Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 153306 пати)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1380 на: Октомври 31, 2019, 14:16:10 pm »
Абе и јас не сум некој мераклија да ми свети звучникот во боја и да изигравам диџеј, само прашувам. На пример ова што го постирав на крај ме интересира како би се покажало зошто ако ништо друго го поврзувам со хдми преку тв и ем музика си слушам ем филмчиња ќе си гледам со топ аудио.https://www.teufelaudio.com/soundbars/cinebase-p14707.html

Исто така читав ривјус за bose soundbar 500

Отсутен racingx

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1381 на: Февруари 02, 2020, 23:07:53 pm »
Zdravo od neodamna kupiv jbl bar 5.1 soundbar so bezicni zadni sateliti i mn cesto gubam blutut konekcija na vuferot i satelitite nekoe iskustvo(ISKLUCIV TELEVIZOR IPTV ANTENI I PAK SE JAVUVA ISTIOT PROBLEM BAROT RABOTI Q VUFEROT I SATELITITE ZEZAAT GUBAT KINEKCIJA)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5884
 • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1382 на: Февруари 03, 2020, 08:36:24 am »
Zdravo od neodamna kupiv jbl bar 5.1 soundbar so bezicni zadni sateliti i mn cesto gubam blutut konekcija na vuferot i satelitite nekoe iskustvo(ISKLUCIV TELEVIZOR IPTV ANTENI I PAK SE JAVUVA ISTIOT PROBLEM BAROT RABOTI Q VUFEROT I SATELITITE ZEZAAT GUBAT KINEKCIJA)

Да се провери напојувањето за вуферот и сателитите. Односно батериите.
А ако ти е под гаранција, носи си го на сервис.

За Аудио само кабел...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3498
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1383 на: Март 24, 2020, 12:06:53 pm »
Не сум некој аудиофил ама ми се праи мерак понекогаш за аудио опрема. Моментално имам постаро NAD појачало и посебно NAD тјунер. Звучници имам ELAC и сум задоволен како звучи комбинацијава. Сепак се ми е на старо земено и во солидна состојба.
Налетав на едно лампашко појачалце, јас мислам дека вреди за парите ама па и не се разбирам толку. Еве и линк: http://www.alfaaudio.com.mk/ShowProduct.aspx?p=165206&name=AMPLIFIER_HTA-500B_SILVER_TAGA&ct=6177&r=6&c=20&l=54

Сакам мислење од поискусните дали е ок за парите

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1384 на: Април 10, 2020, 10:55:42 am »
Го земав ова вчера, презадоволен сум од звукот. Одличен за гледање филмчиња и слушање музика. Добив повеќе од што очекував.


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25372
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1385 на: Април 10, 2020, 11:22:09 am »
Одлично! Било кој саундбар е подобар од никаквите звучничиња во новите телевизори.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3247
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1386 на: Април 10, 2020, 11:42:56 am »
Заменети "PSB Image B6" со "Monitor Audio Silver 2".
Заменет и "Denon AVR1611" со "Marantz Pm 6005".
Новите звучници свират не споредливо подобро, а комбинацијата "Marantz и Monitor Audio" е одлична.
Следно некаков мини компјутер, затоа што нит е практично хард дискот цел ден вади стави на тв, нит лап топ исклучи уклучи полначи и глупости.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен Bojan j

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2855
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1387 на: Април 10, 2020, 11:48:53 am »
Јас па следно би фукнал 30% поголем ТВ :D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25372
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1388 на: Април 10, 2020, 12:09:50 pm »
Колку што е широко постољето, таман ќе си дојде. ;D

Шала на страна, браво Аце, аудиово таман!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1389 на: Април 10, 2020, 12:28:15 pm »
Колку што е широко постољето, таман ќе си дојде. ;D

Шала на страна, браво Аце, аудиово таман!
Точно, некоја пропорција да се одржи. Да си одговара треба. А има простор и нагоре да си тера...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9897
 • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1390 на: Април 10, 2020, 13:09:05 pm »
Заменети "PSB Image B6" со "Monitor Audio Silver 2".
Заменет и "Denon AVR1611" со "Marantz Pm 6005".
Новите звучници свират не споредливо подобро, а комбинацијата "Marantz и Monitor Audio" е одлична.
Следно некаков мини компјутер, затоа што нит е практично хард дискот цел ден вади стави на тв, нит лап топ исклучи уклучи полначи и глупости. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G960F using TapatalkОдлично!

Топ појачало си одбрал. Му фали само да имаше LAN.
Мора да се слушни комбинацијава.

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 403
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1391 на: Април 10, 2020, 13:54:02 pm »
Заменети "PSB Image B6" со "Monitor Audio Silver 2".
Заменет и "Denon AVR1611" со "Marantz Pm 6005".
Новите звучници свират не споредливо подобро, а комбинацијата "Marantz и Monitor Audio" е одлична.
Следно некаков мини компјутер, затоа што нит е практично хард дискот цел ден вади стави на тв, нит лап топ исклучи уклучи полначи и глупости. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Имам и јас Monitor Audio звучници Bronze BX5 и би сакал да го сменам Pioneer појачалото и размислував за некој Marantz, ми се свиѓа нивниот звук, ти сега само ми потврди за комбинацијата :)

Со здравје да си ги слушаш, супер сетап!

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2287
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1392 на: Април 10, 2020, 19:49:07 pm »
Заменети "PSB Image B6" со "Monitor Audio Silver 2".
Заменет и "Denon AVR1611" со "Marantz Pm 6005".
Новите звучници свират не споредливо подобро, а комбинацијата "Marantz и Monitor Audio" е одлична.
Следно некаков мини компјутер, затоа што нит е практично хард дискот цел ден вади стави на тв, нит лап топ исклучи уклучи полначи и глупости. (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Имам и јас Monitor Audio звучници Bronze BX5 и би сакал да го сменам Pioneer појачалото и размислував за некој Marantz, ми се свиѓа нивниот звук, ти сега само ми потврди за комбинацијата :)

Со здравје да си ги слушаш, супер сетап!

Sent from my YAL-L21 using TapatalkИ јас имам Monitor Audio - Silver RX2 и Pioneer сараунд појачало, и мене ми влезе чивијата да го сменам, ги гледам Marantz PM6006 и Marantz NR1200, мислам дека ќе одам со второто.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 843
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1393 на: Април 10, 2020, 20:45:43 pm »
ги гледам Marantz PM6006 и Marantz NR1200, мислам дека ќе одам со второто.

И да одиш со второто. NR1200 има и мрежен порт, и BT, и HDMI преклопник (ако има потреба), така што може да биде солиден центар на систем за домашна забава.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2287
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1394 на: Април 10, 2020, 20:58:25 pm »
ги гледам Marantz PM6006 и Marantz NR1200, мислам дека ќе одам со второто.

И да одиш со второто. NR1200 има и мрежен порт, и BT, и HDMI преклопник (ако има потреба), така што може да биде солиден центар на систем за домашна забава.

Читајќи по форуми, Marantz NR1200 се спомнува како многу сличен (малце послаб од) Denon DRA-800H, a во Аудио Центар се идентични со цена. Совет?

Втора работа - и звучниците и појачалава кои ги гледам имаат bi-wiring. Има ќар од тоа или да се оди како до сега со по еден кабел по звучник?