Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 159674 пати)

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1320 на: Март 07, 2019, 08:30:51 am »
Фино, фино, вери најс. Само, вака по ѕидов гледано, телевизорот може да е уште барем 30% поголем. ;D
Фала фала :)
За следен телевизор може 30% не, ама 11-12% сигурно :)
Овој е 49", следен здравје 55". Растојанието од тв до гарнитура ми е <4м, не би земал поголем од 55".

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38458
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1321 на: Март 07, 2019, 08:35:19 am »
60фче или 65че, ич да не жалиш :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1322 на: Март 07, 2019, 08:57:42 am »
И едно 20 см пониско.
Одев по некои стандарди, средината на ТВ да е на 110-120цм од подлогата, не е толку високо како што е на сликата, долниот дел е на 75цм, кога ќе земам 55ка или поголем ќе дојде уште пониско.
60фче или 65че, ич да не жалиш :)
Кога почнаа нагло да растат телефоните кога излезе првиот Galaxy Note, на xda форумот едни пишуваат бил голем, други никогаш не би носеле над 5 инчи телефон и еден дечко вика за неговиот 4.3" телефон When I first bought it it was soooo big, but somehow, it grew small :)
Може и јас така за 65ка ќе викам :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47542
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1323 на: Март 07, 2019, 09:06:41 am »
Со сигурност. Ќе се смееме како сме гледале на 55 инча за 10 години.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10012
 • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1324 на: Март 07, 2019, 09:25:04 am »
И едно 20 см пониско.
Одев по некои стандарди, средината на ТВ да е на 110-120цм од подлогата, не е толку високо како што е на сликата, долниот дел е на 75цм, кога ќе земам 55ка или поголем ќе дојде уште пониско.


120 од која подлога? Од тоа елементот?

105- 110см треба да е осовината на тв од подот.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5016
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1325 на: Март 07, 2019, 09:35:44 am »
Kaj mene e 3.30m i 60kata e taman dur i 65ka ke bese taman.

Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10012
 • Архитект

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1327 на: Март 07, 2019, 09:55:27 am »
И едно 20 см пониско.
Одев по некои стандарди, средината на ТВ да е на 110-120цм од подлогата, не е толку високо како што е на сликата, долниот дел е на 75цм, кога ќе земам 55ка или поголем ќе дојде уште пониско.


120 од која подлога? Од тоа елементот?

105- 110см треба да е осовината на тв од подот.
Овие се димензиите, инаку да, 10ина цм подоле немаше да биде лошо, ама не ми се дупи повторно во камењата :)

Ова е грубо, после дома ќе измерам точно.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1328 на: Март 07, 2019, 10:04:37 am »
https://www.which.co.uk/reviews/televisions/article/what-size-tv-should-i-buy/what-size-tv-should-i-buy
И јас така се ориентирав, (еве ја сликата со која бирав), ширината на собата е 4м, а реална далечина за гледање е 3.5м, па отидов на минимум димензија за да добијам максимум квалитет во буџетот :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1329 на: Март 07, 2019, 10:05:49 am »
@Ordevski одлично ти изгледа сетапот, ич да не му се секираш.

Јас му се оштрев да земам комплет Јамаха 5.1 за дома, ама поради шалтање на приоритети, ќе си почека.

Имам можност да изнајмам JBL 2.1 / 3.1 soundbar, па се мислам дали да пробам така... Ако е океј, да го купам озвучењето и да не му се замарам више :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5408
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1330 на: Март 07, 2019, 11:11:32 am »
Земи си поголем телевисор и фрли тоа окаљките/цвикерите/наочарите  ;D ;D ;D ;D ;D не ти требав појќе  8)

Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1331 на: Март 07, 2019, 11:38:41 am »
@Ordevski одлично ти изгледа сетапот, ич да не му се секираш.

Јас му се оштрев да земам комплет Јамаха 5.1 за дома, ама поради шалтање на приоритети, ќе си почека.

Имам можност да изнајмам JBL 2.1 / 3.1 soundbar, па се мислам дали да пробам така... Ако е океј, да го купам озвучењето и да не му се замарам више :)
Фала ти. :)

За JBL, пробај слушни го, ако можеш да изнајмиш и да тестираш нема подобро. Што и да слушнеш на друго место нема да биде исто како кај тебе :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1332 на: Март 07, 2019, 22:56:47 pm »
Sony TV 49XE8005, Denon AVR1611 и PSB image B6.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5016
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1333 на: Март 14, 2019, 10:31:46 am »
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1135421136660822&id=266187900250821

Prijatel raboti vo firmava sto gi proizveduva zvucnicive.
250kg eden tezi :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10012
 • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1334 на: Март 14, 2019, 10:43:21 am »
За која немена се овие звучници?

Ако се предвидени за по дома, ептен феил му е тежината.