Гласање

Koi diskovi i plocki gi preporacuvate?

Ferodo
70 (34.1%)
TRW
26 (12.7%)
LPR
13 (6.3%)
Textar
10 (4.9%)
Woking
2 (1%)
Remsa
11 (5.4%)
Valeo
20 (9.8%)
Ate
27 (13.2%)
Mintex
2 (1%)
Pagid
16 (7.8%)
Tomax
5 (2.4%)
Wagner® Brake
3 (1.5%)

Вкупно гласови: 205

Автор Тема: Kvalitetni Diskovi i Plocki  (Прочитано 136373 пати)

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 719
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1545 на: Јуни 14, 2019, 16:52:11 pm »
Додајте COMLINE (Allied Nippon) во анкетата. Сега и тие се подобри од некои звучни имиња на пазарот.
Tocno, ferodoto gjubre gi frliv si staviv allied Nippon

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5255
 • Бенве си е бенве
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1546 на: Јуни 14, 2019, 17:43:48 pm »
Ќе се благодариш....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 44
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1547 на: Јуни 14, 2019, 19:27:02 pm »
Ако може препорака за дискови и плочки за корса ц 1.2. бензинец од 2004-та? Исто така, што мислите за Крис и Том од Ѓорче Петров - имаат ли таму добар избор?

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5255
 • Бенве си е бенве
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1548 на: Јуни 14, 2019, 19:34:10 pm »
Текстар или ате


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3053
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1549 на: Јуни 14, 2019, 22:23:21 pm »
Најдов на МакОил бензинската 4+,дотурив,се изгаси сијаличката,па ако се запали пак изгледа пушта од негде.Мада,со кочење ќе го испразнеше до сега скроз,два три дена даваше нотификација.
Колку го зеде и што марка, 1л?
0.5 литри 145 денари, појма немам која марка, жолта боја знам само дека е кантичката.
@Dule_  не се плочките, пишува на дисплејот break fluid low level нешто така

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5520
 • Плинаш!!!
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1550 на: Јуни 14, 2019, 23:19:22 pm »
Текстар или ате


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас ставив текстар пред 2-3 месеци, добро кочат ама потквичнуваат.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 488
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1551 на: Јуни 14, 2019, 23:31:15 pm »
gi nema Tarox vo listata, edna od najdobrite marki:

https://www.tarox.com/en/product_cat/brake-discs/

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2170
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1552 на: Јуни 15, 2019, 10:09:37 am »
Најдов на МакОил бензинската 4+,дотурив,се изгаси сијаличката,па ако се запали пак изгледа пушта од негде.Мада,со кочење ќе го испразнеше до сега скроз,два три дена даваше нотификација.
Колку го зеде и што марка, 1л?
0.5 литри 145 денари, појма немам која марка, жолта боја знам само дека е кантичката.
@Dule_  не се плочките, пишува на дисплејот break fluid low level нешто така

Епа истото е. Како што се трошат плочките, клипчето во шепата излегува нанадвор и нивото на глицерин опаѓа. Освен ако не ти тече, не глеам причина зошто би опаднало нивото на глицерин. На постарите коли, кога ќе светне сијаличката за рачната значи нема глицерин и се проверуваат плочки. Истото се јавило кај тебе само со порака на дисплеј. Затоа најдобро провери ги и плочките.

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2330
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1553 на: Јуни 15, 2019, 12:07:21 pm »
Најдов на МакОил бензинската 4+,дотурив,се изгаси сијаличката,па ако се запали пак изгледа пушта од негде.Мада,со кочење ќе го испразнеше до сега скроз,два три дена даваше нотификација.
Колку го зеде и што марка, 1л?
0.5 литри 145 денари, појма немам која марка, жолта боја знам само дека е кантичката.
@Dule_  не се плочките, пишува на дисплејот break fluid low level нешто така

Епа истото е. Како што се трошат плочките, клипчето во шепата излегува нанадвор и нивото на глицерин опаѓа. Освен ако не ти тече, не глеам причина зошто би опаднало нивото на глицерин. На постарите коли, кога ќе светне сијаличката за рачната значи нема глицерин и се проверуваат плочки. Истото се јавило кај тебе само со порака на дисплеј. Затоа најдобро провери ги и плочките.

Исто мислев и јас дека ми капе од негде, пошто опаѓаше нивото.

Ги сменив плочките, и оп - нормала.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3053
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1554 на: Јуни 16, 2019, 15:09:58 pm »
Може да се и плочките,пред 3 год се сменети напред,позади јок.
Кога ќе светне сијаличката за нив,ќе ги мењам.

Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 44
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1555 на: Јуни 16, 2019, 20:37:22 pm »
gi nema Tarox vo listata, edna od najdobrite marki:

https://www.tarox.com/en/product_cat/brake-discs/
Овие може кај нас да се најдат?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30701
 • Таков е животот... јебига
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1556 на: Јуни 16, 2019, 22:20:35 pm »
Најдов на МакОил бензинската 4+,дотурив,се изгаси сијаличката,па ако се запали пак изгледа пушта од негде.Мада,со кочење ќе го испразнеше до сега скроз,два три дена даваше нотификација.
Колку го зеде и што марка, 1л?
0.5 литри 145 денари, појма немам која марка, жолта боја знам само дека е кантичката.
@Dule_  не се плочките, пишува на дисплејот break fluid low level нешто така

Епа истото е. Како што се трошат плочките, клипчето во шепата излегува нанадвор и нивото на глицерин опаѓа. Освен ако не ти тече, не глеам причина зошто би опаднало нивото на глицерин. На постарите коли, кога ќе светне сијаличката за рачната значи нема глицерин и се проверуваат плочки. Истото се јавило кај тебе само со порака на дисплеј. Затоа најдобро провери ги и плочките.

Исто мислев и јас дека ми капе од негде, пошто опаѓаше нивото.

Ги сменив плочките, и оп - нормала.
Глицерин не може да капе. Ако некаде има дупче целиот ќе истече наеднаш и остануваш без кочници.