Автор Тема: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline  (Прочитано 157239 пати)

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 625
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1455 на: Март 21, 2020, 19:50:09 pm »
За фарови има од осрам легални лед фарови

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25387
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1456 на: Март 21, 2020, 19:54:33 pm »
За да ставам од GTI, треба да сменам и ербег. Ербегот е многу скап, а со половен не би си играл играчки. Така да, таа опција отпаѓа. Плус, од GTI има црвени конци.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17343
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1457 на: Март 21, 2020, 20:01:13 pm »
За фарови има од осрам легални лед фарови

Фарови или сијалици?

За да ставам од GTI, треба да сменам и ербег. Ербегот е многу скап, а со половен не би си играл играчки. Така да, таа опција отпаѓа. Плус, од GTI има црвени конци.

Може е да улета некој волан по отпадиве за евтино.

Присутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5361
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1458 на: Март 21, 2020, 20:21:49 pm »
Airbag ко airbag ако не е употребен, тоа е тоа. ЦПУ на аирвегот ќе си каже дали е ок или не. Не е лошо да е слична година/месец на производство чисто да не се погоди од друга серија.

Инаку, воланот од аудито изгледа мн добро. Ја би. Оспвено ми се допаѓа долниот дел што е пресечен. Е сеа, да не биде после воланот најубавиот дел од ентериерот :)

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 625
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1459 на: Март 21, 2020, 20:33:34 pm »
За фарови има од осрам легални лед фарови

Фарови или сијалици?


Фар. Сеуште нема легална лед сијалица. А за да биде легален лед фарот треба само да затворен херметички и да немаш допир до ледот.

https://www.osram.com/ecat/LEDriving%20XENARC%20for%20VW%20Golf%20VI-LED%20headlights-Cars-Automotive%20Lighting/com/en/GPS01_3276156/PP_EUROPE_Europe_eCat/

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17343
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1460 на: Март 21, 2020, 20:55:41 pm »
За фарови има од осрам легални лед фарови

Фарови или сијалици?


Фар. Сеуште нема легална лед сијалица. А за да биде легален лед фарот треба само да затворен херметички и да немаш допир до ледот.

https://www.osram.com/ecat/LEDriving%20XENARC%20for%20VW%20Golf%20VI-LED%20headlights-Cars-Automotive%20Lighting/com/en/GPS01_3276156/PP_EUROPE_Europe_eCat/

Директ за у фејк тјунинг и овие.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25387
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1461 на: Март 21, 2020, 22:13:21 pm »
Фаровите од Осрам се многу добри, само мене не ми се свиѓаат на лик.

Airbag ко airbag ако не е употребен, тоа е тоа. ЦПУ на аирвегот ќе си каже дали е ок или не. Не е лошо да е слична година/месец на производство чисто да не се погоди од друга серија.

Инаку, воланот од аудито изгледа мн добро. Ја би. Оспвено ми се допаѓа долниот дел што е пресечен. Е сеа, да не биде после воланот најубавиот дел од ентериерот :)

Абе сигурен сум дека е така, ама шубе ми е.

Јас не би го зарамнувал доле воланот, ем треба да се сече, ем не ми се свиѓа баш. Само страниците би ги направил со перфорирана кожа, и тоа е тоа. Таман да се освежи малку. :)

Отсутен andrej_111

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 250
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1462 на: Март 22, 2020, 10:42:26 am »
Не е баш така едноставно со ербегот како што мислите. Доколку е од крадена кола и некој го кодира за Голфот на Зеро на пример, голема е веројатноста да ве посети МВР, доколку краденото возило е пријавено во Интерпол.

Ова го зборувам од искуство, ми се има случено со едно удрено Ауди А6. Човекот сам си донесе два ербега од Грција, ги наместивме и после неколку дена добивме посета :) Среќа што човекот излезе фер и посочи од каде ги купил ербезите во Грција па истрагата продолжи таму :)
Aus Liebe Zum Automobil...

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2290
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1463 на: Март 22, 2020, 19:05:19 pm »
Не е баш така едноставно со ербегот како што мислите. Доколку е од крадена кола и некој го кодира за Голфот на Зеро на пример, голема е веројатноста да ве посети МВР, доколку краденото возило е пријавено во Интерпол.

