Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 929564 пати)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2940 на: 13 Јули 2019, 01:33:30 am »
Тие најубаво си минат, јас дека се мењам пред време некој фала ми рече. Него експлоатација од 5год ќе го кошта 300еур мене тебе и некој совесен 3000.


Sent from my iPhone using Tapatalk

И коа ќе дојде да ја купи следниот ќе ти рече: “Абе брат има иста ваква 1000 еур поевтино ми ја даваат”

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2941 на: 13 Јули 2019, 08:36:14 am »
Решението е многу едноставно. Не си ја оддржувај колата. Никој на сила не ве тера да имате исправни коли.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2942 на: 13 Јули 2019, 10:34:04 am »
Тие што сакаат евтини коли и не ги одржуваат нивните, си ги разменуваат со сличен профил на луѓе на секои 2-3 години. Тој што сака исправна кола, и си ја одржува, најчесто ја вози подолго време.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2943 на: 13 Јули 2019, 11:09:29 am »
Има ли некој начин да се провери возило увезено од Италија базирано на регистарски таблички?

Targa scanner

Отсутен @ILE@

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2944 на: 13 Јули 2019, 15:09:25 pm »
Има ли некој начин да се провери возило увезено од Италија базирано на регистарски таблички?

Targa scanner
За таа опција веќе претпоставував меѓутоа не сум сигурен колку е веродостојна.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2945 на: 13 Јули 2019, 21:16:43 pm »
Има ли некој начин да се провери возило увезено од Италија базирано на регистарски таблички?

Targa scanner
За таа опција веќе претпоставував меѓутоа не сум сигурен колку е веродостојна.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



Не знам за тоа, само таа ја знам за Италија.

Отсутен Sogno italiano

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2946 на: 15 Јули 2019, 03:57:15 am »
Пред некое време прашував за мислење за Опел Астра Х 1.4 .Но се сменија работите сега на пик ми е 1.6 моторот со 115-116 коњи.Ќе одам среда да ја гледам.зИма поминато 158.000 км(реални) со сервисна книшка германска.Колава е од плац редовно сервисирана со космо опрема.Прашањето ми е што да пазам околу моторот и мењачот...Позз

Отсутен momak_31

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2947 на: 15 Јули 2019, 05:21:26 am »
Пред некое време прашував за мислење за Опел Астра Х 1.4 .Но се сменија работите сега на пик ми е 1.6 моторот со 115-116 коњи.Ќе одам среда да ја гледам.Има поминато 158.000 км(реални) со сервисна книшка германска.Колава е од плац редовно сервисирана со космо опрема
Vo edna recenica ne idat ovie raboti

Отсутен Sogno italiano

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2948 на: 15 Јули 2019, 12:22:46 pm »
Пред некое време прашував за мислење за Опел Астра Х 1.4 .Но се сменија работите сега на пик ми е 1.6 моторот со 115-116 коњи.Ќе одам среда да ја гледам.Има поминато 158.000 км(реални) со сервисна книшка германска.Колава е од плац редовно сервисирана со космо опрема
Vo edna recenica ne idat ovie raboti
Повторно ќе напишам.Колава е од плац во Германија,не е увезена и се купува да се вози во Германија.Плус Гаранција за километри и плус 6 месеци гаранција на возилото
Прашањето ми беше што да пазам кај моторот и мењачот ,затоа што и со 50.000 км може да си има некој проблем пример
« Последно менување: 15 Јули 2019, 12:40:26 pm Sogno italiano »

Отсутен Тинунину

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2949 на: 24 Јули 2019, 19:25:21 pm »
Дечки, ќе ја искористам темата за ваш совет. Доколку има слична тема, слободно префрлајте.

