Гласање

Какви патосници користите, и кој се подобри според вас ?

Гумени
82 (43.9%)
Платнени
100 (53.5%)
Не ми требаат патосници
5 (2.7%)

Вкупно гласови: 187

Автор Тема: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)  (Прочитано 58766 пати)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #30 на: 11 Јануари 2012, 03:34:25 am »
Платнени дефинитивно !

Муабетите за вода и слично на зима се џабе. Никој не влегва во кола со кило снег ! И таа вода ке се впие и исуши, а кај гумените ке треба да ја истуриш.

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #31 на: 11 Јануари 2012, 05:33:59 am »
платнени ги вадиш ги поминуваш со ленор упива и милина :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #33 на: 11 Јануари 2012, 09:28:55 am »
Кога се гледа во поглед на хигиена, дефинитивно гумен патосник е закон...
Зошто:
Прво не упива вода и не се усмрдува.
Не прима ѓубре, прашина и слично.
Лесно се пере и одржува.
Ако се стави убав патосник, не најефтин изгледа убаво и фино.ж

Платнен:
Упива вода, не се суши, поготово не зимно време, а неисушени работи зимно време се усмрдуваат.
Се полнат ненормално со прашина, не се хигиенски и не се алтиалергиски.
На крај краева која е целта на полен филтер, ако патосникот ми е како вреќа од усисивач полн со прашина...А така е, никој не може да ме разубеди...
Колку и да го чистиш, пак ке биде со прашина.
А причата дека се осеќаш како дома, нема везе...Сите имате теписи дома или имате ламинат, паркет, плочки, бродски под, патос итн? :)
Ако  некој живее на село, и пример чува крави или свињи во штала, за да му биде како дома треба наместо аптосници да стави бала слама у кола ... :D

Не заебавајте...
Сега секој си има свои размислувања за и околу тоа, + секој си има свој вкус, а за вкусови не се дискутира, така да темава требало да ја крстите, односно гласањето да биде што повеќе користат членовите на карклуб...гумени или платнени патосници ;)
Ај бркајте работа :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #34 на: 11 Јануари 2012, 09:36:42 am »
еј баш убаво си објаснил ;) и јас сум со тебе за мислењево

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 670
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #35 на: 11 Јануари 2012, 10:15:47 am »
Јас во корсата имам гумени патосници (квалитетни од Еуростил) кој што не испуштаат никаква миризба,ниту пак квичат кога се мокри :) и многу се лесни за одржавање-ги поминуваш со една вода и веке светат како нови.
Во толедово имам платнени и се многу тешки за одржавање-треба да ги усисаш, па да ги испереш и да ги чекаш да се исушат па после да ги ставиш во кола пошто ке се замириса цела кола како на влага.
Затоа повеке сум за гумени патосници и платнените ке ги менувам за гумени.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #36 на: 11 Јануари 2012, 10:25:51 am »
Изгледа јас ја имам најлошата комбинација, пола гумени и пола платнени во делот каде што се гази највише.
Не знам дали е подобро или полошо ама гумени се од долната страна и не пропуштаат ама и многу тешко се сушат.
Најтешко е што на нашиве перачи треба да им објасниш да ги избришат само и да не ги перат, а најчесто гледаат има гума и пери со вап, па после не можам да ги исушам со денови во кола, решение само вади и на тераса/гаража.

Ама секогаш сум бил за квалитетна платнена патосница, гумените ми се повеќе за во теренско возило... не ги личи во лимузина :)
 

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #37 на: 11 Јануари 2012, 10:26:46 am »
Изгледа јас ја имам најлошата комбинација, пола гумени и пола платнени во делот каде што се гази највише.
Не знам дали е подобро или полошо ама гумени се од долната страна и не пропуштаат ама и многу тешко се сушат.
Најтешко е што на нашиве перачи треба да им објасниш да ги избришат само и да не ги перат, а најчесто гледаат има гума и пери со вап, па после не можам да ги исушам со денови во кола, решение само вади и на тераса/гаража.