Ова го зборувам од искуство, ми се има случено со едно удрено Ауди А6. Човекот сам си донесе два ербега од Грција, ги наместивме и после неколку дена добивме посета :) Среќа што човекот излезе фер и посочи од каде ги купил ербезите во Грција па истрагата продолжи таму :)

Мене ова стварно не ми е јасно како функционира - се приклучуваш на VAG серверите и во нив го има секој сериски на секој дел од секоја украдена кола и одма јавува на Интерпол па они го алармираат наше МВР? Малце sci-fi ми е муабетов.

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 625
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1464 на: Март 22, 2020, 19:53:16 pm »
Не е баш така едноставно со ербегот како што мислите. Доколку е од крадена кола и некој го кодира за Голфот на Зеро на пример, голема е веројатноста да ве посети МВР, доколку краденото возило е пријавено во Интерпол.

Ова го зборувам од искуство, ми се има случено со едно удрено Ауди А6. Човекот сам си донесе два ербега од Грција, ги наместивме и после неколку дена добивме посета :) Среќа што човекот излезе фер и посочи од каде ги купил ербезите во Грција па истрагата продолжи таму :)

Мене ова стварно не ми е јасно како функционира - се приклучуваш на VAG серверите и во нив го има секој сериски на секој дел од секоја украдена кола и одма јавува на Интерпол па они го алармираат наше МВР? Малце sci-fi ми е муабетов.

Зошто  sci-fi? Во Америка пример одат во отпадите и намерно проверуваат сериски броеви на делови сто ги имат дали се од украдени коли... пример Мерцедес знам дека става сериски и на лимарија...

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17343
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1465 на: Март 22, 2020, 21:12:34 pm »
Не е баш така едноставно со ербегот како што мислите. Доколку е од крадена кола и некој го кодира за Голфот на Зеро на пример, голема е веројатноста да ве посети МВР, доколку краденото возило е пријавено во Интерпол.

Ова го зборувам од искуство, ми се има случено со едно удрено Ауди А6. Човекот сам си донесе два ербега од Грција, ги наместивме и после неколку дена добивме посета :) Среќа што човекот излезе фер и посочи од каде ги купил ербезите во Грција па истрагата продолжи таму :)

Мене ова стварно не ми е јасно како функционира - се приклучуваш на VAG серверите и во нив го има секој сериски на секој дел од секоја украдена кола и одма јавува на Интерпол па они го алармираат наше МВР? Малце sci-fi ми е муабетов.

Зошто  sci-fi? Во Америка пример одат во отпадите и намерно проверуваат сериски броеви на делови сто ги имат дали се од украдени коли... пример Мерцедес знам дека става сериски и на лимарија...

Прв пат слушам и за ова. Ова може само за скоро украдена кола ако се најде или само да направат проверка дека е таа. Последици за никој нема ако не може да се најде крадецот.

Отсутен andrej_111

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 250
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1466 на: Март 22, 2020, 23:51:25 pm »
Најпросто кажано, секој електронски дел вграден во возилото во себе дигитално го има впишано бројот на шасија на возилото. За истиот дел да може да функционира на друго возило, мора истиот да се прекодира, односно да му се внесе бројот на шасија на второто возило. Тоа прекодирање, барем кај ВАГ групацијата оди со онланјн поврзување на тестерот со кој се врши кодирањето. Претпоставувам дека имаат систем со кој при тоа онлајн поврзување оригиналниот број на шасија од кој е дојден делот се праќа до VW-Интерпол-МВР... шта ја знам.

При вградување на нов дел (пример ербег) истиот пак се кодира за возилото во кое се вградува, но на него нема запишано никаков број на шасија.

Делови од каросерија, бандажи, ентериер итн, кои не се електронски делови, секако дека не може да се откријат на ваков начин дали се од крадено возило или не.
Aus Liebe Zum Automobil...

Присутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5361
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1467 на: Март 23, 2020, 22:04:26 pm »
Олрајти ден, немав поим дека до толку се одело, добро е да се знае со поновиве коли како е.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3399
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1468 на: Март 24, 2020, 22:48:21 pm »
Zero nemoj :)
We stick everywhere!

______________________________________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25387
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1469 на: Мај 28, 2020, 14:02:06 pm »
Денес непланирано ги исполиравме фаровите кај дечките од @Premium Motors Skopje.Одлично и брзо си ја завршија работата. :)