Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 164337 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5892
 • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1365 на: Октомври 24, 2019, 00:17:09 am »
Каде има изолација да се земе во Скопје?

Имаш во ЕуроМетод различна дебелина и густина на стиропор, почнувајќи од 1цм па се до 10 цм.
За Кнауф треба да прашаш по складиштава.
Имаш и ИсоВер, таа е исто добра, во ролни е.
Имаш и камена волна. Не кажа за што ти е, кров, меѓуспрат, надворешна изолација...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17654
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1366 на: Октомври 24, 2019, 00:22:48 am »
И јас се помешав со темите мислев за коли е. За кола барам изолација.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5892
 • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1367 на: Октомври 24, 2019, 18:18:24 pm »
И јас се помешав со темите мислев за коли е. За кола барам изолација.

Ааааааа, ја мислев сакаш Фасада да правиш.
Ондак имаш такви изолации односно не баш за кола али ке ти вршат работа, онде кај Веро Тафталиџе, малку подоле во зградата кај што е Топ Шоп продавницата. Имаш потенка и подебела, со алу фолија и без. Инаку оригинална изолација, како битуменска што е самолеплива, прескапа е но е стварно добра. На времето имаше во Мида, имаше и во Новус, но што има сега од тоа, стварно незнам.

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5892
 • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1368 на: Октомври 24, 2019, 19:17:31 pm »
On the Topic:

Ако некому му требаат сталци за звуцници, слободно нека ме контактира...
Ова се само дел од тоа како можат да бидат изработени. (мат, сјајни, гребен алуминиум и сл) Висина во зависност од големината на звучникот.


Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4035
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1370 на: Октомври 31, 2019, 09:09:44 am »
Дефинитивно JBL.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17654
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1371 на: Октомври 31, 2019, 09:12:17 am »

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20636
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1372 на: Октомври 31, 2019, 09:22:54 am »
За во дневна соба ова или за во детска?

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1373 на: Октомври 31, 2019, 09:31:20 am »
За во дневна соба ова или за во детска?

За во дневна, терпезарија. Од време на време сакам да си пуштам музиче, или кога готвам нешто у кујна да ми свири нешто во позадина а да не се бламирам со лош звук од телевизор, ми скурчи.

Дефинитивно JBL.
Ама таму постирав 2 модели едниот нели е портабл другиот не баш.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17654
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1374 на: Октомври 31, 2019, 09:33:33 am »
За во дневна соба ова или за во детска?

За во дневна, терпезарија. Од време на време сакам да си пуштам музиче, или кога готвам нешто у кујна да ми свири нешто во позадина а да не се бламирам со лош звук од телевизор, ми скурчи.

Дефинитивно JBL.
Ама таму постирав 2 модели едниот нели е портабл другиот не баш.

Ако ти е за ТВ и немаш намера да го преместуваш зошто не погледнеш некој саундбар?

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20636
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1375 на: Октомври 31, 2019, 09:38:35 am »
Овие мене ми се детски модели со неонки.
Далеку од лоши, али сепак детски.
JBL -от e bluetooth звучка и не брка работа за во дневна.

Немам искуство со саундбар, али мислам дека стандарден стерео или 5.1 систем е секако подобра опција.
И не мора да е некој бренд.
Се наоѓа по цена на JBL-от или максимум 50 евра поскапо.
Али добијаш тоа што треба.

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4035
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1376 на: Октомври 31, 2019, 09:48:52 am »
Тоа зависи од потребата. Сум чул неколку Xtreme 2, одлични се за тоа што се наменети.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10086
 • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1377 на: Октомври 31, 2019, 10:10:22 am »
Ако бараш нешто вакво - се во едно.
Види маршал имаат одлични звучки.

https://www.marshallheadphones.com/us/en/speakers/#country-dropdown

KILBURN II одлично се покажа на ривјуа. Сум го слушал кецот, супер звук има.

Башка далеку подобро изгледаат од тие сонито и јбл.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4920
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1378 на: Октомври 31, 2019, 10:33:20 am »
Фала на сите за советите, секако ќе разгледам и саунд бар. Овие исто читам не се лоши

https://www.teufelaudio.com/bluetooth/rockster-cross-p18576.html

На пример дали вакво нешто би извадило многу подобар звук од JBL Extreme 2 на пример??

https://www.teufelaudio.com/soundbars/cinebase-p14707.html

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38715
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1379 на: Октомври 31, 2019, 13:14:42 pm »
Што ќе препорачате за слушање музика по дома?

Нешто во овој стил:
https://www.euronics.lv/t/94902/audio/muzikas-sistema-mhc-v11-sony/mhcv11-cel
https://www.euronics.lv/t/114002/audio/muzikas-sistema-partybox-100-jbl/jblpartybox100eu
https://www.euronics.lv/t/111939/audio/muzikas-sistema-mhc-v42d-sony/mhcv42d-cel
https://www.euronics.lv/t/96766/audio/muzikas-sistema-gtk-xb5-sony/gtkxb5l-cel

или па вакво нешто ќе сврши работа?
https://www.euronics.lv/t/107635/audio/portativais-skalrunis-xtreme-2-jbl/jblxtreme2grneu

Фала.

Најубаво е ако можеш да ги слушнеш да одлучиш кое ти се свиѓа највеќе.
Јас ништо до овие кантиве за ѓубре не би земал.
Подобро земи си некое компактно стерео системче во овој стил (само за пример е земено): https://www.neptun.mk/categories/MUZICKI_SISTEMI/LG-CM-2460

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.