Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 291969 пати)

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1185 на: 02 Ноември 2017, 15:18:22 pm »
Сепак најголема сатискфакција кај слушателот предизвикуваат првобитните полупроводнички елементи, кои воедно имаат висока импенданса, високо ниво на дисторзија(нелинеарна), далеку по ниска ефикасност, некои тврдат дека имале и вошки ( :) ) а тоа се електронските ламби кои неретко работат во класа А и имаат ефикасност во најдобар случај од нешто над 25% ( и во аб класа слична е ефикасноста ).

Што ќе рече, солидна комбинација би било побуден степен во А класа, и follower во D класа, за најдоброто од двата света?

И замисли сега, да постои таков концепт кој работи. Oh, wait. :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1186 на: 02 Ноември 2017, 19:44:46 pm »
Имаше на македонскиот форум за електроника "универзално" предпојачало со една ламба. И не се попушташе стандардно, ами напонот на ламбата се намалуваше :) Интересен додаток, кој не сум стигнал да го направам, ама сите што го слушнале беа видно изрдувани :) Исто и во DIY гитарски појачала сум гледал такви комбинации.
Устври ламбите се изградени од многу слични елементи, тие електродите внате се обложени со полупроводници исто како кај класичните транзистори со таа разлика што електродите се поставени во вакуум а кај транзисторите БЦЕ се испечатени на силициумска подлога. Додуша германиумските транзистори беа нај добриот компромис, ем без проблем работеа во Д класа, ама ради шумот и дисторзијата одамна не се користат... Шумот многу едноставно се потискаше. Модерните ФЕТ транзистори се најблиску до основната идеа за појачало, до ефектот на ел. маг. поле и работат слично како трансформаторсите засилувачи, вградени во Д класа се многу слични на правобитните засилувачи, но сепак звукот е премногу тврд за разлика од ламбите. 
Накратко објаснети магнетните појачала

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 601
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1187 на: 01 Јануари 2018, 21:54:06 pm »
Апдејт.

Нарачани звучките денес од страна на братучеда ми во Германија,до петок треба да стигнат на нејзина адреса.Нарачани се од https://www.elektrowelt24.eu/shop/ ,на веб страната пишува дека е Authorized dealer на ЈАМО,кога ќе пристигнат ќе се проверат визуелно.За транспорт до Македонија,најдов лице кое секоја недела со комбе носи патници до Германија и доставува пакети од Македонија до Германија и обратно.За услугата ми побара 70е.И ако се се одвива по планот звучките треба да ги имам кај мене за недела-две.



Денес исконтактирав со Аудиоцентар во врска со појачалото Denon AVR-X540BT,денес го добиле но неможеа цена да ми кажат.Утре ќе се слушнам со дечките да ми кажат цена.Во Германија во истата продавница од каде се нарачани звучките Denon AVR-X540BT чини 329 е .

Уште едно прашање до аудиофилите,со каков кабел да ги поврзам звучките и појачалото.Од каде и колку му е цената од метар.

AUDI дали има можност лицето што ти ги има донесено звучниците од Германија да ми донесе звучници од Србија? Некое инфо да ми дадеш како да направам ако се може.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1188 на: 02 Јануари 2018, 18:05:07 pm »
Моите звучки од Германија ги донесе еден од многуте превозници кои вршат превоз на патници и стока Македонија-Германија и обратно(конкретно мене ми ги донесе ПЕПИ).На овие социјалните мрежи пребарај ако најдеш некои кои вршат од Србија превоз на патници и предмети.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1189 на: 02 Април 2018, 20:22:55 pm »
Ај да прашам за совет ако некој имал искуство со лампаши појачала и замена на лампи. Конкретно проблемот почнав да го наслушнувам на одредени фрекфенции прво како C#  или А се слуша во позадина покрај звукот како тресење на прегорена сијаличка, по некое истражување по нет за можен дефект увидов дека две од лампите се заминати односно микрофонични/примаат звук на допир. Појачалото има 5 лампи, две поголеми веројатно за пред појачало и три помали. Првите две се EL84, третата е 12AX7B  и последните две односно проблематичните се 12AX7A.   Прашањето ми е дали може да се променат само тие две лампи или мора сите, или пак  тој дел со малите лампи цел, исто за biasing односно регулација на волтажата на овие дифолт лампи пишува дека е 15в и така имав наместено, сеа ако земам две од различен/ист бренд дали треба на ист"bias"  да ги местам или ако земам афтермаркет односно друга марка  на пример JJ tubes комплет не ми е јасно и никаде не најдов тој  биасот шо значи односно дали тие 15-16в препорачани се за појачалото или пак за дифолтните лампи внатре и ако земам јас друга марка на лампи како да дознаам на колку треба да ги подесам бидејки ако ги шлакниш на повеќе волти ќе им го скратам рокот или па ќе ги прегорам уште неупотребени.
Еве во прилог и едно видео од појачалото Bugera v22
Некој ако ме свати и да ми го појасни ова давам скара :D

