасат со ДСГ кој на саат има 220000, реално 450000, а сервисна историја по вин до 60000 км?

Не зезај...
1. Нови коли како што бара членот 95% се сервисираат во официјален сервис. Барем првиот сервис ќе биде евидентиран. Ако вториот сервис не е правен кај официјален сервис а продавачот вели на пример дека сменил уље за менувачот, тогаш слободно може да ми покаже сметка каде што тоа е евидентирано. Значи неможе да не е евидентирано. Не правам муабет за сервисни книшки кој што секој може да ги пополни, туку за платена сметка со фактура со се све.

Од тука, по мојот муабет треба само да се има разум, да се види колата на лице место зошто едно е реалност а друго е вака по форуми. Имаш и еден куп коли сервисирани по пропис ама не се сочувани, прљави, изгребани внатре итн. Така да, неможе само еден единствен податок да се земе како во предвид туку е збир на неколку работи и после ти на крај одлучуваш, купуваш или не.

Ако друг пат не ти е јасно што и како мислам, ондак не носи заклучоци зошто навистина немаат врска со тоа што јас сметам дека е рационално.

Со твојата логика "move on to the next one" никогаш нема да купи половна кола, пошто се нешто ќе фали.

ОК.

Што сакаш, брат ми...
Хах, кола да не шиткаш реков :)

Пример дадов за @vlatko.klp .

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3747 на: 26 Јануари 2021, 08:11:53 am »
@vlatko.klp

А бе не е така.

Еве, моја е колата. Ја одржувам перфектно (како што ја одржувам и сегашната), ама ете за твој атер - нека е Пасат со ДСГ.

Ама, не је одржувам во овластен (како што и правам сега).

Ја огласувам. Иде потенцијален купец. Ми вика "сервисна историја? Уље на ДСГ-то?". Му давам сервисна книшка, уредно заверувана при секој сервис од "неовластен" сервис.

Не ми верува.

"Да ја однесеме до Порше, на проверка"? Да ја однесеме, другар. Плаќа, нема сервисна историја во Порше.

Колата е во тип-топ кондиција, пошто јас знам што и кога е менувано и како е одржувано, а богами и како е возена.

По твојот муабет, купецот треба да се откаже од прописно одржувана кола, само затоа што нема сервисна историја по вин во Порше? Да оди да купи Пасат со ДСГ кој на саат има 220000, реално 450000, а сервисна историја по вин до 60000 км?

Не зезај...
1. Нови коли како што бара членот 95% се сервисираат во официјален сервис. Барем првиот сервис ќе биде евидентиран. Ако вториот сервис не е правен кај официјален сервис а продавачот вели на пример дека сменил уље за менувачот, тогаш слободно може да ми покаже сметка каде што тоа е евидентирано. Значи неможе да не е евидентирано. Не правам муабет за сервисни книшки кој што секој може да ги пополни, туку за платена сметка со фактура со се све.

Од тука, по мојот муабет треба само да се има разум, да се види колата на лице место зошто едно е реалност а друго е вака по форуми. Имаш и еден куп коли сервисирани по пропис ама не се сочувани, прљави, изгребани внатре итн. Така да, неможе само еден единствен податок да се земе како во предвид туку е збир на неколку работи и после ти на крај одлучуваш, купуваш или не.

Ако друг пат не ти е јасно што и како мислам, ондак не носи заклучоци зошто навистина немаат врска со тоа што јас сметам дека е рационално.

Со твојата логика "move on to the next one" никогаш нема да купи половна кола, пошто се нешто ќе фали.

ОК.

Што сакаш, брат ми...
Хах, кола да не шиткаш реков :)

Пример дадов за @vlatko.klp .
Повторно ми буташ зборови во уста. Верувам не сме се разбрале.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3748 на: 26 Јануари 2021, 08:33:39 am »
Кој се разбрал на форум, па јас да се разберам...

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3749 на: 26 Јануари 2021, 10:14:31 am »
Само уште некој да кажеше дека редовниот сервис на DSG-то на 60.000км во Порше Македонија е 1000 евриња и да го заокружиме муабетов
150 евра максимум.
Мој другар со Ауди А6 првиот сервис на 60К км на мењачот го кошташе иљадарче
Дај пушти фактура да видиме промена на уље за иљадарче, да не ставаат злато во уљето?

А сега, да се вратиме со факти и вистински бројки.

Не било 150 како што кажав претходно, 184 + ддв = 222 евра. Сум утнал малце со бројките.

Цената вклучува работна рака, 6 литра уље за дсг, филтер и некои ситни пропратни елементи.