Автор Тема: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)  (Прочитано 13262 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #45 на: 30 Јануари 2012, 18:40:26 pm »
znaci AUUU imas sondi i sondi na pazarot. Se vadi originalnata i se bara spored proizveduvacot zamena. Sovet ne kupuvaj Bosch, zasto se proizvedeni vo Turcija i se treta cetvrta klasa. Najdobro e da si otides vo Toyota i da si zemes od tamu. Toyota 1.6 motorot i 1.8 motorot ne se japonski i imaat Germanska eletktronika itn.. Kaj 1.4 e sosema drua prikaznata. 1.0 isto taka 1.33....
No dali si siguren deka e greskata od sondata ? Da ne imas problemi so MAF/MAP/TPS ima mnogu sto da se zafrkne. Napravi dijagnostika na 2-3 mesta i pobaraj da ti dadat kod na greskata i proveri podobro.

Katalizatorot mozes i da go otstranis go vadis i go krsis sitoto (ili go seces teloto - loceto i go prodavas sitoto - davaat mislam do 50EUR za nego vo Bugarija, kaj nas ne znam kako e), a na vtorata sonda se stava lazac (se namaluva protokot na gasovi, simulirajki katalizator... No toa ne raboti kaj site koli da znaes.
Koga imas 2 sondi pozelno e da se smenat dvete i da bidat komplementarni so pokazuvanjata, za da nemas problemi vo idnina. Site sto vozime moderni avtomobili treba da se pomirime so faktot deka odenje kaj majstorot vo garaza e minato. Samo specijaliziran servis so dijagnostika i pismen avtoelektronicar moze da pomogne. Pravilna dijagnostika polovina resen problem.
Obavezno treba na sekoj servis da se pravi dijagnostika.
Inaku se preporacuva posle 80000Km da se smeni sondata (sondite), MAF da se pregleda kako raboti - Lesno e na VAG vozilata se pravi so VCDS i e real time.... TPS se menuva najmnogu do 100000Km (tolku izdrzuva zasto e potenciometarski i se jadat grafitnite pisti - skoro kaj site vozila - benzinci i ponovi dizeli, senzor za temperatura na motor (kaj nekoi se 2 treba da se kontrolira na sekoi 50000Km.. Proizveduvacite sovetuvaat smena na 100000Km za bezgrizno vozenje)...
I taka da so nasite sovremeni vozila treba da si brkneme podlaboko vo dzebot koj e se poplitok. Ova vazi za bilo koja marka bilo Mercedes bilo Audi bilo Fiat ili VW....
Razlikata e samo vo cenite na senzorite. Postojat i trikovi na primer. Ako imas 1.6 AEE Golf 3 i da receme Skoda Felicija go vozi toj motor (AEE) vo VW cenata na sondata e povisoka od onaa vo Skoda taka da si kupuvas senzor od Skoda za poeftino i resavas problem...
Kaj onoj sto vozi da receme 1.8 Mazda motor koj e mozebi ist so Ford Mondeo 1.8 (treba da se vidi po brojot na motorot cenata na sondata za Mazda ili Ford ne e ista za istiot tip na motor (najcesto prvite bukvi od brojot na motorot se gledaat) i posle toa sekako se zema sonda za Mondeo koja e poeftina...
Na primer sondata za Alfa 155 twin Spart ima isti karakteristiki so onaa za Lada Niva so taa razlika sto Lada Niva ima sonda so 4 zici (2 greenje, 1 masa 1 signal) a Alfa mislam deka bese so 1 zica. Se kupuva sonda od Lada Niva 1.7I(1800 denari mislam deka bese vo Lada pretstavnistvoto) a za Alfa nekoi 6000 denari i se zasteduvaat nekoi paricki sekako. Drugar mi so Alfa 155 mi kaza... on proveril.
No za sve treba da se proveri pred da se kupi. E sega mozebi za tvojata Totoya po tie karakteristiki odgovara sonda od drugo vozilo. Posto motorot ti e "evropski" moze da pasuva od nekoe evropsko vozilo gledaj poeftina klasa (Lada 110, Niva, Skoda itn..).. Bitni se karakteristikite. A ako navojot ne odgovara se resava na drear za eftini pari...
Proveri na internet za sigurno. Taka ke zastedis nekoj dinar bar veruvam zasto dilerite ke te zakolat sarsko jagne vo fakturata ! Otvarajte oci na vreme.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #46 на: 05 Март 2013, 13:17:08 pm »
Друштво, денес добив пристојна понуда за Аурис 1,4 бензин за 5.000 е. со поминати накај 70.000 км па сум на мисла дали да се продаде ова моево и да се земе понова Тојота.

