Гласање

Koi diskovi i plocki gi preporacuvate?

Ferodo
71 (28.5%)
TRW
32 (12.9%)
LPR
14 (5.6%)
Textar
16 (6.4%)
Woking
2 (0.8%)
Remsa
10 (4%)
Valeo
26 (10.4%)
Ate
47 (18.9%)
Mintex
2 (0.8%)
Pagid
18 (7.2%)
Tomax
6 (2.4%)
Wagner® Brake
5 (2%)

Вкупно гласови: 249

Автор Тема: Kvalitetni Diskovi i Plocki  (Прочитано 344042 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1455 на: 22 Декември 2018, 09:04:18 am »
Анкетава е квалитетни дискови и плочки. Феродо и квалитет ...
Да ги видиш феродото што ги имам ја на 147-цата.... И филинг, и моќ и не чкрипат... Ама од западот се, не се од гранапче у македонија купени. Така беше и кај нас пред 4-5 години, феродо имаше квалитет кога анкетава беше валидна.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1456 на: 22 Декември 2018, 09:38:41 am »
Анкетава е квалитетни дискови и плочки. Феродо и квалитет ...
Знам што ти е муабетот, ама темата така се вика, анкетата е:


 
И по некоја логика треба да се препорачуваат квалитетни, ама не секој има исто мерило за квалитет и не секој чита од исто место после гуглањето :)

Јас имам одлично искуство со Брембо и со Ате. Некој има лошо искуство со Брембо...

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1457 на: 22 Декември 2018, 20:17:12 pm »
Додајте COMLINE (Allied Nippon) во анкетата. Сега и тие се подобри од некои звучни имиња на пазарот.
Made in Japan ☮

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1458 на: 10 Јануари 2019, 17:12:14 pm »
А да дообјасниш зошто?

Отсутен badnerves

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1459 на: 10 Јануари 2019, 18:51:42 pm »
Земав ја четири Blue Print дискови за Голф 4-ка у септември со Pagid предни и Bosch задњи гуртни заш у гранап ги купив и немаа предни Bosch, ама еве после скоро 7000km океј се ни вибрираат ни чкрипат, па ќе видиме што ќе биде понатаму.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1460 на: 10 Јануари 2019, 20:26:52 pm »
А да дообјасниш зошто?

Ако се однесува ова на мојот коментар, јас би рекол ти да објасниш зошто да не?
Made in Japan ☮

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1461 на: 10 Јануари 2019, 20:40:48 pm »
Па кажуваш дека се “подобри и од некои позвучни имиња”, без на никаков начин да го поткрепиш тоа...
Од каде тоа дека се подобри? Според кои критериуми?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1462 на: 10 Јануари 2019, 22:08:01 pm »
Па кажуваш дека се “подобри и од некои позвучни имиња”, без на никаков начин да го поткрепиш тоа...
Од каде тоа дека се подобри? Според кои критериуми?
Секогаш докажува тој што негира. Јас ги купив и ги тестирав и се подобри од Valeo, Remsa(сум ги немал, но од искуство на други кои ги познавам) и Ashika(нив ги имав и гледам ги нема исто така во анкетата, а не ги ни предложувам да ги има, многу лошо искуство имав со нив). Имаат одлична цена, достапни се онлајн, имаат заеднички каталог и огромен избор. Имаат чамфер дизајн како што имаат само најскапите брендови, не квичат, одлично кочат и ладни и загреани. Прават прашина умерено. Цените им се багатела.

Што се запаливте толку? Да не си помисливте си ги рекламирам, дека ги увезувам или нешто слично? Не сум на форумов за бизнис, туку да помогнам и да најдам решение за работи поврзани со автомобилот.

И да- за цената се подобри и од Textar и од Pagid и од ATE и од BREMBO и од FERODO и тн.

Толку ли е тешко да се додаде уште еден избор во листата? Кој знаел и пробал ќе си избери COMLINE(ALLIED NIPPON). Кој не ги знае ќе ги прескокни. За овие останатите за сите ли добивавте специјално објаснување за да ги ставите?
Made in Japan ☮

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1463 на: 10 Јануари 2019, 22:35:25 pm »
И толку беше тешко да објасниш, како што уствари фино објасни, без да се потресуваш ко матурантка со бубуљица на нос?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1464 на: 10 Јануари 2019, 22:48:30 pm »
И толку беше тешко да објасниш, како што уствари фино објасни, без да се потресуваш ко матурантка со бубуљица на нос?

