Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 159373 пати)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17527
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1305 на: Февруари 01, 2019, 11:08:27 am »

Ако ти се појави доцнење на звукот од појачало во однос на тв (сигурно ќе се јави) не се збунувај, имаш на тв во сетинзи опција да го изедначиш звукот :)


Ајде уште едно прашање. Имам и Bluetooth на телевизорот, дали ќе добијам подобар звук преку него или од оптички дигитален конвертор? Мислам со Bluetooth 4.2 или 5.0 дека нема да има и потреба за корекција на доцнење на звукот.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Доцнење може нема да имаш ама квалитет ќе изгубиш.

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1306 на: Февруари 03, 2019, 12:06:19 pm »
Штотуку го порачав ова
https://s.click.aliexpress.com/e/g8YmshE па ќе кажам како ќе биде.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17527
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1307 на: Февруари 07, 2019, 22:53:48 pm »
Што да се земе за озвучување во кола до 250-300 евра? (Форд Фокус 2009)
Да си остане фабричкото радио. И од каде да се земе изолација да се средат вратите?

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1308 на: Февруари 15, 2019, 14:30:44 pm »
Стигна вчера, за помалку од 2 недели. Функционира и со Bluetooth и со оптички кабел, само излезот преку 3,5мм е страшно слаб. Немав 2х2 RCA кабел, ќе земам па ќе пишам апдејт.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1309 на: Февруари 16, 2019, 21:24:21 pm »
Некој да препорача звучници 16.5cm/6.5" за во Corsa D со фабричко радио, цена до 4000 ден.?

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5466
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1310 на: Февруари 21, 2019, 17:39:08 pm »
Клабери

Му земав на малиот џип на акумулатор. Се супер ама изглеа или мп4 плеерот или звучникот е цркнат. Пробав со 3 5мм излез од моб со два посебни лев денес излези на кабел, доближив на пиновите од звучникот и глеам не реагира.
Ако е цркнат, кај да најдам звучник 8 омски 3 вати дијаметар 75 см?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38445
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1311 на: Февруари 21, 2019, 17:59:38 pm »

Ако е цркнат, кај да најдам звучник 8 омски 3 вати дијаметар 75 см?
  :o :o

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5466
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1312 на: Февруари 21, 2019, 18:42:48 pm »
;D

Дели со 10 де, на 75мм мислев

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5466
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1313 на: Февруари 23, 2019, 22:33:30 pm »
Клабери

Му земав на малиот џип на акумулатор. Се супер ама изглеа или мп4 плеерот или звучникот е цркнат. Пробав со 3 5мм излез од моб со два посебни лев денес излези на кабел, доближив на пиновите од звучникот и глеам не реагира.
Ако е цркнат, кај да најдам звучник 8 омски 3 вати дијаметар 75 мм?
https://m.aliexpress.com/item/32708750872.html?pid=808_0000_0201&spm=a2g0n.search-amp.list.32708750872&aff_trace_key=c68f018fdfca4ff5a2c4cde77310a8f7-1550245190250-01547-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=4713amp-1LwT0DJZLZ9u5ynbj2JJww1550918825145

Вакво нешто клабери, само несакам да го чекам

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4001
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1314 на: Март 06, 2019, 15:40:29 pm »
Стигна вчера, за помалку од 2 недели. Функционира и со Bluetooth и со оптички кабел, само излезот преку 3,5мм е страшно слаб. Немав 2х2 RCA кабел, ќе земам па ќе пишам апдејт.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Go probla li so RCA? Sakam da naracam vakvo...

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1315 на: Март 06, 2019, 19:42:35 pm »
Стигна вчера, за помалку од 2 недели. Функционира и со Bluetooth и со оптички кабел, само излезот преку 3,5мм е страшно слаб. Немав 2х2 RCA кабел, ќе земам па ќе пишам апдејт.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Go probla li so RCA? Sakam da naracam vakvo...
https://youtu.be/6q9Lx88Df4I

Го пробав, еве видео каде се мачам да му објаснам на Кинезот што мака имам :)
Почекај да видам како ќе се реши проблемот па после ќе ти дадам амин за порачка. Освен слаб излез, друго ок функционира.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен doktor

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 371
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1316 на: Март 06, 2019, 21:10:27 pm »
Yamaha RXV 485, Pioneer CS-7070

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1317 на: Март 07, 2019, 00:49:48 am »
Amp: Pioneer SX-20
Spk: Monitor Audio Bronze BX5

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25639
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1318 на: Март 07, 2019, 08:19:51 am »
Фино, фино, вери најс. Само, вака по ѕидов гледано, телевизорот може да е уште барем 30% поголем. ;D

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10008
 • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1319 на: Март 07, 2019, 08:29:45 am »
И едно 20 см пониско.