Е сега не знам која би била реална цена за мојава тојота да се продаде и дали се исплати горе споменатиов Аурис. 

Ваше мислење за 1,4 моторите на Тојота, не сум имал прилика да возам до сега?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #47 на: 05 Март 2013, 13:25:07 pm »
Моторите се добри, не врескаат со перформанси али се прилично рафинирани и сосем ок со потрошња.

Главниот бенефит у ситуацијава ти е понова кола. Мислам дека би можел на твојата кола да и земеш околу 2500-3000 еура.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #48 на: 05 Март 2013, 19:19:57 pm »
Друштво, денес добив пристојна понуда за Аурис 1,4 бензин за 5.000 е. со поминати накај 70.000 км па сум на мисла дали да се продаде ова моево и да се земе понова Тојота.

Е сега не знам која би била реална цена за мојава тојота да се продаде и дали се исплати горе споменатиов Аурис. 

Ваше мислење за 1,4 моторите на Тојота, не сум имал прилика да возам до сега?

Toyota 1.4 e japonski motor. Ogledaj se na Korolata. Top kola. Umereni perfomansi no ne trosi mnogu.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #49 на: 05 Март 2013, 20:05:14 pm »
Zero и Bugar, фала на советите, деновиве ќе одам да го погледнам аурисот па ќе пишам што е како е.

Мислам дека се исплати за 2000 е. 5 год. понова кола и со 100.000 км помалце.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #50 на: 28 Септември 2015, 22:43:44 pm »

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #51 на: 23 Април 2017, 22:09:28 pm »
Денес тргнав до молот и по пат приметив тропање од предница.
На враќање толку тропаше што 3 пати застанував,  ама немаше ништо видливо.

Тек кога стигнав во гаража приметив дека СИТЕ мутери на предно десно тркало се скроз лабави,  а едниот пред паѓање.

Све по список да им...  На шупаците од Церес кај момин поток. Па дали е можно пред месец дена да не ги стегнале и сега да се олабават?

Престегнав штрафови,  него сега сум у мисла дали нешто друго е оштетено,  што да проветам?  Вака штрафовите изгледаа ОК.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #52 на: 23 Април 2017, 22:11:38 pm »
Може некој сакал да ти украде тркало

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #53 на: 23 Април 2017, 22:23:44 pm »
Денес тргнав до молот и по пат приметив тропање од предница.
На враќање толку тропаше што 3 пати застанував,  ама немаше ништо видливо.

Тек кога стигнав во гаража приметив дека СИТЕ мутери на предно десно тркало се скроз лабави,  а едниот пред паѓање.

Све по список да им...  На шупаците од Церес кај момин поток. Па дали е можно пред месец дена да не ги стегнале и сега да се олабават?

Престегнав штрафови,  него сега сум у мисла дали нешто друго е оштетено,  што да проветам?  Вака штрафовите изгледаа ОК.

Ако после престегање не ти се појавил пак звукот, онда и јас мислам дека
Може некој сакал да ти украде тркало

Мене ми имаа таква глупост направено на предното десно на Лансерот, али џаба, пошо по два сигурносни имав на секое тркало.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #54 на: 23 Април 2017, 22:55:33 pm »
Јас кога мењав летни место зимски, сам „со осет“ (знаам, време одамана е за момент кључ), пошто стално ми ги престегаат по сервиси, и ги проверив после мрдање пред гаража, и пак ми се олабаи тркало на она дрднавоно накај Штип кога праевме тура. После коа им викнав „без осет...“, мамата нивна, они ќе ми се олабавувале...

Ако крадел некој, нема прво да ги олабави па да крева кола па да ги доотштрафува...тој одма вади све, крева кола, тркалото паѓа у рука и фаќа џаде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Toyota Corolla Hatchback 1.6 VVT-i T2 5d (02)
« Одговори #55 на: 23 Април 2017, 23:06:16 pm »
Тоа и мене ми е чудно,  само два дена не е во гаража. Ем на 15 год стара кола со стари гуми некој да му текне да краде тркала.

Многу чудно, ни на крај памет не ми беше дека може да се штрафовите,  поштено лупаше. Ќе видам утре дали ќе прави нешто проблем.

Веле како што вика,  сигурносни штрафови му е мајката,  нека краде ако сака,  само да не остави на пола па да ме убие некаде.