« Последно менување: 02 Април 2018, 20:33:58 pm vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1190 на: 02 Април 2018, 20:41:38 pm »
Со појачала не, али со лампаши телевизори, уште памтам по некоја лампа како се мењаше на времето :D Тогаш се менуваа само расипаните лампи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1191 на: 02 Април 2018, 20:53:20 pm »
Уф мајке му.. и јас навремето кај дедо ми вадев преставав на телевизорот да видам со сликата што ќе се случува ама ова се испобаратав и не му разбирам несакам да ја ушлакам работата.. некои гледам кога има дефект ваков менуваат се ама дали мора незнам , не ми се даваат  70стина евра за џабе а и да купам нови подобри од овие не ми е јасно со тоа волтажата дали пак треба на толку или па сите лампи си имаат своја и како да дознаам без да ги спалам :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1421
  • Eбач на батерии :D
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1192 на: 02 Април 2018, 22:28:45 pm »
@vladic3110 утре после 9 навечер(тогаш се враќам) имам број у пц од човек што продава лампи, сервисира уреди итн. Човекот е од Скопје само да знаеш.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11698
  • Архитект
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1193 на: 02 Април 2018, 22:35:20 pm »
Сервис за лампаши само кај Владo во Скопје.
Влад појачала.

Контакт да бараме ако сакаш?

Последен пат тука беше со дуќан

https://www.google.com/maps/@41.9967844,21.443136,3a,75y,184.3h,92.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1s0EqKLVO5yO7_qV7t8FzGcg!2e0!7i13312!8i6656

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1194 на: 02 Април 2018, 22:56:30 pm »
@Tesla @osmica8 Фала ви и на двата мислам дека нема да имам потреба, баратав до сега по интернет и излезе дека тие две прегорените се лампи за предпојачалото кои не се баш осетливи на менување на вредност и дека можам да ги заменам само двете без некои потешкотии, истото ми го потврди и член на IT форумот така да се надевам дека ќе завршам работа без некоја потешкотија.
Едит: @Tesla уствари може број да се консултирам да не има компатибилни vintage лампи да си поиграм со бојата на звукот, @osmica8 , фала може да идам после велигден накај Скопје ќе видам. Иначе најдов неколку лампи шо сум берел како дете од стари радија ама ниедна не е компатибилна со овие да му еам :)
« Последно менување: 03 Април 2018, 00:17:58 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nikolaben

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 881
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1195 на: 21 Април 2018, 18:00:24 pm »
Рандом прашање, некој да не има алат за вадење на радио за Alfa Romeo 159 да ми излезе во пресрет... Ефтини се на нет не му се чека на другарот месец дена...

Вака изгледа
https://m.ebay.com/itm/Alfa-Romeo-156-147-GT-159-Car-Stereo-Removal-Release-Keys-Tools-Pins-PC5-83-Pair-/260293710150?_mwBanner=1


Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1196 на: 21 Април 2018, 19:00:31 pm »
Јас сам си направив вакви, свиткав подебела жица и без проблем го извадов фабричкото радио од Опел Корса (Blaupunkt Car 300).

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1197 на: 21 Април 2018, 19:04:52 pm »
Шајки / игли за плетење :D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1198 на: 21 Април 2018, 19:07:40 pm »
Ваља можи и со шајки. Има видеа на јутуп, начини на правење на алтернативни дупала за радио :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #1199 на: 21 Април 2018, 19:22:20 pm »
И поединачно да се излага. Шајка, штрафцигер, бакарна( полна) жица, нивна комбинација :). Освен ако не те мрзи да претрчаш до мајсториве како во мојот случај инаку најверојатно ќе те услужат без проблем(и пари) пошто е 1 мин работа :)