Ама секогаш сум бил за квалитетна платнена патосница, гумените ми се повеќе за во теренско возило... не ги личи во лимузина :)
 

ти си ни ваму ни таму и гума и тепих :)

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #38 на: 11 Јануари 2012, 10:28:47 am »
Платнени патосници дефинитивно.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #39 на: 11 Јануари 2012, 11:14:39 am »
Прашина? Па ти нема да играш фудбал унутра :D Ако е некој алергичен нека си купи јонизаторче и озонерче ;) Ја не ги ни усисавам редовно, нема потреба - само ќе ги исчукам од некое стубче и ко' нови :) Башка едно квалитетно парфемче - ќејфои ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #40 на: 11 Јануари 2012, 12:18:56 pm »
Не држи муабетот со прашината и здрвствените причини, како и миризбата. Муабетот со побрзо или потешко сушење - да! Исто така и поголемо внимание бараат при чистење, но најчесто е доволно само усисивач. Ако ептен се запрљаат - во када, па преку вечер ќе се исушат во купатило - но биг дил. Поквалитетните се полесни за чистење.
Сепак на крајот изборот е поради лично чувство на комоција и убедување, а не поради некои хигиенско/технички причини. Комбинацијата лето - теписон, зима - гума е убава, ама јас не го поднесувам чувството на „гумен чамец“ и се справувам со (незначително) поголема грижа за патосниците.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #41 на: 11 Јануари 2012, 12:22:18 pm »
Штом е така, немора да мењате полен филтри...
Џабе ги фрлате парите!!!
+ летно време климата нема да ви лади, а ако ви е запрљан филтерот ... Вака без филтер ке ви кине..
+ зимно време ако не сте го смениле нема да ви мириса на устоен воздух...
Штета што не им текнало на инжинерите да го исфрлат комплетно :)

Али ете, ние како најпаметни може да им сугерираме :))
Али како што реков...Секој со своите размислувања.

:*
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #42 на: 11 Јануари 2012, 12:35:11 pm »
Штом е така, немора да мењате полен филтри...
Џабе ги фрлате парите!!!
+ летно време климата нема да ви лади, а ако ви е запрљан филтерот ... Вака без филтер ке ви кине..
+ зимно време ако не сте го смениле нема да ви мириса на устоен воздух...
Штета што не им текнало на инжинерите да го исфрлат комплетно :)

Али ете, ние како најпаметни може да им сугерираме :))
Али како што реков...Секој со своите размислувања.

:*
А бе Сале, не е така, зошто инаку ставаат теписонче во фабрика? Тоа не ја упива прашината? Грижата за возилото е тоа што не дозволува прашина да има. Јас кога ја земав алфата беше така многу запуштена, што навистина претходните газди можеле комотно да не ставаат филтри за кабина (а и каков беше тој што го извадив, веројатно и не го мењале често). Ако не ти упиваат гумените патосници прашина - ти упива тепихот, подлогата во колата. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #43 на: 11 Јануари 2012, 12:37:31 pm »
Штом е така, немора да мењате полен филтри...
Џабе ги фрлате парите!!!
+ летно време климата нема да ви лади, а ако ви е запрљан филтерот ... Вака без филтер ке ви кине..
+ зимно време ако не сте го смениле нема да ви мириса на устоен воздух...
Штета што не им текнало на инжинерите да го исфрлат комплетно :)

Али ете, ние како најпаметни може да им сугерираме :))
Али како што реков...Секој со своите размислувања.

:*
А бе Сале, не е така, зошто инаку ставаат теписонче во фабрика? Тоа не ја упива прашината? Грижата за возилото е тоа што не дозволува прашина да има. Јас кога ја земав алфата беше така многу запуштена, што навистина претходните газди можеле комотно да не ставаат филтри за кабина (а и каков беше тој што го извадив, веројатно и не го мењале често). Ако не ти упиваат гумените патосници прашина - ти упива тепихот, подлогата во колата. :)

Wrong !

Прашината нема да помине низ гумен патосник,за разлика од платнените.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Гумени vs Платнени Патосници ( такозвани лажен тепих)
« Одговори #44 на: 11 Јануари 2012, 12:38:36 pm »

Wrong !

Прашината нема да помине низ гумен патосник,за разлика од платнените.
Wrong, Платнениот патосник има гумено дно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.