Ми треба совет за купување на половно возило, во износ до макс 4600-700 евра, вклучително и регистрација. Возилото ќе се користи првично за патување до работа и назад, во просек 40 км дневно. Неколку моменти би ми биле битни:
- возило од средна класа ( средна-висока). Истото важи и за неговата моќност (максимумот во коњи би бил 110-120)
- 5 врати и да задоволува минимум за нешто што би се сметало за фамилијарно возило
- погодно за низ град, за догледно време да се додели да го вози женска особа
- ниска потрошувачка
- предност дизел. Не е исклучена и варијанта бензин па вградување на плин
- да биде погодно за патување до земјите во соседството
- по можност да има мотор на ланец.


 Знам дека ве има доста со бајаги искуство и знаење, па вашиот совет ќе биде најверодостоен.

Ви благодарам.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2950 на: 24 Јули 2019, 19:35:34 pm »
Што подразбираш под класа?
Инаку, имаш интересни возила на форумов кои може сда ти одговараат, астрава е една од нив http://forum.carclub.mk/index.php/topic,23610.msg1077141.html#new
или пежото, но со помоќен мотор http://forum.carclub.mk/index.php/topic,22970.15.html

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2951 на: 25 Јули 2019, 10:19:26 am »
Дечки, ќе ја искористам темата за ваш совет. Доколку има слична тема, слободно префрлајте.

Ми треба совет за купување на половно возило, во износ до макс 4600-700 евра, вклучително и регистрација. Возилото ќе се користи првично за патување до работа и назад, во просек 40 км дневно. Неколку моменти би ми биле битни:
- возило од средна класа ( средна-висока). Истото важи и за неговата моќност (максимумот во коњи би бил 110-120)
- 5 врати и да задоволува минимум за нешто што би се сметало за фамилијарно возило
- погодно за низ град, за догледно време да се додели да го вози женска особа
- ниска потрошувачка
- предност дизел. Не е исклучена и варијанта бензин па вградување на плин
- да биде погодно за патување до земјите во соседството
- по можност да има мотор на ланец.


 Знам дека ве има доста со бајаги искуство и знаење, па вашиот совет ќе биде најверодостоен.

Ви благодарам.

Другар сега скоро зема Лансер 1.5 за таа цена, мислам дека е одличен избор, издржлив мотор, трпи плин, на ланче е....

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2952 на: 25 Јули 2019, 10:38:24 am »
Дечки, ќе ја искористам темата за ваш совет. Доколку има слична тема, слободно префрлајте.

Ми треба совет за купување на половно возило, во износ до макс 4600-700 евра, вклучително и регистрација. Возилото ќе се користи првично за патување до работа и назад, во просек 40 км дневно. Неколку моменти би ми биле битни:
- возило од средна класа ( средна-висока). Истото важи и за неговата моќност (максимумот во коњи би бил 110-120)
- 5 врати и да задоволува минимум за нешто што би се сметало за фамилијарно возило
- погодно за низ град, за догледно време да се додели да го вози женска особа
- ниска потрошувачка
- предност дизел. Не е исклучена и варијанта бензин па вградување на плин
- да биде погодно за патување до земјите во соседството
- по можност да има мотор на ланец.


 Знам дека ве има доста со бајаги искуство и знаење, па вашиот совет ќе биде најверодостоен.

Ви благодарам.
Види некоја Тојота Корола/Аурис ако може да се најде за тие пари во добра состојба.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3215245

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2953 на: 25 Јули 2019, 10:58:52 am »
@Тинунину Значи ќе треба да бараш кола за 4000 е, која заедно со голем сервис и регистрација ќе ти фати колку буџетот што ти е. Погледни неколку страни наназад на темава, се даваа доста предлози исто/слично на она што го бараш
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2954 на: 25 Јули 2019, 12:46:14 pm »
@Тинунину Значи ќе треба да бараш кола за 4000 е, која заедно со голем сервис и регистрација ќе ти фати колку буџетот што ти е. Погледни неколку страни наназад на темава, се даваа доста предлози исто/слично на она што го бараш
Или да најде кола со уредна сервисна историја и регистрирана. Има и такви.