Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 916296 пати)

Отсутен DMirceski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3375 на: 20 Мај 2020, 16:01:33 pm »
Која цена е 2005 год сеат 1.4 тди мотор поточно колку се движи од -до
Good Year

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3376 на: 22 Мај 2020, 12:41:27 pm »

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3377 на: 22 Мај 2020, 12:46:23 pm »
Библија стар модел, со 10 фејслифта досега :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3378 на: 17 Јули 2020, 14:49:05 pm »
Неодамна прашував за фулл опремен р лајн голф или ауди a4 на старо исто фулл опремено, па решив да го почекам GOLF 8 да видам што ќе понуди, не дека не ми се допаѓа, ноо, некако...

Сега се мислам помеѓу avant и sedan варијантата.

Воопшто не сакам каравани, ама ако едно возило е прифатливо за изгледа како караван, тоа се караваните на Ауди, можда и ВОлво, ама волво не ги сакам, други причини.

Гледајќи низ Германија и мобиле.де има барем со таа опременост што јас ја сакам, каравани a4 2016+ s line, ACC, Matrix, VIRTUAL, 3 zone climate, s-tronic, итн итн, највисоко ниво на опременост.
Е сега седаните во тој search range ги има неколку ама и доста висока цена 22.000 еур па нагоре, а караваните ги има во изобилство и еве за пример ги има и од 18.000 еур нагоре.


Дали може совет од вас ако некој имал или има дали, ви смета задницата која е повисока но не подолга, и како е управувањето на патот, дали е понестабилен од седанот, забрзувањето потрошувачката.
Благодарам.

Овие две возила ги гледам

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=301414077&utm_source=com.apple.UIKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios&fbclid=IwAR2qsi8ssqzvgOvuHIm2tl9xCAZV4u8YAII-CgoVjw7YgPaDNK973Yfolog

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=294366137&utm_source=com.apple.UIKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios&fbclid=IwAR2Ntc_c1ijvjrJFr8WRiDTYeqve_2_4yOIx5dKFQk2E4RgkkhuVOyviNUU
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3379 на: 17 Јули 2020, 14:57:27 pm »
Пристојно се однесуваат и двете на патот. За разлика од нивните полубраќа и полусестри. Нема потреба од грижи на таа тема. Ако веќе сакаш нешто уште подобро јас би рекол да видиш A5 и А4 авант, а не обично а4. Имено А5 е хечбек и има подобар пристап кон гепекот, воесно има пониско и подобро седење.

Како и да е, не се загрижувај, според мене најважното (сериозно најважното) е да видиш кој пакет на седишта го имаат.

Имено имаат обични платнени седишта кои се многу лоши за седење.
Имаат кожни обични седишта кои се најлоши за седење.
Потоа имаат S-line седишта кои се кожни кои се одлични.
и на крајот
Имаат Слине платнени седишта кои се врвот и реално вака би смеело да се продава ауди како основно.

