Автор Тема: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp  (Прочитано 4416 пати)

Отсутен Nemam Idea

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« на: 28 Јануари 2021, 10:05:32 am »
Веќе скоро 10 години возам кола со 3 врати, па дојде потреба да ми треба со 4/5. Гледајќќи секакви коли, дојдов на мислење да земам фиат пунто дизел (2010-нагоре) поефтини, понови и доста позачувани внатре, па случајно ми излезе пред очи, фиат Идеа 2008 што е доста поефтино и од пунтото а гледам солидно и комотно.
Гледав по форумов никој нема вакво возило, па дали некој има искуство со мотор 1.3 мултиџет 90коњи? ако може да ми даде мислење како е за одржавање, дали често се расипува?
Иначе информативно, возам vw 1.4 tdi 75hp od 2000 година, до сега освен редовни сервиси друго ништо немам сменето, ептен ми се погоди на старо купено.
ПС годишно возам по 10к km
« Последно менување: 28 Јануари 2021, 10:13:35 am Nemam Idea »

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #1 на: 28 Јануари 2021, 11:23:53 am »
Idea мислам не се продавала во Македонија, така да за некои поспецифични делови, ќе треба да се снаоѓаш (а претпоставувам има доста специфични, ентериерот е доста различен од сите Фиати во тоа време).

Јас би го скокнал како модел.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #2 на: 28 Јануари 2021, 13:30:00 pm »
Чудно, но вистинито, викендов имав „средба“ со Фиат Идеа, која беше заглавена на почетокот од Прилепско вештачко езеро, па беше нешто како Botswana Special патешествие.

Ова е субјективно, ама возилцето не ми се допадна, не ми изгледаше комотно и покрај што имаше 5 врати, повеќе збиено беше и добив впечаток како да е направено само за да имаат возило во класата Minivan, a и ме потсетува многу на Huyndai Atos.

И јас би го скокнал како модел.

Отсутен Nemam Idea

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #3 на: 28 Јануари 2021, 13:40:43 pm »
 :(

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3826
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #4 на: 28 Јануари 2021, 14:12:48 pm »
А да си земеш Мерива? Физички, просторно идентична со Идеа, а далеку подостапна за секоја друга проблематика. И цена и делови и мајстори и све...

Чисто како предлог... И јас кога ја зимав Меривата, ми беше Идеа у игра...

Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен Nemam Idea

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #5 на: 29 Јануари 2021, 08:51:47 am »
Финтата е што начекав многу ефтино и многу добро очувано посебно внатре, не е со изжвакани седишта. Никогаш на памет не ми текнало да барам ваква кола.

Прашањето ми е, како е за одржавање моторот, дали често се расипува и што страда?
Ентериер до сега ништо не ми притребало без разлика што имало такви растурени коли,
па се надевам нема ни да ми притреба во иднина за било каква кола и да земам.
Секако ја чувам, внимавам на се... одржавам редовно и тоа е тоа.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #6 на: 29 Јануари 2021, 09:18:30 am »
Незнам дали е истиот мотор со моторот од Fiat Linea 1.3 multijet 90hp.
Баџанакот линеата ја зема настаро, со ~100.000km, не проверени. И имаше големи проблеми со моторот, првиот мотор му рикна, незнам што точно како, ама измели се внатре... Сега овој што го има, со сомнително потекло, исто му прави проблеми цело време. Незнам дали е ова правило или исклучок за тој тип мотори.....
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Nemam Idea

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #7 на: 29 Јануари 2021, 09:47:47 am »
Незнам дали е истиот мотор со моторот од Fiat Linea 1.3 multijet 90hp.
Баџанакот линеата ја зема настаро, со ~100.000km, не проверени. И имаше големи проблеми со моторот, првиот мотор му рикна, незнам што точно како, ама измели се внатре... Сега овој што го има, со сомнително потекло, исто му прави проблеми цело време. Незнам дали е ова правило или исклучок за тој тип мотори.....

Да, би требало да е истиот мотор. Фала ти

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #8 на: 29 Јануари 2021, 10:20:32 am »
1.3 JTD или 1.3CDTI кај Опел се истите мотори. Ова е еден од моторите за кој од секој човек ќе слушнеш различно мислење. Еден го фали, друг го куди.

