Автор Тема: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100  (Прочитано 72490 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11757
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #30 на: Јуни 09, 2011, 08:07:50 am »
според мене,ББС-ките не се грди ама и не се баш најубави пошо се постар модел,а пак со стандардните нема да добиеш многу на лик....размисли па после прај комбинација
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31088
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #31 на: Јуни 09, 2011, 10:47:17 am »
Да да
1.6   8 вентили  55KW/75KS
Смрт нема тој мотор. Само да не го прегрееѓ или да не го оставиш без масло

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #32 на: Јуни 10, 2011, 04:17:10 am »
според мене,ББС-ките не се грди ама и не се баш најубави пошо се постар модел,а пак со стандардните нема да добиеш многу на лик....размисли па после прај комбинација

Јас сум повеќе за BBS од една проста причина
Секоја втора астра ги вози овие стандардни бандажи Опел, а вакви BBS не сум видел ниту една барем во Битолата..
п.с. Поштовам BBS !
Само интересна беше понудата па ме заинтересира малку, па реков ај мислења повеќе да слушнам..


Да да
1.6   8 вентили  55KW/75KS
Смрт нема тој мотор. Само да не го прегрееѓ или да не го оставиш без масло

Е за малку го спасив, навреме видов.. па отворање, менвање комплет диктони, шлајфовање вентили и се како шо си оди..
Сега вервам дека смрт ке нема !  :D

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #33 на: Јуни 19, 2011, 16:36:19 pm »
Имам прашање до вас другарчина...

Која димензија на гуми да одберам за ББС киве кој се 6.5 цола широки ???
Сега возам гуми 185/65/R14
Фабрички препорачани се 195/60/R15
Според калкулатор за гуми 195/55/R15 одговара со сегашните 185/65/R14
Во мисла сум дали да си одам на фабрички 195/60/R15 или да си одам на пониски со цел да добијам и на лик ???

Очекувам предлог,совет итн...
Поздрав !

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9695
 • Архитект
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #34 на: Јуни 19, 2011, 16:48:22 pm »
Имам прашање до вас другарчина...

Која димензија на гуми да одберам за ББС киве кој се 6.5 цола широки ???
Сега возам гуми 185/65/R14
Фабрички препорачани се 195/60/R15
Според калкулатор за гуми 195/55/R15 одговара со сегашните 185/65/R14
Во мисла сум дали да си одам на фабрички 195/60/R15 или да си одам на пониски со цел да добијам и на лик ???

Очекувам предлог,совет итн...
Поздрав !


195/55/15 клај му ич не се мисли. Според рачунките тие ти се најидеални.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #35 на: Јуни 22, 2011, 05:16:28 am »
Јас сум за 195/55/15 само да видам ако најдам оти поретки се, можи да бидат и 195/50/15 бидејки полесно се наогаат...
Само во мисла сум дали ке дојде колата пониска со 50 ки гуми ???

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10652
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #36 на: Јуни 22, 2011, 11:31:28 am »
Еве ти, што како :)
http://www.trofejbitola.com/compare.php

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46040
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #37 на: Јуни 22, 2011, 13:55:16 pm »
Значи слични гуми возам и јас така да знам. Те ограничува едино тоа што имаш бензинче, да беше тдизел тури какви сакаш. Слободно да ставиш малце помалечки гуми. Особено ако поголемиот дел од вожњата ти е гредска (80%), нема аир да видиш од поголеми гуми.

Значи 185/65/р14 треба да ги замениш со 195/50/r15, немој случајно да си фрлал дупло пари за 55ки. Јас ги имам на фиестата 50ките и се бајаги ниски, треба да се над 2.3 постојано напумпани. Тие ќе ти ја спуштат цела кола за 10мм што е таман. А ќе биде боља за низ град колата. Или евентуално 205/50/р15 можеш да ставиш што би ја спуштиле за 5мм колата.
Твој избор, ама на бензинче за во град (80%) јас би одел на првите. Нијанса подобри перформанси и нијанса помала потрошувачка - али исклучиво ако ти се препумпани како што треба. Издишана гума па уште и широка пие бензин...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19290
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #38 на: Јуни 22, 2011, 14:02:13 pm »
205/50 R15 e retka dimenzija na guma.
Ke go kostaat dosta poskapo.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #39 на: Јуни 22, 2011, 15:40:27 pm »
Дени баш 80 - 90 % се вози гратска вожња..

205/50 R15 мислам дека е многу широка за 6.5Ј бандаж
195/50/15 мислам е најдобра опција, а и ги има еден куп, па таа изгледа ке биде  :)

Фала дечки !  ;)


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #40 на: Јули 04, 2011, 16:59:55 pm »
Денес малку се испеков на сонцето се занимавав со проба на бандажите. Во мисла бев за централната дупка дали ке треба одземање на бандажот или ке требаат пиксни, ама си легнуваат перфект  ;D
Се чекаат гуми и да се монтираат, а дотогаш се мислам за полирање на венецот  ::)
Нешто ми паѓа на памет и хром фарба, па дали некој знај кај се наоѓа, цена, како оди припрема за фарбање со хром фарба и сл. ???

Еве некое сличе:


И малку позирање  :P :P :P  :-*


Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #41 на: Јули 10, 2011, 17:43:19 pm »
Капачиња ако не најдиш локално имаш на e-bay. Виде кај низовци ?
Оsmica aј најди ми 3-4 капачиња..толку ми фалат :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9695
 • Архитект
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #42 на: Јули 10, 2011, 18:34:35 pm »
Капачиња ако не најдиш локално имаш на e-bay. Виде кај низовци ?
Оsmica aј најди ми 3-4 капачиња..толку ми фалат :)
Какви капачиња?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Opel-Center-Caps-Wheel-Center-Caps-Center-Cap-Stickers-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3369387ab0QQitemZ220808641200QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories
Овие бркат работа?
Ако не, барај на и беј или да ојме кај низовци :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11757
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #43 на: Јули 10, 2011, 18:36:04 pm »
Капачиња ако не најдиш локално имаш на e-bay. Виде кај низовци ?
Оsmica aј најди ми 3-4 капачиња..толку ми фалат :)
Какви капачиња?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Opel-Center-Caps-Wheel-Center-Caps-Center-Cap-Stickers-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3369387ab0QQitemZ220808641200QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories
Овие бркат работа?
Ако не, барај на и беј или да ојме кај низовци :)
или ке частиш кафе усште еднаш,и ке прошетаме по паркинзи  ;) :D ;D ;D ;D ;D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8876
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G Black
« Одговори #44 на: Јули 10, 2011, 20:14:02 pm »
Капачиња ако не најдиш локално имаш на e-bay. Виде кај низовци ?
Оsmica aј најди ми 3-4 капачиња..толку ми фалат :)
Какви капачиња?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Opel-Center-Caps-Wheel-Center-Caps-Center-Cap-Stickers-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3369387ab0QQitemZ220808641200QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories
Овие бркат работа?
Ако не, барај на и беј или да ојме кај низовци :)
или ке частиш кафе усште еднаш,и ке прошетаме по паркинзи  ;) :D ;D ;D ;D ;D ;D

профф имаш вакви 500 ки пластични во дебојот или во то дуканчето покрај драгорот ;)

мече ке ти кажам кај има за мојата да свртиш имаш две три кафина :)