Не знам колку си во тек, али матурантките сега немаат бубуљици ко некогаш, туку по третмани одат, мазни се и светнати кај да провериш. ;)

Туку, мислев ова е форум со посериозни луѓе, дека не е Кајгана. Се подразбира дека штом ги спомнав ги имам користено и сум задоволен, како и зошто инаку би ги предложил? (освен ако не сум увозник/продавач) Не ве разбирам. Многу сте напнати. Да имаше да ги изберам ќе ги изберев и ќе објаснев зошто сум задоволен. Вака не сум во можност да гласам, а треба да објаснувам за бренд за кој коментарот ќе се изгуби во морето коментари. Поентата на анкетата е да не мора да се чита форумот, туку да се гледаат резултатите. Не е поентата да се читаат коментарите. Кој ќе чита 100 страни? Нема логика да пишувам опис ако имам можност да гласам. И може да ја проширите листата, не е комплицирано, зошто вие се потресувате како пензионери со сметка за струја во зима?
Made in Japan ☮

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1465 на: 10 Јануари 2019, 23:36:51 pm »
Додајте COMLINE (Allied Nippon) во анкетата. Сега и тие се подобри од некои звучни имиња на пазарот.
Jas gi imam na astrata na zadnite diskovi ok se za parite ama ne se nesto posebni .... Remsa imav na rover ot i mozam da kazam za mene e vrv od disk plocki koi sum gi vozel meki ne go ostetuvaat diskot a kocat perfekt ...

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1466 на: 10 Јануари 2019, 23:48:00 pm »
Додајте COMLINE (Allied Nippon) во анкетата. Сега и тие се подобри од некои звучни имиња на пазарот.
Jas gi imam na astrata na zadnite diskovi ok se za parite ama ne se nesto posebni .... Remsa imav na rover ot i mozam da kazam za mene e vrv od disk plocki koi sum gi vozel meki ne go ostetuvaat diskot a kocat perfekt ...
Тоа не значи дека не треба да ги има во анкетата. Ти имаш какво-такво,но не негативно искуство. А штом велиш за парите, веројатно ти ги наплатиле скапо. На ebay ги има по багателни цени. Јас имам и напред и назад и сум презадоволен, особено за цената по која се продаваат. Плочки се потрошен материјал и се проиведуваат во огромни количини и понудата е огромна, нема логика плочки да имаат висока цена. Повеќе од 2000 денари за комплет предни/задни плочки нема смисла да се плаќа. Се што е над тоа е чист маркетинг и наплаќаат бренд, не за квалитетот. Значи зборувам за генеричките плочки, не оние за возила за возење на тркачки патеки.

Да дополнам - и јас бев скептик за плочки од Ebay, поточно за COMLINE. Повеќе не сум.
Made in Japan ☮

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6428
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1467 на: 10 Јануари 2019, 23:49:55 pm »
Woking плочките ене погоре ги има на листата, дали се добри или не ? Немам искуство со нив, а сум гласал за нив. Најверојатно немале ич гласови, па ми било грев да бидат со 0 гласови.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1468 на: 11 Јануари 2019, 11:02:58 am »
Додајте COMLINE (Allied Nippon) во анкетата. Сега и тие се подобри од некои звучни имиња на пазарот.
Jas gi imam na astrata na zadnite diskovi ok se za parite ama ne se nesto posebni .... Remsa imav na rover ot i mozam da kazam za mene e vrv od disk plocki koi sum gi vozel meki ne go ostetuvaat diskot a kocat perfekt ...
Шо се разбираш па ти од плочки...? Ќути таму и слушај шо ти кажува човекот! ;D

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1469 на: 11 Јануари 2019, 11:10:47 am »
Секогаш докажува тој што негира.
Во тој случај, извини молим те ;D

Јас ги купив и ги тестирав и се подобри од Valeo, Remsa(сум ги немал, но од искуство на други кои ги познавам) и
;D

И да- за цената се подобри и од Textar и од Pagid и од ATE и од BREMBO и од FERODO и тн.
Овие погоре наведените, сите си ги користел?