Искрено не знам што да ти препорачам. Мене не ми прави баш мерак токму заради ова.

Имај во предвид дека сите мотори имаат по некоја маана и реално никогаш нема да бидеш раат :)

Ако земеш Мерива дизел, ако е 1.3CDTI тогаш е истиот мотор.

Знам дека е тешко да најдеш, ама гледај бензин/плин ако ме прашаш мене.

Отсутен Nemam Idea

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #9 на: 29 Јануари 2021, 11:00:49 am »
1.3 JTD или 1.3CDTI кај Опел се истите мотори. Ова е еден од моторите за кој од секој човек ќе слушнеш различно мислење. Еден го фали, друг го куди.

Искрено не знам што да ти препорачам. Мене не ми прави баш мерак токму заради ова.

Имај во предвид дека сите мотори имаат по некоја маана и реално никогаш нема да бидеш раат :)

Ако земеш Мерива дизел, ако е 1.3CDTI тогаш е истиот мотор.

Знам дека е тешко да најдеш, ама гледај бензин/плин ако ме прашаш мене.

И Сузуки 1.3 ddis i форд исти мотори се. Ама со оглед на тоа што имам возено шкода со мотор од VW  а благе везе нема, затоа и се мислев за фиат со тој мотор. Може така ми се погодило. Тенкс дечки.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14032
  • Пудингот на шоферството
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #10 на: 29 Јануари 2021, 12:45:15 pm »
Motorot e na lance koe si bara menuvanje,ama Makedonceto ke slusni deka e lance i vika ne trwba menuvanje.
Epa treba,poso i lancinjata ne se kako porabo,se kinat i motorot se praj partal.
Na 180Kkm max menuvanje.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1315
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #11 на: 29 Јануари 2021, 17:16:38 pm »
Имам 1.3 мултиџет со 75кс. Има поминато 225.000 без проблем. Од ново го имам. Фиорино.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #12 на: 29 Јануари 2021, 19:52:21 pm »
@Nemam Idea Во принцип се добри мотори, зависи како е одржуван. Треба да обрнеш внимание на менувачот (дали има звук кога ќе загрее убаво колата), имаа проблем некои серии со 6 брзини (1,3 со 90 кс) и онаа стандардното т.е. варијабилниот замаец како една од поскапите ставки (скоро и кај секоја кола што го има).
Нема познати (сериски) проблем со дизни, турбина. ЕГР вентил нов мислам дека е околу 80-90 е а немаат ДПФ филтер (еден потенцијален проблем помалку).
Сум се возел во Ланча Муса, практично иста кола, внатре има доста простор во кабината ама имаат многу мал багажник, ама ова веќе го знаеш.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #13 на: 29 Јануари 2021, 23:14:33 pm »
Aj iskontaktiraj so deckovo.
Tipov e mrdnat vo vrska so kolite gi cuva gi glanca odrzuvanje max. Vidi prodava merivata
https://www.facebook.com/groups/599583100095008/permalink/3661454670574487/

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 290
Одг: Fiat Idea 1.3 dizel 90hp
« Одговори #14 на: 30 Јануари 2021, 02:07:29 am »
@Nemam Idea Во принцип се добри мотори, зависи како е одржуван. Треба да обрнеш внимание на менувачот (дали има звук кога ќе загрее убаво колата), имаа проблем некои серии со 6 брзини (1,3 со 90 кс) и онаа стандардното т.е. варијабилниот замаец како една од поскапите ставки (скоро и кај секоја кола што го има).
Нема познати (сериски) проблем со дизни, турбина. ЕГР вентил нов мислам дека е околу 80-90 е а немаат ДПФ филтер (еден потенцијален проблем помалку).
Сум се возел во Ланча Муса, практично иста кола, внатре има доста простор во кабината ама имаат многу мал багажник, ама ова веќе го знаеш.

Како што знам за 1.3 моторот во фиат се без варијабилен замаец, и без хидрауличен лагер, а во опел одат со варијабилен замаец и хидрауличен лагер така да во тој поглед 1.3 cdti што оди во опел е поскап за одржавање. Инаку има и модели со 1.3 multijet во фиат што имаат и дпф филтер.