Значи барај Слине пакет, разлиакта е многу-многу-многу поголема од се друго.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3380 на: 17 Јули 2020, 16:55:58 pm »
Па секако имам ставено опција с лајн, сеа седишттата не сум идел до толкава деталност, да гледам а4 седан и авант, секако дека сакам а5 спортбек нооо 10-15к еур е поскапо за практично истото возило, многу е. Само караванот ми е малку мех, ама па доста поефтин од седанот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3381 на: 17 Јули 2020, 17:01:08 pm »
Па секако имам ставено опција с лајн, сеа седишттата не сум идел до толкава деталност, да гледам а4 седан и авант, секако дека сакам а5 спортбек нооо 10-15к еур е поскапо за практично истото возило, многу е. Само караванот ми е малку мех, ама па доста поефтин од седанот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Верувај, седиштата. Да не испадне после не ти било кажано па си зел обични кожни.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3382 на: 17 Јули 2020, 19:08:22 pm »
Јас би ти предложил да си разгледаш и бмв 3 / мерцедес Ц класа од тие години (~2015) би требало да се слични со цените, се наоѓаат примероци со све што имаш наведено од опрема и + се заден погон, а а4кава ти е преден освен ако не најдеш quattro (плус пари за царина)
Али ствар укуса - секој различно, јас да ти предложам па твое е што како :)
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3383 на: 17 Јули 2020, 22:10:36 pm »
Plus Bmw i Mercedes imaat podobri menuvaci,ako zemas avtomatik.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3384 на: 17 Јули 2020, 23:38:10 pm »
Па секако имам ставено опција с лајн, сеа седишттата не сум идел до толкава деталност, да гледам а4 седан и авант, секако дека сакам а5 спортбек нооо 10-15к еур е поскапо за практично истото возило, многу е. Само караванот ми е малку мех, ама па доста поефтин од седанот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Верувај, седиштата. Да не испадне после не ти било кажано па си зел обични кожни.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=291591519&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

@Deni како ти се свиѓаат седиштава и матрикс светлава, а да и километражата

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3385 на: 18 Јули 2020, 00:36:54 am »
Инаку, мерцедес ц класа и бмњ 3 јка од таа година 2016 до 2019 внатре се ужас, однадвор се согласувам пример мецедесот ми е најубав амг опремен, ама внатре е заостанува од таа година на ауди. БМВ 3 јката да не збориме коа погледнам внатре со портокаловото ми се лоши како фичо од 60тите. Ауди а4 од таа година нуди опција за фулл дигитален дисплеј со фулл голем екран и екранце за клима уредот. На секое од останатите возила добиваш аналогнен дисплеј. Веќе новото серија 3 бмв 2020 молим прекрасно и сеа шо ќе излезе ц класата, возило од 2016 до 2019 само ауди, нишо друго. И с троникот е добар можда не толку како на мерцедес аутоматикот ама е добар. ДА и ако се зима едно од големите 3 спортски германски возила строго аутоматик, мануелен мењач е заебанција шо пали уше тука у балканот :)
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3386 на: 18 Јули 2020, 07:39:25 am »
Па секако имам ставено опција с лајн, сеа седишттата не сум идел до толкава деталност, да гледам а4 седан и авант, секако дека сакам а5 спортбек нооо 10-15к еур е поскапо за практично истото возило, многу е. Само караванот ми е малку мех, ама па доста поефтин од седанот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Верувај, седиштата. Да не испадне после не ти било кажано па си зел обични кожни.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=291591519&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

@Deni како ти се свиѓаат седиштава и матрикс светлава, а да и километражата

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Вака од слики супер делува. Муабетот не ми е за изглед на седиштата, туку за седење.

Еве овие подоле може и не се лоши на изглед ако се црни, ама за седење... Аууууу хорор.


Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3387 на: 18 Јули 2020, 10:04:17 am »
Истото го мислам и јас, ич не сакам кожени седишта, ама па тие поопремените доаѓаат со кожени седишта, има некои со с лајн седишта одстраната алкантара на средина штоф мислам дека тоа е врвот. Ама не може се тоа да специфицираш купуваш старо возило да е ново амин, ама па ново вака опремена а4 кошта 60к еур.  Затоа приоритетот е, виртуал внатре, 3 зоне клима, лед светла по можност матрикс, слајн однадвор по можност одвнатре, па се останато, секако дизел с троник менувач, гледам и бензинци турбински ама се исто скапички како дизелите.
“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3388 на: 18 Јули 2020, 10:13:37 am »
Mitsubishi ASX!

https://mitsubishimotors.mk/asx/

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Dacia Sandero на 4-то место за најсигурни автомобили (машала, машала)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3389 на: 20 Јули 2020, 23:28:18 pm »
Ne e najsigurni,nego najdoverluvi..top si e daciata.

Edno prijatelce ima 7 godini pali vozi