Автор Тема: Која кола до 3к евра?  (Прочитано 1587 пати)

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 529
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #15 на: Февруари 16, 2021, 14:33:29 pm »
.
« Последно менување: Февруари 16, 2021, 15:09:12 pm malinamamun »

Отсутен savage

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 528
 • Colt-че
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #16 на: Февруари 16, 2021, 15:13:36 pm »
Mitsubishi Colt пред фејслифт, значи до 2009.
Гледам овие донесените се редовно под 3000, ама јас ќе ти препорачам да најдеш македонска.
Пример: https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/Mitsubishi/Colt/se-prodava/skopje/kisela-voda/mitsubishi-colt-5-vrati-1-5-diesel-07/3557741
А имало и фејслифт за отприлика 3к: https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/Mitsubishi/Colt/se-prodava/skopje/skopje-opstina/colt-1-1-benzin-extra-cena/3517303
« Последно менување: Февруари 16, 2021, 15:19:02 pm savage »
Потпис.

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 529
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #17 на: Февруари 16, 2021, 15:30:52 pm »
Kaкo што кажаа веќе некои членови Clio 3 1.5 dci од 2005 нагоре.
Далеку подобар избор, од Corsa i GrandePunto, a 206 е веќе класи подоле.

И 2005 година да земеш колата има лик како понова. само гледај да е што поопремена.
Пријател зема, мана им е што тропкаат малку на прво палење дизните, ама не е воопшто проблем тоа како кај Опел на пример.
Освен гориво сипување, и мал сервис, мајстор нема посетено.
Потоа откако виде дека е задоволен купи и брат му. И тој се изнавози.

Проблем е што држат цена и што тешко се наоѓаат со убавиот мотор 86кс и убава опрема за 3000 евра.
Или ќе има од убавиот 86кс мотор, а друга опрема, или ќе има опрема, а ќе нема да биде тој мотор.

Еве три што го имаат тој мотор и што имаат убава опрема. Искрено со пластикиве на вентилација кои имитираат алуминимум многу поубаво и посвежо изгледа колата.

Другиве вакви со 86кс и опрема се над 3700 евра и немаше разлог да ти ги пишам, бидејќи многу има разлика од сумата.

Разгледај ги овие три

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3799648

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3834065

Ова беше кај братучед на фарбање. Ама го среди. Се познава, ама ништо страшно.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3849724


Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1424
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #18 на: Февруари 16, 2021, 21:25:26 pm »

Skoda Roomster/Fabia по можност 1.2 или по можност 1.4 бензин


Збориш за ТСИ или МПИ?

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4222
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #19 на: Февруари 16, 2021, 21:46:58 pm »
3к еура нема тси.

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Присутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3388
 • Samo VW je auto!
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #20 на: Февруари 17, 2021, 22:06:42 pm »
Kolku treba da ti ima greseno covek za mu predlozuvas 1.2 od VAG ili 147ca?
Me iznenadija pozitivnite komentari za Clioto, imalo luge so gledaat podaleku od corsa d i vag grupa, bravo.
« Последно менување: Февруари 17, 2021, 22:11:43 pm Prcot »
GTI je zmaj

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5410
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #21 на: Февруари 18, 2021, 07:02:44 am »
Јас за 3.000 евра не би погледнал никаков дизел зошто веројатноста е дека ќе имаш проблеми. Дали во блиска иднина или за година дена незнам. Види нешто полесно за одржување, на пример тојота јарис 1.0 или 1.3 ако има за таа цена.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5035
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #22 на: Февруари 18, 2021, 07:54:14 am »
Јас за 3.000 евра не би погледнал никаков дизел зошто веројатноста е дека ќе имаш проблеми. Дали во блиска иднина или за година дена незнам. Види нешто полесно за одржување, на пример тојота јарис 1.0 или 1.3 ако има за таа цена.
Многу точно.


Присутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9726
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #23 на: Февруари 18, 2021, 17:21:33 pm »
Kolku treba da ti ima greseno covek za mu predlozuvas 1.2 od VAG ili 147ca?
Me iznenadija pozitivnite komentari za Clioto, imalo luge so gledaat podaleku od corsa d i vag grupa, bravo.


Сеј бе. Рено поарно од Алфа. ;D ;D 10 години имав Алфа, ај да не знам :D

Епа за тие пари толку музика бензинец 1.0, 1.2, 1.4.  Дали VAG, дали Toyota, дали Kia...

Ако ме прашате мене ...пре би 1.2/1.4 бензинец било кој него ли 1.4TDi/1.5Dci ама вие си знаете :) 1.9JTDm е најдобар мотор за тие пари. Нека си купи Saab 1.9 ако најде ете нека не биде Алфа :) Опел подвозје. (Процедурално: Збораме за дрнкани коли)

Отсутен malinamamun

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 529
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #24 на: Февруари 18, 2021, 19:28:25 pm »
Јас за 3.000 евра не би погледнал никаков дизел зошто веројатноста е дека ќе имаш проблеми. Дали во блиска иднина или за година дена незнам. Види нешто полесно за одржување, на пример тојота јарис 1.0 или 1.3 ако има за таа цена.

Има дизел мотори кои вртат по 1.000.000 километри

Проблемот е кај нас, што луѓе земаат коли од плац, кои се оставени во Италија пред да почнат да се расипуваат, со свртени 300.000км , и пред големи сервиси, тоа не го прави лош дизелот.

1.5 дци, 1.9 тди, мерцедес cdi , 1.8 тдци

Сите овие мотори се ретки што откажуваат пред да поминат голема километража.


« Последно менување: Февруари 18, 2021, 20:00:09 pm malinamamun »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5410
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #25 на: Февруари 18, 2021, 20:19:13 pm »
Не е финтата што има мотори со по 1.000.000км. Да бидеме реални, ретко кога се поебува самиот мотор туку проблемите се поврзани со работи околу моторот. За таква цена можеш да очекуваш проблем со егр, гареж, проблем со дизни, турбина, карики итн.

Присутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 21305
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #26 на: Февруари 20, 2021, 13:34:42 pm »
Добро очувана 206ка HDI.. ама добро очувана.
Комшо имаше Ц Класа дизел од 2000  и некоја како "главна кола" и 206 HDI за жена му.

Мечето скапа на гепек и задни полумесеци, проблеми со мотор, кочници и сл.
Пежото до денес е пали вози...иако воопшто не го одржуваат.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3322
Одг: Која кола до 3к евра?
« Одговори #27 на: Февруари 20, 2021, 16:37:23 pm »
Затоа и тера, пошто не го одржуваат.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.